9 чучура пръскат чудодейна вода в Банкя

9 чучура пръскат чудодейна вода в Банкя | StandartNews.com

Розови алпинеуми и дърво на желанията сбъдват мечтите на местните хора

До седмица 4 швейцарски часовника ще мерят модерността на града

От 9 чучура банкянчани черпят чудодейна минерална вода. Местните никога няма да останат на сухо. Те и хилядите гости на чаровния град могат да се къпят в 4 басейна, пълни с лековитата течност. Затова не е изненада, че в най-големите летни жеги в курорта край столицата плажовете са пълни, а глъчта по улицата те завладява и омагьосва, все едно си в голям купон край морския бряг. И макар да не усещащ соления мирис, въздухът е различен - досущ като край морето тук постоянно подухва.
Изследванията сочат, че в Банкя атмосферните пластове се сменят по 9 пъти на ден.
Минералният плаж в центъра е пълен с хора, които почти не излизат от 50-метровия басейн, пълен с автентична минерална вода. Водата на Банкя излиза от 850 метра дълбочина с температура 37 градуса, а дебитът е 1203 литра в минута.
"Използваме водата по 5 начина - за лечение, за пиене, за плажуване, за къпане и за миене", казват местните. Това последното не е легенда - тук през нощта минералната вода се събира в специален резервоар, от където се зареждат цистерните за миене на улиците.

Градът буквално се преражда през последните 3-4 години. Сега жителите на Банкя вече се наслаждават на новата пешеходна зона, която само засега завършва с парк "Ротондата" и на новия амфитеатър с 300 места. На метри от тях е новоизградената часовникова кула на града. Буквално до седмица тя ще бъде оборудвана с 4 часовника със стъклени циферблати, изработени от майстора Данаил Николов. В тях ще цъкат прецизни швейцарски механизма. Те ще измерват модерността на местните хора, които обичат да сверяват часовника си с най-напредничавите архитектурни решения в областта на градоустройството. Иначе часовниковата кула архитектурно е център на двете основни оси, които символизират водата и природата като основния белег на Банкя.

Голямата мечта в Банкя е да се върнат щъркелите в града. Когато местните ги видят напролет, ще закачат мартениците си на специалното дърво в очакване да се сбъднат най-съкровените им мечти.
В средата на лятото обаче в Банкя не спират да се веселят и да привличат туристи. На 15 юли за първи път бяха обединени двата големи празника - църковния свети Свети Киряк и Юлита и градския на минералната вода и дълголетието "Горешлеци". Светата литургия в църквата "Свети Киряк и Юлита" бе отслужена в присъствието на патриарха Неофит. Понеже празникът се паднал в сряда, трябвало специалният курбан да е постен. Местните вече били приготвили агнетата, но чинно спазили църковната повеля и забъркали отново 9 казана - 5 с фасул и 4 с риба. Нахранили над 350 миряни и дали начало на празниците.

Така за първи път около новата ротонда зазвучала музика - Софийски духов оркестър свирел от рапсодия "Вардар" на Панчо Владигеров до темата от "Междузвездни войни". Празниците продължили 3 дни и 3 нощи. На следващия ден свирели Софийски солисти. Накрая дошли фолклорните състави, Бобан Здравкович, БГ-дует и дует "Ритон" - всичко това на фона на пламтящите фигури-огньове на формация "Феникс". Така банкянчани почели и обединили два от най-силните противоположни символи - водата и огъня. Обединява ги, това което крепи и банкянчани - жизнеността и дълголетието.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай