7 лидери, променили съдбата на компаниите си

Някои от гениалните мениджърски решения, които пишат история

7 лидери, променили съдбата на компаниите си | StandartNews.com

1. Стив Джобс

Съоснователят на Apple, Стиив Джобс, напуска компанията през 1985г. след разногласия с борда на директорите. Той се завръща отново през 1996г., за да изпълнява ролята на временен главен изпълнителен директор, когато Apple затъва и акциите ѝ падат. Джобс става постоянен изпълнителен директор през 1997г. Стив Джобс редуцира 350 действащи проекта до 50, а след това до 10. Фокусирайки се върху изготвянето на следващото „велико“ нещо, той създава iMac, iPod и iPhone, а също и подновява логото на Apple. Под ръководството на Джобс, компанията достига своя най-добър обрат в историята.

2. Лий Якока, Изпълнителен директор на CHRYSLER

„Ако можете да намерите по-добра кола ... купете я!“. Това казва Лий Якока, вече като президент и изпълнителен директор на Chrysler през 1980г. В началото на тази година компанията е на ръба на фалита и именно Якока я изтегля отново на повърхността. След уволненяването му от Ford Motor Co, американецът е нает да спаси затъващия автомобилен производител. Осъзнавайки огромната нужда на компанията за пари, Лий Якока изпраща молба до Конгреса през 1979г. и резултатът е отпускане на заем от 1.5 млрд долара за Chrysler. Якока преструктуира мениджмънта на компанията, уволнява работници и договаря отстъпки от доставчици, кредитори и синдикати.

3. Ед Уитакър, Изпълнителен директор на GM

Ед Уитакър се пенсионира като изпълнителен директор на AT&T през 2007г. Две години по-късно GM успяват да го примамят да се върне в бизнеса, разчитайки изцяло на него, за да обърне нещата в компанията след банкрут.
Уитакър оптимизира компанията, продавайки SAAB и спирайки проекти, като изготвянето на друг модел на Chevrolet Volt, първоначално планиран да бъде основен конкурент на Toyota Prius. С всички тези решения Уитакър успява да си спечели прозвището „Спасителят на GM”. 16 месеца по-късно компанията получава рекордна оферта на стойност 23.1 млрд долара.

4. Исаак Пърлмутер, Изпълнителен директор на MARVEL

Исаак Пърлмутер е член на борда на директорите на Marvel Comics през 1996г., когато компанията обявява бакрут. Вече като собственик на Toy Biz, Inc., през 1998 г. той подмомага сливането на компанията с Marvel и така спасява и двете от фалита. Исаак е известен със своите добре обмислени разходни "маниери" - от поддържане на нисък брой на персонала до ровене за кламери от боклука. През 2009г. компанията му е купена от Walt Disney за 6 млрд. долара.


5. Тери Семел, Изпълнителен директор на YAHOO! 
 
Тери Семел се премества в Yahoo! от Warner Bros, където е заемал поста на съизпълнителен директор. Той застава на новото си работно място в момент, когато Yahoo! отчита драстичен спада на продажбите на реклами. Семел измества фокуса на компанията към разпространение на медийно и потребителско съдържание чрез каналите Yahoo News, Yahoo Finanse и Flickr. Така една година след втсъпването му в длъжност Yahoo! отбелязва печалби от 43 милиона долара, като миналата година компанията е била на загуба от 93 милиона долара.

6. Ричард Теерлинк, Изпълнителен директор на HARLEY DAVIDSON

Когато Ричард Теерлинк се присъединява към Harley Davidson през 1981г., компанията има 15% пазарен дял в САЩ и отчита загуби от 15 милиона долара. Ричард се изправя пред силната конкуренция в лицето на японските производители на мотори Honda и не спира да се бори.
Назначен за изпълнителен директор през 1989г., Теерлинк обръща фокуса на производителя към подобряване обслужването на клиентите и дилърите, както и към производството на високо класни тежки мотори. В края на работния процес на Теерлинк, Harley Davidson имат пазаран дял от 50% в САЩ и годишни продажби от над 1.7 млрд долара.

7. Гордън Бетюн, Изпълнителен директор на CONTINENTAL AIRLINES

Пет месеца след като Continental Airlines обявяват за втори път в историята си банкрут, Гордън Бетюн е нает от компанията „Боинг“, за да се справи със затрудненията на фирмата. Губещи 55 милиона годишно, компанията е на последно място в класациите с високи показатели за загубен багаж, закъсняващи полети и оплаквания на клиенти. Само за 12 месеца компанията от загуба на стойност 613 милиона долара преминава в печалба от 224 милиона долара. Continental Airlines печели множество награди за удовлетвореност на клиентите, повече,  отколкото всяка друга авиокомпания. Гордън Бетюн се отегля от поста през 2004г.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай