София. Днес честваме 136 години от освобождението на България от османско владичество. На тази дата през 1878 г. в Сан Стефано е подписан мирният договор между Русия и Османската империя, с който се създава новата Българска държава.
Под звуците на националния химн в София тържествено беше издигнато българското знаме. Прозвучаха 20 артилерийски салюта.
История
На 3 март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага краят на Руско-турската война от 1877- 1878 г. Датата 3 март слага начало на Третата българска държава. България се учредява като автономна, но васална държава с граници, които обхващат с малки изключения почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. Общата й площ възлиза на повече от 170 хил. кв. км. За първи път Трети март се чества през 1880 г. - две години след Освобождението - като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори. Две години по-късно - през 1882 г., Държавният съвет приема "Списък на неприсъствените дни в Българското Княжество". В него за първи път е записано, че денят 19 февруари се чества като ден на "Заключаването на С. Стефанский договор". С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. събитията от 19-ти и 20-ти век се преизчисляват, като към датата съответно се прибавят 12 дни за 19-ти в. и 13 дни - за 20-ти век. Денят 19 февруари 1878 г. стар стил, става 3 март по нов стил. За първи път по новия стил 3 март е честван през 1917 г. |
На церемонията присъстваха президентът Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Михаил Миков, министърът на отбраната Ангел Найденов, лидерът на ДПС Лютви Местан, патриарх Неофит, общественици, политици, духовници и много граждани.
На връх Шипка също започна честване на празника. Площадът в подножието на Шипка се изпълни преди началото на тържествения митинг. И тази година хиляди българи с развети знамена избраха на националния празник да почетат загиналите за България на историческия връх.
Тържествената заря - проверка ще се проведе от 18.30 ч. пред Народното събрание.
Националният исторически музей обяви вход свободен. Цените на голяма част от книгите на историческа тематика, които се продават в НИМ, ще бъдат намалени с 50% само в този ден. Първите десет посетители ще получат подарък - книгата „Войните на България за национално обединение 1885, 1912 - 1913, 1915 – 1918 г." на директора на музея Божидар Димитров с негов автограф.
По нареждане на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова музеите и галериите, управлявани от Столичната община работят безплатно. Столичани ще могат да посетят безплатно музея под базиликата „Света София", Софийската градска художествена галерия , парк- музеи „Врана" и Зоологическа градина- София. Кметът призовава собствениците на национални и частни музеи и галерии да се присъединят към инициативата като отворят вратите си безплатно за гражданите и гостите на София.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com