Помните ли случая с 12-годишната родилка от Пазарджик, която даде живот на момиченце преди месец? Тогава прокуратурата се самосезира, за да провери обстоятелствата, при които младата майка е забременяла. Защото, щом става дума за деца, и любовта може да е извън закона. Според годишния доклад за работата на прокуратурата през миналата година, публикуван на страницата й, през 2012 г. образуваните преписки след самосезиране на прокурор са с 20,2% повече в сравнение с 2011 г - 1878 срещу 1563. През 2010 г. пък са били само 1410.
225 българи са осъдени, след като прокурор се е самосезирал за престъплението му, сочи докладът на обвинител номер 1 Сотир Цацаров. Един от "щастливците" е цар Киро - заради наглостта му да покаже среден пръст пред районния съд в Асеновград. Дързостта му коства присъда за хулиганство. ПО друг скандален случай - с кмета на бургаското село Габър Димитър Трънков, прокуратурата също се е самосезирала. Трънков се е оказал на мушката на обвинителите, след като развя мъжкото си достойнство пред свои съселянки, и то - на работното си място.
Въпреки тези светкавични реакции на обвинителите обаче според доклада хората нямат доверие в работата на разследващите органи и не сигнализират да престъпления. Статистиката сочи, че
66% от престъпленията у нас са кражби и грабежи
При кражбите разкриваемостта е едва 31%. Според доклада двама от всеки трима заловени бандити отървават кожата. През 2012 г. в България са регистрирани 117 855 престъпления, а са разкрити едва 48 133. Това прави 40,8% разкриваемост. За вероятността да се спаси бандитът свидетелства и фактът, че през м.г. над 640 000 са спрените дела, само 1% от тях са срещу известен извършител. Поради изтекла давност прокуратурата пък е прекратила 59 993 разследвания.
Скромен е успехът на разследващите по делата срещу министри и висши чиновници. Прокуратурата отчита ниски нива на разкриваемост на престъпленията по служба, както и на тези за неизгодна сделка и безстопанственост. При тях рядко се стига до осъдителни присъди. Според доклада през миналата година са регистрирани 42 случая на престъпления по служба, а са разкрити едва 8, което е 19%. Още по-зле е ситуацията при сключването на неизгодна сделка - 8,3% разкриваемост. Данните сочат, че при случаите на безстопанственост намалението е значително. През 2012 г. от регистрираните 28 случая няма нито един разкрит. За сравнение през 2011 г. от 24 са разплетени 2, а през 2010 г. - от 78 е имало развръзка по 30.
В същото време през миналата година 213 клиенти на прокуратурата са я осъдили да им плати обезщетения за 2 млн. по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Например - кметът на Попово Людмил Веселинов, на когото на първа инстанция са присъдени 15 000 лева за неимуществени и 1340 лв. за имуществени вреди. Той е бил обвинен за осуетяване на съдебни решения, свързани с отчуждаване на имоти, но Разградският районен съд го оправдава. Веселинов обаче се жалва, че обвинението е
разклатило здравето и психиката му
- зачестили хипертоничните му кризи, задълбочила се аритмията му. Освен това разследването го злепоставило пред обществото. Докладът сочи, че обезщетение от 70 000 лв. ще вземе и пловдивчанинът Максим Савов, който лежа 5 месеца заради обир, който не е извършил. Сред случаите, при които някой може да осъди прокуратурата по този закон, е и незаконосъобразното използване на специални разузнавателни средства (СРС). Така през юни т.г. адвокатът на бившия военен министър Николай Цонев - Васил Василев, го направи. Осъди Специализираната дирекция "Оперативно-технически операции" (СДОТО) в МВР и прокуратурата да му платят солидарно 1500 лв. за това, че негов разговор с клиента му незаконно е бил подслушан. Специалното разузнавателно средство (СРС) е било реализирано от МВР десетина дни преди показните арести на Цонев, финансиста Тенчо Попов и съдия Петър Сантиров, обвинени в корупционна схема и напълно оправдани през октомври м. г. от Софийския градски съд. И тримата излязоха чисти именно заради
използването на незаконни СРС-та
както и заради провокация към подкуп, извършена от основния свидетел по делото и настоящ шеф на столичното следствие Петьо Петров.
Докладът на прокуратурата показва, че през 2012 г. прокурорите са направили по-малко искания за подслушвания по образувани дела. Намалението обаче е незначително - 2596 при 2936 за 2011 г. Първоначалните искания са били 1919, а допълнителните - за продължаване на срока - 677. От общия брой поискани разрешения за подслушване през 2012 г. съдът е одобрил 2574. Това число през 2011 г. е било 2892.
Предадените на съд лица, спрямо които са използвани СРС, са 440. От данните в доклада става ясно, че за да се избегнат злоупотреби при разкриване на престъпленията с подслушване, от март м.г. в прокуратурата е въведен електронен регистър на СРС-та.
Запазила се е тенденцията за издаване на много малко оправдателни присъди. През 2012 г. те са 872, което е 2,3% спрямо общия брой на влезлите в сила съдебни актове (37 866). Оправданите лица с влязъл в сила съдебен акт са 1253 - 2,8% от всички лица, за които има постановен окончателен съдебен акт. През 2012 г. няма постановени оправдателни присъди по досъдебни производства на Специализираната прокуратура. Държавното обвинение отчита и сравнително нисък дял на влезлите в сила през 2012 г. оправдателни присъди по дела от особен обществен интерес - 4,4% от всички, макар че този процент е по-висок в сравнение с предишни години - 3,1% за 2011 г. и 2,7% за 2010 г.
Делът на
оправданите за корупция
по дела с особен обществен интерес е 29% - 65 невинни при 159 осъдени. Това се дължи и на факта, че само по едно такова дело са оправдани 32 души (митничари) обвинени за длъжностно присвояване и безстопанственост.
За престъпления, свързани с наркотици, са заведени 3397 нови досъдебни производства, решени са 3449 дела, а в съда са внесени 2131 от тях. Осъдените с влязла в сила присъда са 2022 лица, оправдани са 41 души, показва статистиката в доклада на Сотир Цацаров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com