В романтичния Фюсен вече очакват с нетърпение трупата на Карталов
Международното общество се събира отново за "Пръстенът на нибелунга" през юли
Вагнерианци от цял свят отново се събират в столицата. Меломани класици идват за третия фестивал, посветен на великия композитор. Те ще аплодират представленията от грандиозната му тетралогия "Пръстенът на нибелунга", които са на 4, 5, 7 и 9 юли от 18 часа в Софийската опера. Митологичната сага, режисирана от академик Пламен Карталов, е сред най-големите хитове в международния тематичен афиш. Само бг звезди пеят и актьорстват в спектаклите, в които гениалният композитор анализира вечните теми - властта и златото, любовта и смелостта, лоялноста и коварството. Хора и богове страдат и триумфират в океан от музика, светлини и цветове. Динамиката на сюжетната линия, сценичните метафори, прекрасните изпълнения на солистите и приказната атмосфера стопяват усещането за дължината на представленията. Действието прилича на холографска картина.
Пламен Карталов представи за първи път уникалния си проект в чест на 200-годишнината от рождението на Вагнер. Различни опери по света са започвали, но на края са поставяли само отделни части от "Пръстена". Неслучайно националната и европейската критика високо оцениха цикъла, който донесе и престижни награди: шест "кристални лири" - за роли, диригент, постановъчна група, цялостна реализация, на БНР, на Столичната община за режисура.
"Със своя собствено изкован Вагнеров ринг в чест на юбилея на гениалния Маестро Софийската опера се чувства особено силна, щастлива и горда да е сред семейството на 137-те Вагнерови общества от целия свят", коментира Карталов. "Сензация!" - така окачестви видяното в София Върна Парино, 97-годишна жителка на Сан Франциско. Българският "Пръстен" е номер 76 в нейната колекция. "Най-добрият "Пръстен", който съм гледала", възкликна гостенка от Пърт, Австралия. "Изумително!" - не скри възторга си млад италианец, който видя за първи път тетралогията именно в София.
"Това е без съмнение един от най-интересните и най-красиви "Пръстени" по целия свят! Забележителни митологични образи. Великолепно е! Невероятно! И прекрасни, изключително чаровни певци-актьори. Господин Карталов пресъздава намеренията на Вагнер много успешно", казва Йозеф Линхарт, почетен президент на международната асоциация на Вагнеровите общества. "Абсолютно разбираем, прецизно изяснен Вагнер - "Пръстен", който ни спестява прекалено използваните конфликти. Най-после легендата се съчетава с приключението и приказката", коментира Андреа Мерли, L'Opera. Вагнерианци от 11 държави проследиха второто у нас и на Балканите представяне на тетралогията миналото лято. Тогава дойдоха поклонници, които преди София бяха се наслаждавали на "Пръстена" по петнадесет, двадесет и повече пъти по целия свят - от Колумбия до Австралия. Те са от тези, които боготворят Вагнер и не пропускат неговите шедьоври. Посещавали са всеки сезон Вагнеровия фестивал в Байройт, били са на първите редове в "Метрополитън", "Ковънт гардън" и "Ла Скала" в продължение на десетки години. И този път се очакват стотици гости от различни страни.
Пламен Карталов, който е и топмениджър, е помислил и за отстъпка при закупуването на билетите - вместо 400 лева за четирите представления при единична цена от 100 лева, зрителите могат да заплатят 240 лева. И още: при цена на билет от 90 лева, при купуване на пропусквателни талони за целия цикъл, вместо 360 културтрегерите ще похарчат 216 лева. При всяко сваляне на цените, сметката излиза: вместо 320 - 192, вместо 280 - 160, вместо 240 - 144, вместо 200 - 120 лева. На трети балкон местата остават на фиксираните 10 лева.
Диригент на "Пръстена" е Ерих Вехтер, на хора -Виолета Димитрова. Музикалната подготовка е на Рихард Тримборн и Велизар Генчев, художник на декорите и костюмите е Николай Панайотов.
На 4 юли е "Рейнско злато" - пеят Николай Петров, Светозар Рангелов, Хрисимир Дамянов, Румяна Петрова, Силвана Пръвчева... Виктория Кечева и Десислава Асенова изпълняват акробатичните номера, а като джуджета нибелунги излизат ученици от Музикалното училище. На 5 юли е "Валкюра" - с Мартин Илиев, Ангел Христов, Цветана Бандаловска, Баясгалан Дашням, Милена Гюрова... Каскадьорите, които придават истински екшън на зрелището, са Леонсия Докузова, Денис Стефанов и Детелин Фильов. На 7 юли от 18 часа в "Зигфрид" участват Костадин Андреев, Красимир Динев, Мартин Цонев, Бисер Георгиев, Радостина Николаева... На 9 юли е "Залезът на боговете" с Мартин Илиев, Бисер Георгиев, Йорданка Дерилова, Цвета Сарамбелиева...
През 2015-а Софийската опера и балет пое към нов връх в музикалното наследство на Рихард Вагнер - "Тристан и Изолда", отново с режисьор Пламен Карталов.
Както вече е известно, тетралогията ще бъде истински "бум" на фестивала във Фюсен от 12 до 17 септември. Преди броени дни Карталов представи в прекрасния немски град проекта си, осъществен само с български певци. Кметът Пол Якоб и Щефан Вайгерт, директор на театъра, подчертаха, че вече очакват с нетърпание гастрола на "Рейнско злато", "Валкюра", "Зигфрид" и "Залезът на боговете". Към представленията от цикъла "Пръстенът на нибелунга" отсега има изключителен интерес от известни немски политици и от изтъкнати представители на културните среди в Германия.
Първият камък за строежа на Фестивалния център във Фюсен е положен на 25 август 1998 година - за 153-годишнината от рождението на Лудвиг Втори, благодетел на Вагнер. Открит е на 25 март 2000 година, но този момент нито веднъж в него не е играна най-трудната и най-прочутата тетралогия на феноменалния композитор.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com