2 седмици отсрочка за ужилените от Блъсков

2 седмици отсрочка за ужилените от Блъсков | StandartNews.com

Заложил съм други 90 имота, банката да продаде тях, предлага предприемачът

Описите в злощастния блок "Теодора" в Русе са стопирани за около 2 седмици, стана ясно вчера. През този период "ужилените" 30 семейства с ипотекирани имоти ще трябва да решат как да спасят своите домове. Те очакват и становище на банката за евентуално споразумение. По думите им, възможните опции на този етап са да откупят жилищата си, след като бъдат описани от съдебен изпълнител и изнесени на публична продан. Вторият вариант пък е да се договорят за разсрочено плащане.

"Изправени сме пред кошмарна ситуация в търсене на по-малкото зло", коментираха вчера ужасените от заплахата да загубят домовете си русенци. До ситуацията се стигна, след като обитателите на жилищната кооперация в русенския кв. "Родина" с изненада разбират преди няколко месеца, че са купили ипотекирани жилища. А заради непогасен кредит на строителния предприемач банката иска да обезпечи вземанията си чрез продажба на имотите. Повечето апартаменти и гаражи в новия блок са купени в края на 2009 г. и началото на 2010 г., разказват собствениците. Те твърдят, че притежават нотариални актове и са изплатили своите жилища.
Отчаяни и разгневени, "опарените" собственици направиха жива верига, за да спрат насрочения завчера опис на съдия-изпълнител в блока. С викове:

"Вън, махайте се! и "Няма да влезете!"

40-ина русенци препречиха опасаната с ленти входна врата на жилищната кооперация. Пред разбунтувалите се семейства частният съдебен изпълнител обясни, че няма насилствено да влезе в домовете им. После Иван Хаджииванов ги покани на среща в неговата кантора. До опис на повечето жилища така и не се стигна, но и решението на казуса засега остава с множество неизвестни. Все пак няколко от злощастните обитатели на блок "Теодора" във вторник доброволно са допуснали съдебен изпълнител, разбра се по-късно. Описани са два от общо 30 апартамента, 2 магазина и няколко паркоместа.
"Кошмарът е пълен!", жалва се пред "Стандарт" собственичка на едно от заплашените жилище. "Още повече, че апартамента сме си го изплатили", разказва Нели Неделчева. Сходна е съдбата и на друго семейство, което с гурбет в чужбина събрало 30 000 евро за нов дом. "Сега съм без работа и на път да остана на улицата", споделя русенка. Донка в началото на януари трябвало да се върне в Гърция, където гледа възрастни хора, но заради тукашните неуредици останала по-дълго в Русе и загубила препитанието си. Почти всички са платили апартаментите със спестявания от дълги години работа в чужбина. Сега обаче ги плаши вероятността да останат собственици само при повторно изплащане на имотите. "Ще сезираме омбудсмана, ако трябва,

ще стигнем и до съда в Страсбург

заканват се отчаяните семейства.
Завчера в Русе беше и строителният предприемач Явор Блъсков, който заяви пред събралите се купувачи, че дружеството му разполага с активи да се покрият задълженията. По думите му за публична продан са описани други около 90 имота - апартаменти, гаражи, магазини, офиси и паркоместа, в същия блок. Според строителния предприемач е по-добре банката да не описва имотите на хората, а да продаде тези други негови имоти, които са необитаеми. Все още остава неизяснено обаче дали те покриват задълженията към банката.
Гневът на "ужилените" русенци е насочен и към нотариуса Албена Александрова, която е изповядала повечето от сделките. В понеделник вечерта някои от собствениците отидоха в кантората й, за да питат не е ли било ясно, че имотите са ипотекирани. Те дори заявиха, че ще напишат жалба срещу юристката.

Александрова обаче им обясни, че е спазила закона

И че не е получавала писмени заявления за справка в Агенцията по вписванията.
Преди повече от година над 100-на русенци от друг блок на Явор Блъсков преживяваха същия ужас. Отчаяните семейства са с единия крак на улицата, защото домовете им също са ипотекирани в банки. Клетниците все чакат отговор - остават ли без покрив. "Когато купувахме жилището, никой не ни е споменавал за подобна тежест", твърдят попарени русенци от блок АОНСУ в дунавския град.

Нотариуси защитиха колежката си

Нотариалната камара се противопоставя на опитите да бъде публично оклеветявана и обвинявана в извършване на измама колегата Албена Александрова. Това става ясно от становище на Съвета на нотариусите при Нотариалната камара по повод на публикациите в печата и материали в електронните медии относно законосъобразността на действията на нотариус Албена Александрова по удостоверена от нея покупко-продажба на недвижими имоти от сграда "Теодора" в Русе. "В изнесената пред медиите информация липсват много от фактите, съставящи историята на представения конфликт", се казва в позицията. От Нотариалната камара припомнят какви са нормативно разписаните задължения на нотариуса при изповядване на сделка и това по какъв начин и по чия инициатива следва купувачът на недвижим имот да се информира относно наличието или липсата на "тежести" върху имота. "Ако купувачите по "проблемните" сделки бяха се възползвали от изрично регламентираната в Закона за нотариусите и нотариалната дейност възможност да възложат на нотариуса извършването на относимите към съответната им сделка справки, в т.ч. и за "тежести", същите щяха да са напълно запознати с реалното състояние на закупувания от тях имот", се казва в становището. Припомня се, че нотариусът не би могъл при изпълнение на служебните си задължения да взема страна, както и че Имотният регистър към Агенция по вписванията е публичен.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай