Измамите по телефона бележат ръст, а оборотите на мошениците са за милиони левове. МВР трудно успява да пресече този род престъпления. Жертвите им обикновено са възрастни хора, които лесно се поддават на манипулация.
500 ужилени по телефона само за 6 месеца
Черният бизнес източи над 80% от спестяванията на пенсионерите у нас
Близо 50 млн. лева са приходите на ало измамниците от началото на годината. Това показват данните от все още неофициалната статистика за този род престъпления, научи "Стандарт". Само за първото полугодие в страната са били извършени 496 телефонни измами, което е със 114 повече за същия период на миналата година, отчитат от МВР. За това време са били разкрити едва 89 случая на такава измама. От няколко години МВР признават, че са безсилни в борбата с този род престъпления и разкриваемостта им е с изключително слаби резултати. През цялата 2013 г. са извършени 586 измами по телефона, а едва 82 са разкритите.
През 2007 г. престъпленията от този тип са били 159, като силовото министерство е разкрило само 19. През 2008 г. телефонните измами са 273, а задържаните извършители са 45. Година по-късно са разкрити 68 измамници от извършените 401 престъпления. През 2010 г. от МВР отбелязват спад в лъжливите обаждания - регистрирани са 298 измами, а хванатите извършители са 63. Същата година е публикуван докладът "Тенденции на престъпността в България", изготвен от Центъра за изследване на демокрацията. Тогава е отчетено, че измамниците са заработили 25 млн. лева. Печалбите им обаче само за петилетка нарастват почти двойно - 50 млн. лева за все още неизтеклата 2015 г. В периода 2011 - 2012 г. - телефонните измами се задържат около 300 - 400, за да претърпят същински бум в последните години. И всичко това независимо от мащабните разяснителни кампании на МВР и информацията, която почти всекидневно се публикува в публичното пространство. Според експерти, само за 5 години телефонните измамници са успели да източат над 80% от спестяванията на повече от половината пенсионери - пари, събирани и кътани още отпреди демократичните промени и през целия период на прехода. Данните обаче сочат, че въпреки слабата разкриваемост, все по-често потърпевшите от този вид престъпления търсят помощ в полицията.
При основните използвани схеми от измамниците жертвите са предимно възрастни хора, като се наблюдава покачване на възрастовата граница - над 75 години. С черния бизнес се занимават предимно ромски кланове от Северна България, които си делят другото голямо перо от престъпления - джебчийските кражби. Третият голям дял е трафикът на жени с цел проституция, а през последните месеци нараства каналджийството, като един по-нов вид организирана престъпност от страна на ромските кланове.
Нова мода - търсят
преводач за бежанец
Една от най-новите измамни схеми е спешното търсене на преводач. Хитреците подбират от указатели учители по чужди езици или агенции за преводи, като се представят за началници на районни полицейски управления. Обясняват, че в управлението е задържан бежанец и са необходими услугите им за превод. Подвеждат ги, че по новия закон за МВР учители и заклети преводачи нямат право да отказват услугата си на разследващ орган. След дълги лакърдии, докато преводачът им се хване на въдицата, решават да му направят "услуга" и да не го разкарват до районното, той да им съдейства също. Обясняват на преводача, че "задържаният" трябва да се обади на близките си в чужбина, но няма ваучер, молят го да закупи такъв и да им продиктува номерата, като парите ще му бъдат възстановени в управлението. Жертвите на тази измама отново са по-млади, но и доста образовани хора.
Ваучерите продължават да са хит
Закупуване на ваучери на мобилните оператори във връзка с уж голяма печалба от томбола с вашия номер, си остава един от големите хитове в ало измамите. За да си вземете наградата обаче, е необходимо да закупите ваучери за определена сума и да им продиктувате номерата. Сумите са дребни - 10, 20 до 50 лева. Жертвите на тази измама са по-млади хора. Обикновено мошениците са затворници, които по този начин си зареждат предплатените карти на мобилните телефони, за да контактуват с външния свят.
МВР съветва: Винаги търсете близките си
Съвети към гражданите за предпазване от телефонни измами има във всяко поделение на МВР. Раздават се различни брошури и фалери с указания. Ето едни от най-разпространените съвети:
* Не давайте пари на непознати хора под какъвто и да е предлог!
* Не се доверявайте на непознати и не предоставяйте лични данни по телефона.
* Запазете самообладание при получаване на обаждане от човек, който се представя за ваш роднина, изпаднал в беда. Опитайте да се свържете с него, включително и с помощта на ваш съсед или познат.
* Ако получите обаждане от човек, който се представя за ваш близък, задайте му въпрос, с отговор, който не би трябвало да е известен на непознати лица - например рождена дата, населено място и т.н.
* В случай, че получите такова телефонно обаждане и спрямо вас се направи опит за извършване на телефонна измама, незабавно подайте сигнал на телефон 112. Често след своевременно подаден сигнал за телефонна измама полицията успява много бързо да задържи извършителите.
* Желателно е по-младите хора да разговарят и да предупреждават по-възрастните си родители и близки за престъпните схеми на телефонни измами, на които случайно може да станат жертва.
