Дворецът на Асеневци на Царевец блести в цялата си прелест в интернет, след като архитектът Пламен Цанев, успя да го възстанови виртуално. С помощта на специална компютърна програма и дълги проучвания на стари летописи Царския дворец, Патриаршеската църква и две от църквите на Трапезица, които са част от голям манастирски комплекс, вече са компютърно възстановени. Въпрос на средства и желание е и реалното им възстановяване. Главният проектант на хълма Трапезица направил пълна обемна реконструкция на сградите, комплексите и съоръженията, които археолозите откриват зад стените на двете крепости от Второто българско царство. Благодарение на това се добива ясна представа как са изглеждали двата хълма преди векове. Използвани са подробни карти от разкопките, които са оформени с помощта на специална компютърна програма.
Арх. Цанев е открил уникален стенопис от 1550 година в църквата "Св.Параскева" в румънския град Роман. В храма, който е строен през 1406 г е изобразена Трапезица и ритуалът по пренасянето на мощите на Св.Параскева.
"Художникът много точно е зографисал хълма със сградите върху него като се е ръководил от житието на Св.Параскева, описано от Свети Патриарх Евтимий Търновски. На стенописът ясно се вижда цялата Трапезица, която композиционно наподобява капка. Вижда се царския дворец с кръглата кула", обяснява арх.Цанев.
Той пояснява, че древният художник е изрисувал 6 големи и 3 малки кули, а във вътрешността на крепостта са изписани църквите. На преден план са показани цар Иван Асен, майка му Елена, царица Анна и патриарх Василий.
"Най-отгоре се чете надпис "Принесение мощи Св. Параскева в славния град Търнов". Това е цитат от житието на светицата, писано от Патриарх Евтимий", допълва арх.Пламен Цанев.
Той е пуснал десетки снимки на възстановките в интернет. Така българи и чужденци могат да видят как са изглеждали в действителност древните сгради и крепости в Средновековието в старопрестолния град.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com