Нашенци резервират все по-дълги ваканции на Бяло море, курортите там пълни с чужденци
От държавния бюджет пари за Гърция няма да се дават, заяви преди дни премиерът Бойко Борисов. Въпреки че българската позиция по въпроса с третия план за Атина е ясна и според страната ни каквито и мерки да се предприемат за спасяване, те не трябва да водят до бъдещи ангажименти на България за пряка финансова помощ, много от родните туристи избират да инвестират за почивката си в южната ни съседка.
Отиваме да проверим как стоят нещата в най-югозападния град на страната - Петрич. Там от време оно се знае, че именно гърците са тези, които държат икономиката на югозападния град. Още от началото на 90-те г. на миналия век гръцки граждани откриват в града предприятия, заводи и нови работни места. Към днешна дата обаче ситуацията е съвсем различна. Много от предприятията в града фалираха, а други са се изнесли. Освен това гърците вече не купували толкова българска стока, колкото преди, казва Веска Николова, която повече от 5 години има сергия на местния пазар. Според нея гърците са спрели да купуват от петричани, защото вече им било скъпо. "Единствено идват, за да си оставят парите в нашите банки", споделя тя.
Откакто е започна кризата в южната ни съседка, много от нейните граждани, страхувайки се за спестяванията си, местят своите средства в банките у нас. Предпочитани са дъщерите клонове на гръцките банки майки като ОББ, "Пиреос" и Пощенска банка, чийто мажоритарен собственик вече са фондове от Холандия и Кипър, по данни на БНБ. Освен в Петрич, гърците оставят парите си и в банки в съседните градове - Сандански и Гоце Делчев.
Според Маргарита Шопова, която е собственик и главен мениджър на туроператорска фирма, "гръцките граждани са притеснени за бъдещето си, но не са отчаяни, а напротив - имат силен кураж и смятат, че трябва да отстояват правата си". А в града, според нея, потокът от гръцки граждани не е намалял, а даже се е увеличил. Няма спад и в търсенето на почивки от сънародниците ни, които желаят да прекарат ваканцията си в южната ни съседка. "Няма спад в цените, но хората предпочитат Гърция, защото на нашето черноморие е по-скъпо за хората от нашия район. Нашите клиенти, особено семействата, предпочитат хотелите, които включват самостоятелен кухненски бокс. Забелязва се и завишение на броя на нощувките, средният престой е 5, но има повече търсене, като например 7, 10 и 14 нощувки, което за миналата и по-миналата година беше рядкост. Гръцката държава е зле, но гражданите й са добре и си работят".
Ани Андонова преди седмица е била на гръцкото Беломорие. Тя споделя, че там няма и следа от кризата, даже напротив.
"Забелязах обаче, че българските и другите чуждестранни туристи са повече, почти не можеше да се чуе гръцка реч на плажа, освен в заведенията."
Иначе в събота, когато обикновено в града се виждат по над 10 автобуса с гръцки граждани, имаше само един.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com