Не отговаряйте на текстови съобщения със съдържание "Честито, печелиш 5000 $, обади ми се спешно", "Спешно обади се" и други с аналогичен текст, изпратени от непознати номера от чужди държави.
* Ако близък човек иска да се свърже с вас, той/тя или ще си напише името, или направо ще звънне. Ако все пак имате близки в чужбина и се притеснявате за тях, свържете се на известните ви телефонни номера.
Обвиниха
тарикатите
от Първомай
Баба Елена в шок, проверяват имуществото на внука
Районната прокуратура в Първомай привлече като обвиняеми 34-годишния Албенко от Елин Пелин и 24-годишния Борислав от Горна Оряховица. Те ще отговарят пред съда за измама в особено големи размери. Двамата са обвинени, че са излъгали 80-годишната баба Елена от града да им даде 268 000 евро и 18 000 долара. Измамниците обяснили на жената, че внукът й е пострадал и се нуждае от спешна операция. Първоначално поискали 30 000 лева като Борислав се представил за д-р Николов от Окръжна болница и щял да прати куриер да вземе парите. Бабата им се доверила и при нея пристигнал Албенко в ролята на куриера. Жената обаче казала, че има само 500 лева в нея, но признала, че в дома си има метална каса, в която има много повече пари. Тя дори дала пари на мошеника за ъглошлайф, с който да среже метала. Той закупил уреда от железарски магазин в града. След като разбил касата, се оказало, че вътре има несметно богатство. Ошушкал всичките пари и си тръгнал, дори взел със себе си и чисто новия ъглошлайф. Жената дори му дала торба, с която да отнесе плячката. Чак вечерта възрастната жена позвънила на близките си, за да се поинтересува за здравословното състояние на внука и разбрала за измамата. Възрастната жена изпаднала в шок, от който все още не може да се съвземе. Часове по-късно измамниците са заловени. Те ще остават зад решетките до 72 часа и ще бъдат изправени пред съда с искане за постоянното им задържане. Разследващите обаче упорито крият кой е внукът на баба Елена. За него се знае единствено, че е на 26 години и се занимава със строителен бизнес и търговия с тежка индустриална техника. Според запознати дейността му веднага е привлякла вниманието на данъчните. Причината е, че е посочил, че намерените при баба му пари са фирмени. Сега ще се провери дали тези средства някъде са декларирани и каква е причината толкова пари да се държат в частен сейф, извън офис или банков трезор.
Африканци ни атакуват
със "Спешно, обади се!"
От около година популярност придоби телефонна измама, при която случайни телефонни абонати на трите мобилни оператори получават кратко текстово съобщение (SMS) със съдържание "Спешно обади се?" и посочен телефонен номер. При набиране на номера се оказва, че това е централа за т.нар. "услуги с добавена стойност", чиято цена може да надхвърли дори 50 евро за минута. Мошеникът просто си е регистрирал такъв телефон и набира лаици, които да се вържат, за да спечели. До момента в МВР имат информация за телефонни номера от Конго и Нигерия, но има и засичани от Украйна и Македония. Абонатите получат и други подобни текстови съобщения, като например "Честито, печелиш 5000 $", обади ми се спешно" и т.н. Разследващите органи в България обаче са безсилни да противодействат сами и се търси съдействие по линия на международното сътрудничество. Обикновено обаче измамниците са граждани на страни извън Европейския съюз или САЩ. Към момента се извършва проверка за механизма на престъплението, както и за подобни случаи на територията на страните членки на Европол. По първоначални данни вероятно се касае за генериране на големи суми по сметките на клиентите, върнали обаждане на посочения номер или изпратили кратко съобщение.
Мними прокурори и лекари
най-често рекетират
Най-често за рекет по слушалката се обаждат измамници уж от името на лекар, прокурор или следовател. В едни от случаите се иска подкуп за уреждане по втория начин на скъпо лекарство или извършването на операция, при другия с цел мнимият разследващ да си затвори очите за автомобилна катастрофа срещу солиден подкуп. Най-често жертвите са пенсионери. Мошениците се обаждат на случаен принцип на жертвите, представят се като лекари и обясняват, че роднината е тежко пострадал при пътнотранспортно произшествие, при взрив на газова бутилка, бойлер или друг инцидент. При определен бум на епидемии съобщават, че близкият ви е болен от "луда крава", "свински грип" или "ебола". За достоверност в разговора се включва и "пострадалият", който плачейки потвърждава тежката ситуация. Необходима е спешна скъпоструваща операция или рядко лекарство, а за тях в момента няма налична сума в здравната каса. За целта ще изпратят санитар да вземе исканата сума. Обясняват, че парите ще бъдат върнати на по-късен етап и т.н. Измамни прокурори, следователи и полицаи се обаждат, когато - роднината е причинил катастрофа с бременна, малко дете и т.н., при всички случаи обаче със загинал. За потулване на нещата за извършеното тежко ПТП са необходими много пари за освобождаването на близкия човек.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com