Бежанците плашат повече от безработицата

Бежанците плашат повече от безработицата | StandartNews.com

Младите от 15 до 24 г. са най-големите оптимисти сред българите

Притесненията на българите от икономическата ситуация и безработицата в страната намаляват, но страховете им от бежанци и от терористи нарастват. Това сочи проучване на Евробарометър за обществените нагласи в ЕС, проведено в периода 8-17 ноември 2014 г.

Опасенията от имиграцията бележат значителен ръст от пролетта на 2014 г. насам (от 28% на 35%). В това отношение по-притеснени от на са единствено Малта (46%) и Германия (37%). Възможното обяснение е притокът у нас на бежанци от Сирия и Близкия изток, смятат анализаторите.

Вторият основен проблем на ЕС според българите е икономическата ситуация (27%), което спрямо пролетта на 2014 г. е със седем пункта по-малко.

Евробарометър регистрира сериозен ръст в загрижеността и на българи (+10 %) и на европейци като цяло (+5 %) по отношение на тероризма. Така у нас страхът от терора е 18 на сто, което е над средното за ЕС - 18%.
Преобладаващото мнозинство от българите (92%) оценяват настоящето положение на икономиката в страната като лошо - стойност по-висока от средноевропейската с почти 30 процентни пункта и практически непроменена от няколко години насам.
Очакванията са също преобладаващо песимистични - 40% очакват за запазване на сегашното състояние, а малко под една трета (30%) очакват по-нататъшно влошаване.

Най-големите оптимисти, че икономиката у нас ще тръгне нагоре са младите на възраст 15-24 г. (26%), учащите (29%) и висшистите (23%).

Българите са шампиони в ЕС по положителна представа за Евросъюза. Такава имат над половината (51%) от тези над 15-годишна възраст,което е значително над средното за всички страни-членки (39%). България заема третото място сред всички 28 страни-членки по дял на положителните оценки за развитието на нещата в ЕС. По-големи оптимисти са единствено гражданите на Румъния (55%) и Литва (50%).

В пълен контраст с еврооптимизма на българите е тяхното мнение за ситуацията у нас. Над половината (56%) от сънародниците ни смятат, че нещата в страната ни не се развиват в правилната посока, докато оптимистите са едва 17%.
Най-голям дял от българите (52%) свързват Европейския съюз с възможността за пътуване, работа и живот във всяка от другите страни-членки. Едва за 12% пък ЕС означава на първо място бюрокрация. Един от десет българи е на мнение, че ЕС означава пилеене на пари, докато средно в съюза така мисли всеки четвърти.

Най-младите и активни българи (15-24 г., учащите) са най-силно подкрепящите правото на живот и работа в ЕС, а най-висок процент неуверени дали това право е добро или лошо са хората над 65-годишна възраст (19% неуверени, но и 73% смятащи, че свободата за живот в други страни-членки е нещо добро).

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай