- За няколко часа населението намаля от 9 хиляди жители на 300, пише Виктор Юго
- Хората дават оръжието си на помака Ахмед ага, а той заповядва жестокото клане
"Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе."
Из "Възпоминания за Батак" на Иван Вазов
В дните около 5 май си спомняме за Баташкото клане, извършено при потушаването на Априлското въстание. Макар че за него е писано много, дистанцията на времето не намалява ужаса от най-голямото и най-жестоко кръвопролитие на невинни хора у нас. След насилственото ислямизиране на Родопите, Батак остава един от малкото християнски "острови" в този край, обграден от помашки села. Петър Горанов е председател на местния революционен комитет и като такъв участва в събранието на Оборище. Задачата на баташките възстаници е била да блокират пътищата и така да попречат на турските войски да получават подкрепления и провизии. С началото на възстанието бунтовниците отстраняват местната турска власт, но скоро след това срещу тях е изпратена войска, която преминава през Доспат и към тях се присъединява отряд башибозук начело с помака Ахмед ага Барутанлията.
Видели идващата заплаха, местните първенци решили да спасят живота на жителите и изпратили емисари да преговарят с помака. Той им обещал, че ако предадат оръжието, ще пощади Батак. През това време градът бил обкръжен. И след предаване на оръжието започнало клането. Башибозуците започнали да палят и ограбват къщите, стреляли по всичко което се движело. Опитващите да се скрият мирни жители били застигани от куршуми или от ятагани.
Убийството на кмета Трендафил Керелов е описано от оцелялата му снаха Босилка от английския публицист Робърт Джаспър Мор в документалната му книга "Под Балкана": "Моят свекър отиде да посрещне башибозуците, когато селото беше заобиколено, и се срещна с Ахмед ага, който каза, че иска да се събере оръжието от селяните. Трендафил отиде и го събра. След като то беше предадено, стреляха по него с пищов и куршумът му одраска окото. Тогава чух Ахмед ага да заповядва със собствените си уста Трендафил да бъде набит на кол и опечен. Думите, които използва, бяха "Shishak aor", което на турски означава да се набие на шиш като парчетата месо, наречени "кебап". След това взеха от него всичките му пари, съблякоха му дрехите, извадиха му очите и зъбите и го набиха на кола бавно, докато той излезе през устата му. След това те го опекоха на огъня още жив. Той живя половин час в продължение на ужасната сцена." По-нататък страдалката продължава: "По времето, когато ставаше това, синът на Ахмед ага взе детето от гърба ми и пред очите ми го насече на парчета със сабята си."
Едно от първите места на поголовна сеч е училището в което се укрили около 200 души. В "Записки по българските въстания" Захари Стоянов описва случилото се: "Башибозуците влезли вътре без никакво препятствие и клането се захванало още от вратата. Мнозина имало скрити вътре в долапите, които така също били измушени и накастрени; в числото на последните били: свещеник Нейчо Паунов и учителят Тонджоров, родом от Самоков. На първия от тях кръвопийците извадили най-напред очите, дупчили го като решето по цялото тяло, докато издъхне тоя християнски мъченик в ръцете им. Близо до него предал душа и учителят Тонджоров, който така също бил насечен по всичкото тяло.... В долния кат на училището имало до 200 души скрити, мъже, жени и деца, които кръвниците, от много бързина, се вижда работата, не могли да намерят. Но да не помислите, че простият случай ги е запазил от смъртта? Не, читателю! Те се отървали от ятагана, били лишени от лекото действие на куршума, но изгорели живи, като червеи в гнило дърво, в долния кат на училището, защото башибозуците на тръгване запалили от четирите страни това здание."
