Кметовете да налагат данък върху доходите на хората, които живеят в общините, поискаха градоначалници по време на годишната среща на местните власти в Югоизточна Европа. Според тях това може да стане, ако държавата намали десятъка на 9% и даде възможност на общинските съвети да определят допълнителен местен данък върху доходите между 1% и 3%. Така общините ще увеличат приходите си, а принципът може да залегне в нов закон за местните данъци и такси. Този вид облагане обаче ще има таван 12%, така че никой да не плаща повече от тази сума върху доходите си, обясниха още градоначалниците.
От години общините искат част от данъка върху доходите да отива в местните им бюджети, а не изцяло в хазната. В програмата на второто правителство "Борисов" е записано, че ще бъдат предприети промени в данъчната система и част от вземането да бъде преотстъпено на местните власти.
"Българските местни власти имат нужда от нови източници на приходи, за да бъдат финансово независими, а не само да чакат пари от държавата", каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на форума в Пловдив. Пред Дончев общините за пореден път настояха и да се налага данък върху земеделските земи.
"След болки, грешки, усилия, много научени уроци, днес сме в състояние да се поздравим с резултата от изхарчените пари. Да харчиш пари законосъобразно, е добре, но истината е, че то има смисъл само когато парите са похарчени, за да става животът на хората по-добър с всеки изминал ден", заключи Дончев.
Вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика връчи кристални отличия на 18 общини, удостоени с Европейски eтикет за иновации и добро управление на местно ниво. Наградените общини са Банско, Бяла Слатина, Враца, Вълчи дол, Габрово, Горна Оряховица, Димитровград, Добрич, Долна Баня, Кнежа, Ловеч, Павликени, Петрич, Поморие, Свищов, Столична, Троян и Търговище.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com