София. Над 72 600 българи в момента работят по различни програми за временна заетост. За тях работодателите им получават субсидии, които в повечето случаи покриват за период от 9 до 12 месеца минималния осигурителен доход за всеки нает плюс осигуровките.
26 400 от временните работници са намерили препитание благодарение на Националния план за насърчаване на заетостта, който се финансира от бюджета. Пикът на приключване на тяхната заетост се очаква в края на годината, обясниха за "Стандарт" от Агенцията по заетостта. Останалите 46 300 са наети със субсидии от европрограмата "Развитие на човешките ресурси". Тяхното освобождаване се очаква наесен. Именно те безпокоят социалния министър Хасан Адемов, който предупреди за вълна от безработица тогава.
От назначените с евросубсидии най-много са намерили работа по схемата "Подкрепа за заетост". В момента по нея се трудят над 22 300 души. От тях половината са в близо 3500 частни фирми. Другата половина работи в общини и общински предприятия.
40% от работодателите имат нагласа да задържат за постоянно тези работници след приключване на субсидията, показва анкета на Агенцията по заетостта. "Със сигурност поне половината от новоназначените по този проект ще останат за постоянно при нас", разказа за "Стандарт" Капка Ганчева от "Офис Уан Суперстор". През март компанията за търговия с офис оборудване и материали е наела 12 безработни като търговски представители и специалисти по продажбите. За 9 месеца субсидията им покрива 700 лв. заплата, колкото е минималният осигурителен праг за длъжността. Новите работници преминават двумесечно обучение в централата на компанията в София. Обучението е с наставник, който също получава допълнително възнаграждение. "Тази схема е голямо улеснение за бизнеса, защото ни спестява много разходи. През това време можем да преценим кои от новите работници се справят", казва Ганчева.
Най-мащабна е схемата "Развитие", по която преквалификация и работа са намерили над 54 000 души. Мярката бе от първите, която пое съкратените от кризата. Работодатели на по-голямата част от тях станаха общини и общински дружества. В момента заети по схема "Развитие" са над 18 700 души.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com