Здравното министерство обмисля рестриктивни мерки за откриването на аптеки, както и ограничаване на паралелния износ на лекарства. На практика - здравното ведомство се опитва да въведе още по-ограничаващ търговията режим от този, който вече беше отменен от Конституционния съд и по който България имаше отворена процедура от Еврокомисията заради ограничаване на свободната търговия.
Проблемът е, че вместо да засили контрола от страна на Изпълнителната агенция по лекарствата върху "черната" търговия, здравните чиновници се опитват да забранят нещо изцяло законно. Така обаче се стимулира черната търговия за сметка на изрядните търговци, смятат експерти.
"Здравната каса плаща за лекарства, за които официалните вносители заявяват, че не са внесли нито една опаковка в страната". Това заявява здравният министър Петър Москов пред парламентарната здравна комисия на 14 ноември, потвърди пред "Стандарт" членът на комисията от БСП Емил Райнов. Фразата минава без медийно отразяване, макар да звучи стряскащо - в страната се продават медикаменти, незнайно как попаднали в търговската мрежа.
Как може да се случи това в реалността? Оказва се, че напук на всякакви регулаторни мерки у нас свободно може да се извърши "пране на лекарства". Прилича на "пране на пари", само, че става дума за илачи. Съмнителни лекарства, произведени в страни извън ЕС, където няма контрол на качеството, изведнъж влизат в оборот у нас. Това става по много елементарен и напълно незаконен начин. Имената на търговци на едро като "Глория интернешънъл", "Биес глобалфарма", "Ремедиум" ЕООД, "Чирита" се цитират в Европа като дилъри на фалшификати.
Макар в Закона за лекарствените средства да е записано изрично, че е забранена продажбата на лекарства от аптека към търговци на едро, у нас това е практика. По-лошото е, че това се смята за нормално поведение от търговците, с които "Стандарт" разговаря. Те
дори не се опитват да скрият факта, че
директно са нарушили закона
Данни, до които "Стандарт" се добра, сочат, че за 5 месеца 6 търговци на едро са купили от аптеки в страната медикаменти за над 4,343 млн. лв. "Дост кемикъл" ООД купува през юни 2015 г. от аптеките "Дечеви фарма" лекарства по 9 фактури за общо близо 360 000 лв. От "Фармастор инвест" ООД са издали 4 фактури за около 135 000 лв. през месеците юни, юли, август.
От април до юли 2015 г. "М Н 2011" ЕООД -Асеновград купува от ЕТ "Ейч - Джи - Христо Желев" с 18 фактури лекарства за над 222 000 лв. Същата фирма купува още илачи - от Силвия Габриела Караиванова - за около 243 000 лв, от аптеки "Рени" - за около 143 000 лв, а от "Санс фарм груп" - за около 155 000 лв.
През април, май, юли и август 2015 г. търговецът на едро "Чирита" ЕООД, с регистрация в Сливница, купува със 7 фактури от "Фалконс 2000" стока за около 720 000 лв. За това, че има свързаност между "Чирита" и "Фалконс 2000", говори фактът, че едната аптека е на ул. "Цар Иван Асен II" 16 в столицата. На същия адрес е регистрирана и фирмата на собственика на "Чирита" - Астра-К" ЕООД.
Същата фирма купува от "Оптима 09", която има 3 аптеки в Русе, с 5 фактури лекарства за над 127 000 лв. Отново през месеците април, май, юли и август тази година.
Пловдивският търговец на едро "Агилис фарма" ЕООД - Пловдив купува през юли 2015 г. с 2 фактури от "Санс фарм груп" ЕООД лекарства за около 150 000 лв. Друг едрови търговец "Цито къмпани" - купува от аптека "Глобал фарм" медикаменти за около 154 000 лв.
"Сити фарм" купува от аптеки "Манолова" - за около 537 000 лв, от вече споменатата русенска верига "Оптима 09" - за около 64 000 лв, от "Калинови" - за около 124 000 лв, от "Калифарм" - за около 274 000 лв, от "Камастра" - за около 107 000 лв, и от " "Максифарм" - за около 842 000 лв., сочат данните.
