София. Домът на киното върти уникална програма от осем "забранени филма" в някогашна Чехословакия. Създадени през 1969-а, лентите виждат бял свят едва след 20 години. Между тях е "Чучулиги на конец" на Иржи Менцел, който печели "Златна мечка" в Берлин през 1990-а. Заради критично отношение към комунистическия режим бъдещият хит е забранен за разпространение на голям екран до 1990 г. На режисьора е наложена и забрана да прави кино до 1974 г. "Чучулиги на конец" разказва за потиснатата доброта на хора, заточени в трудов лагер. На "София филм фест" Менцел ще представи и най-новия си филм - "Донжуановците".
Водещият словашки режисьор Мартин Шулик ще обере овации за документалната си творба "25 от 60-те, или Чехословашката нова вълна". Да припомним, че това е филмов феномен, преобърнал значението на седмото изкуство не само в страната, но и в цяла Източна Европа. Забележителните кинаджии снимат през 60-те години на ХХ век - време на промяна на социализма към по-свободно отношение в изкуството и известно "отпускане" на цензурата. Тогава се раждат произведенията от Нова вълна - критични и оригинални, някои от тях повлияни от други подобни течения в Европа от този период. Сред авторите са Милош Форман, Евалд Шорм, Ян Немец, Иржи Менцел, Вера Хитилова, Иван Пасер от Чехия, Ян Кадар, Юрай Якубиско и Душан Ханак от Словакия. Импровизираният диалог, черният, на моменти абсурден хумор и изпълнението на ролите от непрофесионалисти са характерните черти на киното от Новата вълна.
Стартът е на 28 февруари. Тогава идва и Душан Ханак, който ще получи наградата на София. Той ще представи своя филм "322" (1969) - забранен в Чехословакия веднага след заснемането му. Лентата е изнесена тайно за фестивала за млади режисьори Манхайм-Хайделберг, където получава голямата награда. Това е дълбоко психологическа и екзистенциална драма не само за болестта на отделния индивид, а и на цялото общество.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com