- Шопов пее от 8 клас, сега ще запише свои клипове
- Художникът рокаджия, който спечели "Гласът на България", като юноша продава зюмбюли на пазара с дядо си
Георги Шопов, който спечели "Гласът на България" 2020, е от най-колоритните артисти във Варна. Рокаджията, роден в Кърджали и с диплома за художник от Великотърновския университет, е сред баш звездите в развлекателната индустрия край брега. Цели компании идват от София, когато Джорджи забива в някои от музикалните клубове. Сред най-големите фенове на победителя е писателят от морската столица Захари Карабашлиев. Прощъпалникът на Шопов в голямото шоу е с благословията на самия Тодор Колев. А човекът, който още докато е дете, му казва, че няма нищо невъзможно, стига да го пожелае достатъчно силно, е дядо му, на когото е кръстен.
"Възпита ме в обич и преклонение към земята, към растенията и животните.
Имахме пилчарници и свинарници
където работех наравно с него. Садяхме домати, продавахме зюмбюли на пазара. Всички тези изпитания са ме формирали като личност. Сега дъщеря ми също копае в градината с мен - освен, че пее, танцува и рисува. В това е истината - да се обичаме, да се докосваме до природата извън виртуалния свят", споделя Шопов пред БНР. Толкова е емоционален и отдаден на музите, че понякога го спохождат пророчески сънища, в които вижда бъдеща своя картина или чува следващата си песен. А всичко започва, когато попада в рекламната агенция, в която работи майка му - боичките много му харесват и дядо му започва да го води на уроци по рисуване, а е само на 5. "Веднъж влезе ли ти този мирис в сетивата, няма връщане назад", казва днес Шопов. В Кърджали го записват в училище с арт паралелка - за юноши, които хем искат да правят музика, хем умеят да държат четка. "Всяко междучасие се събирахме около пианото - 30 човека, пеене и свирене, докато ми се "включи копчето". След това семейството се мести във Варна. Така и не успява да се сближи с баща си, а когато разбира, че са се разминали завинаги, получава тикове на лицето. Но затова пък дядо му Георги е плътно до него -и днес чувства навсякъде около себе си невидимото му присъствие и осезаемата му закрила от райските висини.
"Дядо ме учеше на трудолюбие, всеотдайност, благодарност, честност, чест, усмивка и мечтание.
Ходехме да вадим мед
Въведе ме и в строителството. Имаше ли някой нужда от помощ, зарязваше всичко и се втурваше да помага. Даваше ми пари и ми се караше за всяка простотия. Казваше: Ако видиш, че някой прави добро, разкажи го на всички. Ако ти направиш добро, запази го за себе си", връща лентата той.
Шопов е убеден, че респектът към ценностите е по-стойностен от мерака към материалното. Той и жена му Ива поставят кефа от шоуто над битовизмите - майката на дъщеря му Виолета също е певица. За рока Жоро е готов на всичко. Преди години се чувства тъжен и самотен точно на Георгьовден. Скача в автомобила и натиска газта към Каварна, където Глен Хюз от великата група "Дийп пърпъл" се вихри в концерт. Жоро е на сантиметри от сцената - куфее и крещи, а след бисовете се пробва за автограф, но се оказва, че не пускат никой при звездата. "Изведнъж излезе организаторът и вкара само мен - беше странно. Влязох в стаята, където Глен Хюз беше обграден от журналисти. Каза им "Почакайте", стана, дойде при мен и се прегърнахме. Велик момент. После го помолих да се разпише върху блузата ми. Обърна се и ми рече: Подушвам, че сме от една кръвна група. Понякога се случват чудеса", разказва Шопов. При него също са факт - въпреки че пее от 8 клас, е напълно самоук - слухар без солфеж. "Пеех навсякъде, много шум вдигах. Когато съученик предложи да вляза в бандата му като солист, веднага се навих - така направихме "Лабиринт", спомня си Жоро. От тогава до днес е бил с шест групи. Сега с парите от наградата ще запише свои клипове. "Кавъри цял живот пея, искам да дам на хората моята музика", мотивира се той. И много му се иска благотворителният търг, на който ще наддават за статуетката "Гласът на България", да стане час по-скоро. "Когато Ива и Виолетка си играят и се смеят, е много готино. Но в подобни моменти си мисля, че има деца, които нямат това щастие - без родители, в домове. Тъжна история. Та затова реших: Защо само моята дъщеря да се радва? Ако сложа тази статуетка вкъщи, ще дойдат приятели, ще се снимаме, но нищо повече, а така ще има полза. Обещах на Бог да направя това, ако спечеля", искрен е Георги, който ще прибере 50 000 лева. "Децата дават смисъла на живота", категоричен е 43-годишният музикант и художник.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com