Атлет номер 1 на България за 2013 година Георги Иванов влезе преди дни в историята на българския спорт като първия гюлетласкач, завършил пети във финала на световното първенство в зала в Сопот (Пол). Сливналията дори гарнира отличното си представяне в "Ерго Арена" с нов национален рекорд от 21,02 м. Само малшансът го лиши от напълно заслужен медал. Постижението му обаче при всички случаи е след големите в българския спорт най-малкото защото на световното в зала в Сопот участваха 147 държави, а за пример на олимпиадата в Сочи имаше спортисти от 88 страни. Георги Иванов навлезе в елита на тласкането на гюле с осмото си място на световния шампионат на открито в Москва 2013, което също е историческо за България класиране. Всеки голям успех обаче си има своята предистория. За Георги тя определено започна от 2001-ва, когато става световен шампион на гюле при кадетите (до 18 г). През 2003-а стана бронзов медалист от европейското за юноши. 2004-а беше последната година за Георги със значим приз - световна титла при юношите до 20 г. Оттогава до 2013-а колосът от Сливен така и не успя да направи нещо запомнящо се. Повратната точка обаче се оказа раждането на сина Виктор. Неговата приятелка и също националка по лека атлетика, но в тройния скок Андриана Бънова роди момчето на 10 юни 2013-а. Малкият юнак обаче преобрази баща си. В сектора за тласкане на гюле вече виждахме един нов Георги - стабилен, самоуверен и най-важното отлично подготвен. През миналото лято той проби в световния елит на дисциплината и беше толкова убедителен, че накара и най-великите гюлетласкачи в света да почнат да се плашат . Равносметката за Иванов за 2013-а е 8-о място на световното в Москва, серия от национални рекорди с най-добро постижение от 21.09 м, медал от Европейската купа по зимни хвърляния.
Освен малкия Виктор основният ключ за неговите успехи се държи от треньора му Борис Воденичаров, който го пое от началото на подготовката за 2013-а. Спецът промени стила му, отношението му към тренировките и най-вече нагласата му към отговорните състезания в чужбина. Резултатите не закъсняха. В края на сезона Георги спечели състезания в Дубница, Валанс (Мач на гигантите), и Роверето, доближи се до границата от 21 м и завърши втори в генералното класиране на Диамантената лига - най-добро класиране за българин във веригата.
През 2014-а гюлетласкачът отново не слиза от върха. От 9 старта той спечели 4, два пъти бе втори и три пъти пети, като в Сопот подобри с 20 см националния рекорд и стана първият българин с опит в зала над 21 м. Голямата му цел за лятото е да тласне над 21,50 м. "Георги е пример за българските атлети как трябва да се състезават на големите първенства", коментира за "Стандарт" президентът на БФЛА Добромир Карамаринов. Той е сигурен, че колосът от Сливен ще продължи по възходящия си път и за напред.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com