Последна крепост за батакчани останала църквата "Света Неделя". Построена през 1813г. само за 75 дена с труда на местни жители под ръководството на костурски майстори, в нея никога не се е служило на гръцки, а само на български. Дворът на храма, както и самото здание били препълнени от търсещи закрила хора. Първоначално турците пробивали дупки в оградата и стреляли напосоки. На 3 май башибозукът успял да проникне в двора и да избие намиращите се там. Останалите живи се залостили в църквата, като вратата не поддавала на турските напъни защото от вътрешната и страна били плътно прилепени батакчани. Множество възрастни и деца умрели от задушаване. Защитата на храма продължила още три дена, като през това време турците се опитали да разбият покрива и оттам да проникнат в зданието. За да принудят хората да се предадат, башибозуците хвърляли вътре запалена слама напоена с газ и пълни с пчели кошери. В църквата водата свършила и жените започнали да копаят пода, за да търсят подпочвени води. В края на третия ден оцелелите българи излезли навън, осъзнавайки обречеността си. Всички, които не приели начаса исляма, били обезглавени. След клането турците се опитали да прикрият стореното като опожарили църквата, но каменната конструкция оцеляла като изгоряла само църковната утвар и дървения олтар. И до днес в храма се вижда кръвта на мъчениците, изклани там. По-късно през деня на дървения мост били убити още 300 оцелели, като първо им отрязали ръцете, краката, ушите и носовете.
За Баташкото клане светът научава от американския журналист Дженюариъс Макгахан. В репортажа си за баташката черква той описва: "Това, което видяхме вътре, бе твърде страшно, ако човек задържеше погледа си..."
Според османски рапорт в Батак са избити 1346 души. Юджийн Скайлър, който съпровожда Макгахан при обиколката му из тези места, обявява 5000 жертви - предимно жени, деца и старци. "Тук са погинали над 5000 души, голяма част от тях жени и деца и костите им, които са под развалините, и разлагащото се месо отравят въздуха. Разпилени човешки кости, черепи, ребра, дори цели човешки скелети, глави на момичета, все още украсени с плитки от дълги коси, кости на деца, скелети, още покрити с дрехи. Тук видях къща, подът на която беше побелял от пепел и овъглени кости на 30 души, изгорени живи. Тук беше мястото, където селският първенец Трандафил е бил нанизан на копие и опечен и където сега е заровен; видях един трап, препълнен с разлагащи се трупове; един воденичен бент, изпълнен с подути тела; тук беше едно училище, в което двеста жени и деца, потърсили убежище вътре, били изгорени живи; тук видях и църквата и църковния двор, където още можеха да се видят около хиляда полуизстнили тела, които запълваха заградения двор и образуваха куп, висок няколко фута, където между камъните, които напразно са били нахвърляни отгоре за да ги прикрият, се виждаха ръце, крака и глави, които тровеха въздуха със своята смрад."
В есето си "Баташкото клане" написано в края на август Виктор Юго казва: "...пред очите ни избиват, опожаряват, разграбват, изтребват, обезглавяват бащи и майки, продават малки момиченца и момченца: а тези деца, които са прекалено малки, за да бъдат продадени, ги разсичат с два удара на сабята; освен това изгарят семействата в къщите им, както в този град, Батак, например, където населението намаляло за няколко часа от 9 хиляди жители на 300."
След като светът научава за случилото се, глас срещу жестокостите на турската власт надига цялата европейска общественост, като сред тях са най-видните умове на времето - Джузепе Гарибалди, Уилям Гладстон, Чарлз Дарвин, Виктор Юго, Лев Толстой, Дмитрий Менделеев, Фьодор Достоевски и много други. На трагичните събития са посветени много литературни произведения, като най-значителните са описанията на Захари Стоянов в "Записки по българските въстания" и стихотворението на Иван Вазов "Възпоминания от Батак". А епичната картината на полския художник Антони Пьотровски наречена "Баташкото клане" печели наградата на Пловдивското изложение през 1892 г. и понастоящем се намира в Националната художествена галерия.
В наше време историческите изследвания за трагичните събития продължават - през 2017 авторитетното американско списание "Милитър Хистъри мегъзин" публикува статия на преподавателя по история Ричард Селсър, посветена на делото на Джанюариъс Макгахан в която се казва: "Съвременната ера на геноцида започва в забравен ъгъл на Османската империя - не в Армения през 1915 г., както вярват много хора, а в малко българско село през 1876 г. Това събитие - клането на жителите на Батак - беше част от Априлско въстание срещу османското владичество в България."
На 3 април 2011 г. в катедралния храм "Свети Александър Невски" по време на Света литургия отслужена от патриарх Максим бяха канонизирани "просиялите от рода български Баташки мъченици".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com