Повече от 2000 години след като древните траки изработили своите изискани златни бижута в България, стотици хора отново гребат нейните реки с надеждата да станат богати в най-бедната страна в ЕС, предаде AFP, цитирани от Агенция "Фокус".
Около дузина мъже и една жена са влезли до колене във водите на река Тунджа в централната част на България. Наведени над техните зелени тигани, те старателно измиват чакъла и търсят песъчинки благороден метал, пише агенцията.
„Това място би трябвало да е богато, щом траките са го избрали за своя столица", каза 59-годишната Милка Ганева, докато сортира камъни с мъжа си в близост до язовир Копринка.
Потопени под водите на гигантския язовир, построен по времето на комунизма, са руините на Севтополис - древната столица на тракийската цивилизация, известна със своите златни бижута и други сложни предмети, изработени от изобилните богатства на реките.
Около 1500 българи в момента практикуват златотърсачество, официално от 2009 година, и дори имат собствена асоциация.
„Златото винаги е било там. Не е случайно, че региона, в който сега се намира България, е люлката на тракийската цивилизация", каза ръководителят на сдружението Кирил Стаменов, добавяйки, че „блясъкът на златото" сега „привлича хора от всички сфери на живота, особено в бедната страна".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com