Атанас Парушев, един от най-талантливите дизайнери в родната мода, през последните девет години се е отдал на втора страст - виното. "Аз съм любител, ентусиаст, домашен майстор. Произвеждам в компания с баща ми и един приятел. Напитката е повече от интересна - всеки път откриваш нещо ново в нея. Експериментът е в постигането на баланса, изкушението е в неговото задържане. Все едно да задържиш красив залез - знаеш, че не можеш, но се опитваш. Иска ти се да уловиш моментното съвършенство, да го запечаташ - защото постоянно се променя", коментира той.
Известният художник е толкова увлечен по хобито си, че неотдавна с авери организираха "Винена академия Търновград". "Събираме се почитатели най-вече на червените еликсири, организираме тематични вечери на отделни изби и сортове. Всеки от нас носи на сбирката нещо ново. Правим "сляпа" дегустация. Наливаме виното в кани, без да казваме марките - знаят се само сортът и годината. И редим класация, която е абсолютно обективна. Всеки сомелиер малко или много може да бъде пристрастен. Но ние - не. Даваме оценка от името на потребителя - истински малък "Галъп", казва стилистът, който има всички възможни награди във фешън индустрията ни от нейните по-добри времена.
Парушев държи на автентичността - както в естетиката, така и във виното. "В световната индустрия използват много подобрители и добавки. А ние се стараем към съвършенството между гроздето и дъба за бъчвите. Трябва пръв да харесам виното, за да го предложа на приятели. Когато някой каже "Много е вкусно, налей ми още малко", настъпва насладата. Но трябват страшно много пари, за да превърнеш хобито си в бизнес. Пък и не съм решил да сменям професията си. През есента бяхме в Бордо на винен туризъм - в Сент Емилиян и Марго. Уникален климат, почви, традиции - всеки квадратен метър е разработен. Опитвахме много вина - избите са безброй, вина от стария и новия свят до умопомрачение. Там все още доминира класиката. Научихме много неща - дегустации, вкусове. Сверих часовника си. И отново разбрах, че магазините предлагат масов продукт. Рядко се доближава до еликсирите на избите." Парушев е убеден, че трябва да имаш специални сетива за виното - и то, като добрия вкус, не е за всеки.
"Не бива да си напрегнат, когато седнеш на маса за дегустация. Трябва да забравиш за всичко друго - да освободиш мислите си. Не е задължително да си познавач. Но за да оцениш, трябва да си опитвал много. Тогава откриваш и най-малките нюанси. Има хора, които се раждат сомелиери - но без опит не става", анализира Атанас.
Бакхус: Звезди търсят истина във виното
Ако във виното е истината, то във винопроизводството трябва да се впускат само най-смелите и достойните. Списъкът с известните имена, които се изкушиха от този бизнес, не се увеличава главоломно. Може би заради несигурността за бърза и лесна печалба. Но пък тези, които го подхващат, не са кои да е - Брад Пит и Анджелина Джоли, двама от най-великите съвременни режисьори, Франсис Форд Копола и Никита Михалков, Жерар Дапардийо, Антонио Бандерас, Стинг, Мадона, Дрю Баримор, Дан Айкройд.
Бандерас: Това е изкуство
Антонио Бандерас е сериозен винар от около пет години. Той е партньор в "Anta Bodegas" в испанската Рибера дел Дуеро. Местността е прочута с майсторите и съвършенството, с което те работят, както и с романтичната идея за гроздето. Бутилките на червеното и розето вървят от 84 до 175 евро.
Серията "a" на винарните "Anta Banderas" е букет от стария испански червен сорт темпранийо и каберне Совиньон, които ухаят невероятно или както се казва в описанието на еликсира, "с отварящи нотки на плодове и завършващ вкус на ароматни гори".
"Винопроизводството ме интересува отдавна. То е изкуство. От години търся мястото, в което създават напитката с много страст. Самият процес е важен за мен. Да гледам как гроздовете растат и зреят е огромно удоволствие - да ги отглеждам е неутолима страст. Не може да се обясни с думи. Нося всичко това в сърцето си", разказва Бандерас.
"Anta Banderas" има 230 хектара собствени лозя. Сред големите хитове е розето "aR" от 2007-а - отново букет от темпранийо, но с мерло. Гроздовете ги берат през нoщта на ранния октомври.
Антонио Бандерас работи обикновени неща в избата си - надписва бъчви с тебешир
$55 за бутилка "Карлос Сантана"
Карлос Сантана откри смесено предприятие в Калифорния. Неговото пенливо вино носи името му - смес от пино ноар и шардоне. Цената на бутилка е 55 долара. "Отдавна обичам да се наслаждавам на хубаво шампанско, така че това беше моят шанс да създам изразително вино със собствен характер", споделя Сантана. "Много съм въодушевен от резултата. Виното е свежо и изключително елегантно. Отговорното отношение на Mumm Napa към производството на качествени искрящи вина превърна общата ни работа в истинско удоволствие".
