Пътниците от нощния влак Бургас-София едва ли ще забравят пътуването си в понеделник срещу вторник. Непрестанните екшъни с БДЖ в последно време, включващи повреди, дублиране на места и отвличания на влакове, не отказаха около 600 души да се върнат от морето точно с родната железница. Вероятно всеки един от тях е мислил, че емоцията, която може да предизвикат БДЖ, ще го подмине и подобни неща се случват само на другите. Не така обаче мислеха същите тези 600 пътници, които слязоха от влака като клетници - 12 часа след отпътуването си от морския град.
Овехтялата композиция тръгна от Бургас в 21.55, като при тръгването нямаше нещо необичайно. Хванали тен пътници, разправии с кондуктори заради дублирани или несъществуващи запазени места, както и за незаверени билети. Предвид факта обаче, че хората се връщаха от лятна почивка или просто дълъг уикенд, имаше и някаква еуфория, предизвикана от морските емоции. Това продължи 50 минути след полунощ, когато влакът спря. На никого не стана ясно, къде се запъна композицията, защото навън бе тъмно като в рог. Първоначално предположението бе, че влакът изчаква друг. Странното бе, че цялата композиция бе килната на една страна, тъй като бе спряла на завой. Появи се неугледна жена, наричаща себе си началник влак, която даде обяснението „Машината се размрънка. Трябва да я сменят. Нямам вина за това”.
Настъпи паника. Кондукторите се чудеха на глас дали да обезопасят вагоните (каквото и да означава това). Забраниха да се слиза от влака, макар че това бе невъзможно предвид растителността и бездната, която се виждаше отвън. Забраната за пушене обаче отпадна, така че пушачите се насладиха на дълга фас пауза. Хората започнаха панически да звънят на 029409400, посочен за нередности в транспорта. „Отговори ми гласова поща, която ме уведоми, че мога да бъда свързана с техен сътрудник”, оплака се фотографката Кристина Аргирова, която бе притеснена, че на следващия ден е на работа. Жена, прехвърлила 50-те, молеше сина си по телефона да провери сайта на БДЖ за евентуално съобщение за авария. За съжаление се оказа, че електронната страница на компанията не е актуализирана.
Настроението във влака се движеше от гняв през истеричен смях до примирение. Драмата в полето между Дъбово и Твърдица продължи близо два часа и бе прекъсната от лек удар в задната част на композицята. Локомотив дойде на помощ, като вместо да тегли композицията към София, той я върна на гарата в Твърдица. Това стана с няколко спирания, като обяснението бе, че не могат да бъдат вдигнати достатъчно атмосфери. Там чакаше друг бърз влак за София, който макар и полупразен не ни спаси от чакането в тъмното. Никой не обясни защо. Машинистът на авариралия локомотив обясни, че чака нова машина от Стара Загора. И така още два часа. Единственият лукс на гарата в Твърдица бе тоалетна с топла вода. Тъй като във влака липсваше вагон-ресторант, а на гарата нямаше отворено заведение, пътниците нямаха никаква възможност да си купят нито храна, нито вода. БДЖ не бяха подготвени за създалата се ситуация, което като че ли не впечатли 600-те клиенти, станали жертва на обстоятелствата.
Притесненията на по-голямата част от пътниците започнаха да се въртят около работния ден, като повечето не бяха наясно кога ще успеят да отидат на работа. Други пък не знаеха, как ще се приберат у дома заради пропуснати връзки с други влакове от София. Най-вбесяващото в случая бе липсата на информация, както и демонстрацията на пълно безразличие от страна на голяма част от служителите на железниците. „Оплачете се на ул. „Иван Вазов” 3 (централата на БДЖ)”, обяви началничката на влака, която отказа да се представи с аргумента, че не е работа на пътниците да знаят името й. Жената добави, че носи отговорност единствено за гостите у дома й и съответно не няма вина за случилото се. В крайна сметка влакът тръгна след 4-часова пауза и пристигна в София тържествено с 235-минутно закъснение на централна гара.
На слизане някои се заканиха, че ще съдят железниците. „Дойдох с дещеря ми на изследвания, които изтървахме заради закъснението. Ще си търся правата обаче и няма да оставя нещата така”, обяви Емилия Павлова, която се зарече да подаде жалба и да търси обезщетение за причиненото неудобство. Превърналите се в клетници пътници бяха невероятна картинка на перона, като по всичко личеше, че никой няма да забрави дългото връщане от морето.
За дълги разстояния БДЖ се използва по три причини. Някои искат да спестят пари от пътуването, други прибягват до влаковете поради липса на билети, а трети пък пътуват с влак, просто защото обичат да им е гадно. В крайна сметка печеливша се оказва третата категория. Първите установяват, че евтиното винаги излиза по-скъпо, а вторите се убеждават,че влакът не може да стане автобус.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com