Желязков каза истината за ЮНЕСКО. Признанието

Голяма част от вашите въпроси трябва да ги реферирате към бившия министър на културата, каза още той

Желязков каза истината за ЮНЕСКО. Признанието | StandartNews.com

Росен Желязков отговори на въпрос за ЮНЕСКО, разкривайки какво точно се случи. 

Парламентарните групи, а не правителството или Народното събрание, са взели решение България да бъде домакин на форума на ЮНЕСКО, а тогавашният служебен премиер Димитър Главчев се е опитвал да ги разубеди. Това стана ясно от отговор на премиера Росен Желязков на въпрос от Ангел Янчев  "Възраждане" по време на днешния блицконтрол в Народното събрание.

"Голяма част от вашите въпроси трябва да ги реферирате към бившия министър на културата, служебното правителство и най-вече към Народното събрание, което не е приело закон за ратификация на споразумението с ЮНЕСКО. Сигурен съм, уважаеми колеги, че сте наясно какви декларации сте подписали, когато сте се съгласявали на приемането на т.нар.
домакинство от страна на парламентарни групи. Това е подписано от председателите на парламентарните групи в миналата легислатура. Декларациите циклостилно са ви били представени от министъра на културата в рамките на може би час. Вие дословно сте казали: "Изразяваме съгласие от името на парламентарната група България да бъде домакин, като възлагаме на министъра на културата да направи първо, второ и трето".

Оставям настрана как парламентарна група възлага на министъра на културата - всяка една група го е направила на едни ксерокопирани декларации, но това е послужило на правителството тогава да вземе такова решение. Много е странно защо не сте прочели по-внимателно писмото на тогавашния премиер Димитър Главчев до вас, в което на две страници той ви обяснява защо България не може и не би трябвало да бъде домакин, няма потенциала да се справи, но най-накрая казва: "Вие решете в рамките на Председателския съвет", т.е премиерът тогава е възложил на съвета ролята да реши какво да се прави. Няма решение на Народното събрание, няма последващ закон за ратификация, има загубени осем месеца", каза Желязков.

"Когато това правителство встъпи и всички заинтересовани институции, ведомства и служби в страната на база изискан от мен анализ казаха, че репутационната щета, която България ще претърпи от лошо проведено председателство при липсата на каквато и да е стартирала обществена поръчка за каквато и да е дейност, липсата на потенциал от нашите задгранични представителства по отношение и на темите, които още бъдат представени в двустранен аспект по време на председателството. Логистично приемането на държави от ООН, които са членове на ЮНЕСКО и са над 150, на между две и четири хиляди души без да има изследвана възможност за логистика, леглова база, за проверка на интегритета на потенциалните участници, за отношение към държави в санкционен режим и т.н. Когато всички ведомства в държавата кажат, че България ще се провали, ако се проведе по този начин, тогава решението е да се разговаря с генералния секретариат и генералния секретариат  на  ЮНЕСКО и да се намери достойно решение за страната ни. И това решение беше намерено", посочи още Желязков.

На 5 март Министерството на културата официално съобщи, че 47-ата сесия на ЮНЕСКО няма да се проведе у нас, но България все пак ще се води формално домакин. Събитието трябва да се състои през юли, но се оказа, че няма готовност за това. Разви се спор между бившия министър Найден Тодоров и настоящия Мариан Бачев. Тодоров разказа, че от ЮНЕСКО са били изпратили писмо, в което заявили, че България се справя добре с организацията, но според Бачев далеч не е било направено достатъчно.

Появиха се и притеснения, че Несебър може да отпадне от списъка на световното културно наследство. Изпълнителният директор на Регионален център София - ЮНЕСКО Ирена Тодорова обаче обясни, че ако това стане, няма да е заради домакинството, а поради липсата на план за управление на морския град".

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай