Вежди: 30 000 на ден гледат златото ни в Лувъра

В срещата с министър Вежди Рашидов в Карлово участваха и депутатът Методи Андреев и Христо

Вежди: 30 000 на ден гледат златото ни в Лувъра | StandartNews.com

Ако свлачището в Калофер продължи, може паметникът на Христо Ботев да се премести

Ако имах розови градини, щях да съм довел туристите в тях, каза арт министърът в Карлово

"Ако аз имах градини с маслодайни рози, щях да лазя на колене, но да доведа туристите в тях. А те щяха да миришат розите, да купуват мускалчета с масло, да се снимат и да дойдат отново. Туризмът е индустрия, но освен от държавата тя зависи и от местната общност", заяви в Карлово министърът на културата Вежди Рашидов. Той бе в града, за да участва в среща за възможностите за развитието на културния туризъм в града и общината.

"Министерството има разработена национална карта за културния туризъм. И Карлово попада в тази карта", каза още Рашидов. Той допълни, че е необходима стратегия за развитие на културния туризъм и посочи като пример тракийските гробници в Подбалкана между Карлово и Казанлък. "Ако всяка година се отделя по един милион за експонирането на една от 20-те гробници в подходящи туристически атракции, след 20 години България ще може да предложи на света културна туристическа дестинация "Тракийски гробници", допълни министърът.

Рашидов не пропусна да отбележи, че всеки ден златото на траките, открито по нашите земи и изложено в Лувър, се посещава от 30 000 туристи. "Ако не направим националната култура приоритет, ще загубим още няколко поколения", коментира Рашидов.

В срещата, събрала десетки карловци, участваха и народният представител Методи Андреев, зам.-министърът по туризма Надя Маринова и Марина Крумова, директор на дирекция ОСЕС в Министерски съвет. Всички участници и гражданите станаха прави по време на презентацията за титаните на Розовата долина от Левски до Христо Проданов. Специално за срещата за развитието на културния туризъм в родния си град дойде и актьорът Христо Мутафчиев. "Мога да посоча 50 места в Карлово и да задържа туристите край тях поне 15 дни. Губим време", отсече актьорът.

"Ако свлачището продължи, може паметникът на Христо Ботев в Калофер да се премести. Някога аз бях против този монумент да бъде поставен там, защото се предполагаше, че има свлачище. Тогава обаче комунисти, инициативни комитети и хора, свързани с изграждането на комплекса, настояваха Ботев да гледа точно от това място към Калофер", сподели още Рашидов в Карлово. После министърът тръгна към града на Ботев, за да види с очите си състоянието на мемориалния комплекс.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай