„Перперикон - живият град" бе голямата изненада на тазгодишното 14-то издание на Международния фестивал на изкуствата „Перперикон"
Кърджали. „Аз съм много щастлива и толкова развълнувана, че получавам тази награда на такова място! Поласкана съм, не очаквах!". Това каза голямата актриса Татяна Лолова при получаване на „Златен Перперикон" за принос към българската и европейската култура.
Призът й бе връчен в Тронната зала на Двореца-светилище от режисьора Асен Шопов, лауреат на наградата, в присъствието на стотици, изкачили Скалния град на траките.
„Сега вече ръката ми е друга. Ама не е ли истински", попита Лолова, показвайки пръстена, реплика на пръстена на Птолемей II Филаделф, покровител в античността на всички изкуства.
„Животът тук е продължавал почти 7 хил. години, тук са писани и превеждани книги, и в езическия и в християнския период, когато Перперикон е епископски център. Това е място на интензивна културна дейност от древни времена до Средновековието", каза проф. Николай Овчаров и обясни какво представлява призът. Археологът е ръководител на проучванията на комплекса вече 15 години и съпредседател на Сдружение „Перперикон –Мелпомена", основен организатор на Международния артфорум със съдействието на община Кърджали.
Татяна Лолова пожела да има повече съвременни птолемевци, които да не жалят парите си за култура, защото тя прави един народ достоен и самоуважаващ се, а българите са благословени, че са родени по тези земи, съхранили духовното богатство на много и различни цивилизации.
„Проучванията на Перперикон ще продължат въпреки ограничените финансови средства. Ако трябва ние сами ще си платим, но разкопки ще има и през това лято", увери проф. Овчаров, за което беше аплодиран от присъстващите.
Хепънингът „Перперикон - живият град"
Хепънингът „Перперикон - живият град" бе голямата изненада на тазгодишното 14-то издание на Международния фестивал на изкуствата „Перперикон". Изпълни се желанието на организаторите археологическият комплекс да оживее.
От подножието на Скалния град до храма на Дионис Татяна Лолова не пропускаше нищо от беседата на проф. Овчаров, който бе в ролята на гид.
В Двореца на тракийските царе гостите присъстваха на огнено-винен ритуал, по който древните гадаели и разчитали важни символи.
На Южната порта римски легионери специално приветстваха актрисата и всички участници в хепънинга.
В различните помещения майстори от Пловдив, Свищов, Златоград, Момчилград представяха занаяти, практикувани в свещения град през отделните епохи – изработка на богато инкрустирани ножове, звънчета и цветя от цветно стъкло, красиви бижута, шапки и домашни обувки от плъстена вълна, дървени брадви и лъкове. Пред погледа на посетителите красиви девойки навиваха прежда и бродираха, а музиканти огласяха върха с изпълнения на древни инструменти.
На фона на естествения декор на планината стотиците, изкачили върха, успяха да съпреживеят събития, случили се преди няколко хилядолетия. Празникът завърши с огнено шоу и фойерверки.
Носители на „Златния Перперикон"
Носители досега на „Златния Перперикон" са проф. Стефан Данаилов, Йълдъз Ибрахимова, акад. Светлин Русев, проф. Николай Овчаров, Асен Шопов - режисьор, Харолд Пинтър, проф. д-р Марко Семов, акад. Антон Дончев, Вежди Рашидов, Лили Иванова, Стоянка Мутафова, генералният директор на "Главболгарстрой" АД Симеон Пешов, направил много дарения за възстановяване на културни паметници.
Международният фестивал на изкуствата „Перперикон" се организира от Сдружение „Перперикон Мелпомена" със съдействието на община Кърджали.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com