Редки и уникални находки на групата Сцила (Skylla Group) преобръщат историята. Министърът на културата и туризма на Турция, Мехмет Нури Ерсой показа новооткритите артефакти, предава Анадолската агенция.
"Уникални и цветни" статуи на групата Сцила (Skylla Group) са открити по време на реставрациата на сградата на сцената в Денизли, които продължават по проекта "Наследство от Лаодикия към бъдещето".
„Тези необикновени скулптури са много важни, тъй като са редки произведения, които отразяват бароковия стил на елинистическия период и са оцелели до наши дни с оригиналните си бои.“ Това написа Ерсой в социалните мрежи.
„В тези проучвания беше установено, че поради края на езическата вяра и началото на християнството, някои от статуите, принадлежащи на сградата на сцената, са били непокътнати, а някои са били счупени и хвърлени в пълнежа под ложите. Най-важното от тези статуи е главата и ръката на Скила, които образуват групата на чудовището Скила, тялото на Одисей, ахейският герой от Троянската война, крал на Итака, който беше нападнат и убит от дивите кучета около слабините на Скила, две горни части на тялото, включително главата на един от неговите приятели и носът на кораба бяха разкрити по време на проучванията."
Проф. д-р Джелал Шимшек, който е ръководител на Комитета за разкопки на античния град в Лаодикия, заяви, че статуите са направени в бароков стил в началото на 2 век пр. н. е. от родоските скулптори Атанадорос, Хагесандрос и Полидорос.
Отбелязвайки, че единственото копие на групата статуи от ранния римски период в археологическия свят е открито през 1957 г. пред пещера в Сперлонга, където се намира вилата на император Тиберий в западната част на Италия.
„Въпреки това, тази група, която идентифицирахме в Западния театър на Лаодикия, датира от късната елинистическа ранна империя, тоест ранния Августов период, между 27 г. пр. н. е. и 14 г. сл. н. е. и е най-ранният произход от елинистическия период, открит в археологическия свят. Това е много важно, тъй като това е най-ранната група произведения, открити в света на археологията до момента и е направена според оригинала. В това отношение ние сме много доволни, че открихме тези парчета с техните цветове. Тези произведения са най-ранните в света на Омир "Това е много важно, тъй като открихме артефакти конкретно с археологически данни за важна легенда, разказана в епоса на Одисея", добави Шимшек.
Той подчерта, че бароковата художествена изработка на главата на Скила е уникална с оригиналните си бои, които остават с високо качество, и заяви, че приложението на боите и пръстите на ръката върху корабното весло, което Скила държи в ръката си, е перфектно .
Предполага се, че скулптурната група е била експонирана на втория етаж на театъра и затова са запазени нейните бои.
В епоса на Одисея на Омир срещата на Одисей с морското чудовище Скила има важно място в събитията, които преживява по време на завръщането си в родния си град след 10 години в края на Троянските войни.
Според епоса Скила е морско чудовище с глава на жена, чиято долна част на тялото е заобиколена от диви кучета, дебнещи в пролива Месина (край бреговете на Италия). Говори се, че докато корабът на Одисей минавал покрай пещерата, където дебне това чудовище, кучетата нападнали и изяли 6-те приятели на Одисей, Стесиос, Ормениос, Анхимос, Орнитос, Синопос и Амфиномос.
Türk arkeolojisinin en kapsamlı ve iddialı projesi olan “Geleceğe Miras” uygulamamız meyvelerini vermeye devam ediyor.👏🏻
— Mehmet Nuri Ersoy (@MehmetNuriErsoy) August 3, 2024
“Geleceğe Miras Laodikeia Projesi” kapsamında devam eden sahne binasının restorasyon çalışmaları sırasında eşsiz ve renkli Skylla Grubu heykelleri keşfedildi!… pic.twitter.com/kMhJhndvrN
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com