Отбори разиграха щафетата "Правете таратор, а не терор"
Кулинарки и диетолози разменяха рецепти, японски телевизионери снимаха празника
Танцьори, нахлупили мексикански сомбрера, балерини с дълги шлейфове и индианци, обкичени с тотеми, се хванаха на нашенско хоро в центъра на Разград, за да дадат в понеделник старт на 14-ия фестивал на киселото мляко, който продължава трети ден в лудогорския град. Фолклористи от четири континента пристигнаха тук, за да предадат екзотика на празника в прослава на българския еликсир.
Традицията фестът да избира своя кралица тази година претърпя развитие. Вместо да сложи корона само върху главата на най-оригиналната танцьорка, в понеделник вечер кметът на Разград
постави символа на властта и върху плещите на местен тийнейджър
Решението празникът вече да има не само кралица, но и крал, взе журито, в което това лято мнозинство имаха дамите. Мотивът на доминираната от жени комисия да се промени регламентът в движение, останаха в тайна, но резултатът хареса на всички. Така 16-годишният Цветомир Русев от фолклорна формация "Лудогорска младост" стана първият крал на киселото мляко в родния си град. Той седна на трона до 14-та поред кралица Надина Фиамела от Аржентина. 24-годишната студентка от град Морено спечели сърцата на публиката и на журито със страстното си танго, изпълнено в дует със сценичния й партньор Алехандро. Цецо пък стана фаворит, след като събра дъха на зрителите със ситната си ръченица.
И тази година фестивалът на киселото мляко направи Разград различен за цели три дни. От понеделник до сряда улиците, площадите, градините и музеите в града са изпълнени с многоезична реч, смях, танци, песни и веселите подвиквания на десетките търговци, опънали щандове тук за празника. 84 майстори на художествени занаяти от цялата страна дойдоха в Разград, за да покажат и продадат уникалните си разработки.
Четирима от тях устроиха ателиета на открито
в които 31 деца от града в продължение на три дни изучават майсторството да създават традиционни български сувенири.
"Първо избираме цветовете, после подреждаме конците, накрая пускаме станчето", обяснява белокоса жена на 3-4 момиченца, решени да изтъкат първата си черга. Най-развълнувана между ученичките в занаятчийските ателиета е 17-годишната Едис, която е дошла на феста заедно със своя психолог Галина Терзиева. Момичето посещава центъра за обществена подкрепа в града и включването й в занаятчийските ателиета е част от лятната програма на нейното приобщаване. Едис вече се е показала като сръчна плетачка. Сама е изработила терлици, а сега й предстои да усвои нови техники. Момичето свенливо признава, че се надява да изработи уникален сувенир, който смята да подари на своя приятел.
Докато уъркшопът в градината на етнографския музей набира скорост, в мазето на старата възрожденска къща е тихо. Там тричленна комисия, председателствата от шефа на Агенцията по безопасност на храните в Разград д-р Илиян Драмалиев, оценява уменията на състезателките, включили се в кулинарната програма. Журито има за задача да дегустира 76 блюда с ястия, в които е включено киселото мляко - питки, самуни, салати, разядки, сладкиши, солени и захаросани вкуснотии стоят на масата, представени от 48 домакини от Разград и региона. Те са подредили кулинарните си произведения и очакват журито да каже коя е най-добрата майсторка между тях. Докато конкурсът по кулинария протича в пълна тишина, обратна на неговото свещенодействие се оказва атмосферата на площад "Момина чешма", където отбори от деца и възрастни разиграват щафетата "Правете таратор, а не терор". В конкурса участват както отбори, съставени от българи, така и тимове, в чийто състав влизат чужденци, които
никога не са опитвали нашенската студена супа с кисело мляко
краставица, чесън и копър. Това не пречи около кастроните с кисело мляко да цари весела суматоха, в която всеки е сигурен, че ще приготви най-хубавия таратор.
Обичайните предизвикателства на празника тази година се оказаха с едно повече, когато стана ясно, че прочутият диетолог проф. Христо Мермерски ще участва във феста със собствено шоу. Гуруто на здравословното хранене представи авторската си рецепта за кисело мляко, приготвено с 6 пробиотика и един пребиотик. Стотициразградчани на възраст между 1 и 80 години, препълниха до спукване залите и коридорите на художествената галерия, за да научат рецептата на професора, която да ги дари със здраве и дълголетие. Пристигнаха майсторки на домашно заквасеното кисело мляко, които донесоха лично приготвен от тях еликсир, за да го сравнят с продукта на Христо Мермерски. Споровете кой е по-по-най в заквасването на неповторимия български еликсир още продължават.
Докато практикуващи кулинари се надпреварваха в майсторството да заквасват нашенския йогурт,
студенти изчислиха и представиха пред публика формулата
на идеалното кисело мляко. Курсисти и преподаватели от филиала на Русенския университет "Ангел Кънчев" в Разград представиха на феста приготвено в техните лаборатории мляко, съставено единствено с натурални продукти. Освен мляко и закваска, в техните бурканчета гастрономите могат да открият вкус на мед, следи от сусам, лен, овесени ядки. "Младите технолози работят по създаването на своя продукт от 2009 година насам. Изпробвани са различни комбинации, които гарантират, че еликсирът е едновременно и вкусен, и здравословен", обясни директорът на филиала в Разград доц. Станка Дамянова.
Сред десетките сергии, капанчета и щандове, изпълнили до пръсване улиците в Разград, сноват купувачите. Там са местните хора, за които посещението на панаира с цялата фамилия вече се е превърнало в приятно задължение. В обиколката активно се включват гостите от танцовите формации, пристигнали в Разград специално за празника. Понесени от фестивалната суета, тук са и официалните делегации на побратимените с Разград градове Шалон ан Шампан от Франция, Слобозия и Кълъраш от Румъния и от истанбулския квартал "Авджалар". Сред пъстроезичната тълпа, превърнала лудогорския център в малък Вавилон, тихо, но пъргаво сноват и няколко японци с телевизионни камери. Два екипа документалисти от страната на изгряващото слънце снима празника, за да го покаже на публиката в далечна Япония. Защото там обичат българския йогурт и искат да знаят всичко, което се случва в столицата на българското кисело мляко по време на уникалния фест.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com