Какви са лекарствата,
откъде са дошли в аптеките не става ясно
"Има всякакви лекарства - и оригинални разработки, и генерични", признава Кольо Колев, собственик на ЕТ "Ейч - Джи - Христо Желев", която има една аптека в Котел.
"Стандарт" предостави информацията на Изпълнителната агенция по лекарствата на 19 октомври, преди повече от месец. Целта бе от агенцията да направят собствена проверка, която да установи детайлите на съмнителните сделки. Главният секретар на ИАЛ Светлин Спиров твърди, че цитираните търговци на едро са му познати като имена, някои от тях дори били глобявани за действията си. Истината е, че експертите от ИАЛ нямат никаква активна позиция към колегите си от НАП, с която заедно с МВР биха могли да извършат споменатите проверки. Защото е въпрос буквално на 2 часа цитираните по-горе данни да бъдат проверени, а на фирмите търговци на едро и аптеки да бъдат отнети лицензите.
"Стандарт" се свърза със собствениците на 2 аптеки и търговец на едро, които въобще не се опитаха да отрекат данните.
Тяхната легенда за незаконните сделки гласи, че официалните вносители на медикаменти дават промоционални отстъпки до 30 на сто от цената за аптеките. След като те си вземат своите 10 на сто печалба, за търговеца на едро остават 20 на сто печалба, ако продаде лекарството на друг търговец на едро или на други аптеки. Подобна икономическа логика има почва, ако става дума за търговия с гайки и болтове. Когато обаче се касае за лекарства, от които зависи животът и здравето на милиони българи, нещата далеч не са толкова безобидни. Затова очевидно на ход е единствено прокуратурата, която може да накара чиновниците от Изпълнителна агенция по лекарствата, НАП и МВР да си свършат работата.
Това е авансово плащане за бъдещи покупки
Кольо Колев, собственик на аптека в Котел
- Г-н Колев, нормална практика ли е търговец на едро да купува лекарства от аптека, от април до юли сте издали 18 фактури за 222 402 лв. Фирмата е "М Н 2011" - Асеновград?
- Какво искате да кажа? Мисля, че има няколко десетки хиляди подобни случаи.
- Законът казва, че е незаконно...
- Той какво казва си е друг въпрос. При мен няма незаконни сделки, защото всичко си плащам. Всички данъци, такси, каквото дължа на държавата.
- Какви лекарства продавате на търговците на едро?
- Ами, такива, каквито се търсят от подобни търговци. Мога например да ви обясня как оцеляват малките аптеки в България. Това е генезисът на всичко. Мисля, че ми е даден кредит тогава, авансово са ми дадени пари от търговеца. Като нямам оборотен капитал, не мога да работя с усмивка само, нали. Но това е, щом се стигнали до мен, ще оправим държавата.
От склад не дават такава отстъпка
Амир Мохамед, собственик на "Чирита" ЕООД
- Каква е историята зад тези фактури. Каква е логиката?
- Това са лекарства, които през промоции аптеките могат да купят от даден производител. Това е нещо, което търговците на едро не могат. Склад на склад не дава такава отстъпка, каквато дава на аптека. Това е цялата работа.
- Не попадате ли под удара на закона?
- Хубаво е да се видим и да поговорим.
Държавата вмирисана, вие търсите под вола теле
Красимир Иванчев, собственик на аптеки "Оптима 09" в Русе
Има търговски закон, който позволява всеки един търговец на едро и на дребно да си продава на който си иска. Това че здравното министерство има някакво желание да спре нещо, нека го спре. Ама най-добре да направят електронната здравна карта, за да не се краде толкова много. Икономическата логика въобще не искам да обяснявам, защото има търговски закон, по него всичко се спазва. Питайте данъчното и оттам нататък вие си направете логиката. И не ме занимавайте с глупости, тая държава е толкова вмирисана, а вие ще търсите под вола теле.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com