Сантана предлага пенливо вино със своето име
София Копола обновява бизнеса на баща си
Франсис Форд Копола, който може би е винопроизводителят ветеран сред холивудската гилдия, е собственик на винарните "Рубикон" в Напа Вали в Калифорния. Това е най-известният тематичен район на САЩ с повече от 300 изби. Носителят на пет оскара винаги е твърдял, че между правенето на кино и вино има много сходни неща. "Първото е събирането на материал за крайния продукт. При виното са много важни атмосферните условия, от които зависи качеството на гроздето. Във филмите е съществено да избереш правилния кадър и точната композиция. Понякога актьорът страда за нещо лично и сцената може да не се получи както трябва", обяснява Копола. "Следващата обща черта е селектирането. За виното не се използват лошите чепки грозде, както и няма да сложиш кадъра, в който актьорът не е бил в настроение", уточнява Копола. "И накрая идват финалните щрихи - монтирането, изборът на музика и саундтрак. При виното също има технически детайли, без чието изпипване не може", категоричен е маестрото.
Копола отваря винарната през 2006 г. в Калифорния. Той произвежда още паста, зехтин и сосове. С тях предлага на посетителите програма, наречена "Вино, храна и приключения". Едночасовият тур, който включва дегустация на четири вида вина и храна, се харчи по 35 долара.
Дори дъщерята на известния режисьор София Копола вече пуска своя серия розета. Цената им не е много висока - могат да се намерят за по 25 лева дори у нас. Нейната последна иновация е вино в кутийка, подобно на различните безалкохолни напитки.
София Копола има розе на свое има, но отскоро пусна и вино в кутийка
Дрю Баримор прави само бяло
Дрю Баримор също лансира собствена марка вино. Звездата предлага бялото сухо "Пино Гриджо" съвместно с дистрибуторите "Уилсън Даниълс" от Калифорния. Напитката се прави от грозде от Северна Италия и се появи на пазара в САЩ през 2011-а. Цените започват от 19,99 долара. "Виното навява мисълта за пътешествия, за откриване на нови места и възможности. Исках да създам свеж, динамичен и забавен еликсир", споделя Дрю Баримор за новата си страст.
Дрю Баримор рекламира собственото си бяло вино
Депардийо го складира в замък
Откакто през 1990 г. Жерар Депардийо се запалва по производството на вино, киното и театърът минават на втори план. Страстта на Жерар към гроздето не знае граници и дори в паспорта му в графата професия са отбелязани две занимания - актьор и винопроизводител.
Жерар притежава огромна колекция от бутилирано вино, произведено от лозята му край река Лоара, а в замъка му са складирани стотици литри. Майсторството му на винар е признато от опитни експерти. Известният сомелиер Жерар Жари го е научил да разпознава сортовете грозде. Всяка година от винарната на актьора излизат 250 000 бутилки. Произведените от него напитки са прочути не само във Франция, но и извън пределите. "За мен виното има душа. Харесвам го, защото носи неповторим дух и дава прекрасен повод да бъдеш с приятели и да се забавляваш".
Никита Михалков пусна "12"
Никита Михалков пусна в магазините първата си серия вина собствено производство. Еликсирът се казва "12" - като един от най-култовите му филми, който получи "Златен лъв" през 2007 г. Гроздето се отглежда в италианската област Тоскана на площ от 100 хектара. Във винарната му работят известни местни майстори. Създателят на "Сибирският бръснар" вече е получил заявки за доставка на първите си бутилки с италианско "Каберне совиньон". "Реших да се захвана с винопроизводство с моя партньор Константин Тувинкин. Първите 16 хиляди бутилки червено вино, реколта 2009-а, вече са на руската митница", заяви тогава Михалков.
Виното на Никита Михалков се сервира в самолетите на "Аерофлот"
Бранджелина спечелиха награда за розе
Анджелина Джоли и Брад Пит са дебютанти във винопроизводството, но вече получиха награда. Техното "Миравал Прованс 2012" беше обявено за "Най-доброто розе в света". Класацията е на престижното американско списание Wine Spectator. Розето се произвежда в Корен, първото био село във Франция. Бутилката струва 28 долара. Според американското списание виното на холивудската двойка е "рафинирано и елегантно".
Анджелина Джоли и Брад Пит са продали 100 000 бутилки от розето си през миналата година
Червено от "Симпли ред"
Фронтменът на попгрупата "Симпли ред" Мик Хъкнал се занимава с винарство от десет години. Той има лозе в Сицилия, наречено Il Cantante (Певецът). "Аз съм от Манчестър, където пием само бира. Когато дойдох в Италия през 80-те, опознах тукашната кухня и вината. Беше любов от пръв поглед", обяснява той.
От лозовите си насаждения, които се простират на площ 100 акра, певецът е произвел 8000 бутилки "Etna Red". Първоначално Хъкнал смятал да нарече виното като групата си - "Просто червено", но преценил, че звучи малко евтино, като за супермаркет. Етикетът, на който профилът на Мик е фотографиран на фона на планината Етна, също е по собствен дизайн на червенокосия певец. Той обяснява още, че избрал да прави червено вино не заради името на групата си, а защото то му изглеждало по-изискано, по-сложно и по-зряло.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com