Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
240 полицаи пазят Слънчев бряг
Правят дисциплиниращи проверки, няма битка между групировки
Комисар Милен Димитров, директор на ОД на МВР-Бургас:
- Комисар Димитров, свързани ли са пожарът и взривът в Слънчев бряг?
- Категорично не. Става въпрос за съвпадение. Всеки си е отделен, без никаква връзка с другия.
- Пожарът в заведението умишлен ли е?
- Не, не е. Говорим за пожар, не за палеж. Огнището е тръгнало от кухненския бокс. Най-вероятно става въпрос за битов инцидент. Назначени са пожаротехнически експертизи, които се надяваме да разкрият точната причина.
- Има ли огнена война в Слънчев бряг?
- За никаква война не може да се говори в Слънчев бряг, най-малко за огнена. Категорично няма враждуващи групировки, не може да става въпрос и за преразпределение на територии. По-скоро това са различни инциденти.
Поредицата от инциденти са серия от умишлени и неумишлени събития. От началото на сезона по Южното Черноморие изгоряха над 10 дървени заведения, а пожарите започнаха от кухните - от фритюрници, от забравени елуреди. Това че те съвпаднаха с умишлени събития, не води до промяна на обстановката.
- Но този сезон имаше и доста други пожари - изгоря емблематичната "Фрегата", имаше още две запалени заведения и шезлонги? Това случайно ли е?
- "Фрегатата" бе затворена от много години и на практика не работеше като заведение. Разследването там продължава. В началото на сезона действително имаше два случая на изгорели шезлонги, но това бе преди месец и половина и те категорично нямат връзка с другите пожари.
- Кой стои зад бомбата, която избухна до паркинга?
- За момента мога да кажа, че взривът е изключително слаб и не е предназначен нито да убива, нито да взривява. С оглед на мястото, на което е бил поставен, далече от заведения и хора, се налага изводът, че взривът не е насочен към никого конкретно. В 6,05 часа това място е абсолютно безлюдно, не е имало дори и автомобили. Взривяването на открито също не може да нанесе никакви щети.
- Инцидентите не налагат ли ново планиране и организация на работата на полицията в курорта? Особено около масово посещаваните заведения...
- Не трябва да се прави нова организация.
Подобни заведения, които събират голямо количество хора и туристи, са с особено внимание, там винаги има по-голямо полицейско присъствие. Помагаме на собствениците бизнесът им да върви при спазване на правилата за безопасност. Периодично правим проверки, които имат дисциплиниращ характер, ако констатираме нередности - санкционираме.
Има огромен интерес от разпространение на наркотици, продажбите са масови, но няма битка между различни групи за монопол. На този етап няма видими прояви на подобни битки. Не виждам нищо притеснително около инцидентите. Няма процеси, които да ни притесняват.
В момента има 240 полицаи в курорта, от тях 70-80 души са командировани от страната. Но тези инциденти не са белег за нещо извънредно. Затова нищо на този етап не предполага генерална промяна в планирането на дейността по охраната в Слънчев бряг. Бих искал да има позитивизъм, защото туризмът е единственият отрасъл, който работи в момента.
Не мога да предвидя дали случилото се ще доведе до отлив на туристи. Това заяви пред "Стандарт" Радой Рагин, шеф на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Според него обаче със сигурност двата инцидента няма да се отразят добре на бранша. Дано да е вярно, че не се касае за нелоялна конкуренция, коментира още Рагин. Защото не мога да повярвам, че в разгара на сезона някой ще си позволи да атакува колега по този начин, допълни той.