Световни артисти дават автографи в София

Световни артисти дават автографи в София | StandartNews.com

От издателство "Колибри" дирижират маратона от събития между 2 и 11 ноември

Звезди на киното и литературата идват за уникален фестивал в столицата, Пловдив и Варна

Пътят на думите до големия екран - това е фокусът на първия кино-литературен фестивал, наречен CineLibri, който стартира на 2 ноември в "Люмиер" със "Закуска в Тифани" и ще набира скорост до 11 ноември в София, Пловдив и Варна. Уникалното събитие е посветено на 25 години от създаването на издателство "Колибри". Двете творчески гилдии са в пълна бойна готовност за арт маратона - 50 прожекции на 14 многократно номинирани и награждавани филма, вдъхновени от класики и образци на съвременната художествена проза. Те ще се случат в "Одеон", Дома на киното, зала Г8, Евро синема, Френския институт, "Люмиер", конгресния център в морската столица и Lucky под тепетата.

Идва самият Дъглас Кенеди - един от най-горещите майстори на психологическия трилър, най-четеният американец във Франция, притежател на един от най-важните й кавалерски ордени. На 9 и 10 ноември той ще представи "Живот на заем". Режисьорът Ерик Лартиго е извикал само звезди пред камерите - Ромен Дюри, Катрин Деньов, Нилс Ареструп, Бранка Катич... Главният герой се радва на емоционален и охолен живот, докато не хваща жена си в изневяра, зарязва всичко, сменя личността си и рестартира битието и нравите си. Ключова тема във всички сюжети на Дъглас са абсурдите на лъскавия, псевдоцивилизован свят, неведомите подземия на човешката същност, парадоксалната близост между всекидневното и опасното, между патологията и нормалността. Сред най-впечатляващите му творби се нареждат още "Моментът", "Пет дни" и "Сделката". Междувременно "Колибри" пусна от печат "Специални връзки" - една от най-завладяващите и правдиви истории на Кенеди. Сара Сандс от "Дейли телеграф" пише: "Трудно ми е да се сетя за по-обсебващ роман". Сали Гудчайлд, главната героиня, е 37-годишна американска журналистка - независима, амбициозна и волева. До момента, в който не среща Тони Хобс, английски кореспондент на работа в Кайро.

Нашумялата и изтънчена душеведка Маргарет Мацантини и талантливият Серджо Кастелито, неин съпруг и режисьор на трите екранни адаптации на нашумелите й романи, издадени у нас, пристигат с нетърпение за срещи с тукашните си фенове. На 5, 6 и 7 ноември дуетът в живота и изкуството ще представи три общи заглавия: "Никой не се спасява сам" (портрет на болката, в която преливат мечтите, анализ на съвършената двойка и нейното израждане, огледало на ожесточението, ухаещо на проклетата любов, която отказва да си иде), "Не мърдай" и "Да дойдеш на света" с Пенелопе Крус.

Публиката ще може да си купи книгите, вдъхновили великолепните зрелища, с 30% отстъпка, да получи автограф и да разговаря с авторите.

На 3 ноември в "Одеон" от 20 и 30 часа са канени всички, навършили век - те ще гледат без пари "Стогодишният старец, който скочи през прозореца и изчезна" и ще бъдат почерпени на скандинавско парти с шведска музика и танци. По-младите ще си купят билет, за който ще получат двойно удоволствие. Историята е забележителна. След дълъг и богат на събития живот Алан Карлсон се озовава в старчески дом. "Проблемът" е в това, че доброто здраве не го напуска, а смъртта не бърза. На стотния му рожден ден персоналът организира соаре в негова чест, а той решава да офейка. За да се върне в миналото и да се срещне с най-знаменитите политически фигури по земното кълбо - от Франко до Сталин и от Труман до Генерал дьо Гол. Навсякъде ще свърши по нещо "полезно", оказвайки влияние върху най-важните световни събития. Филмът умело преплита идеи и мотиви от "Форест Гъмп" и творенията на Гай Ричи - сигурно защото романът напомня перото на Курт Вонегът и Арто Паасилина и се чете с широко усмихнати очи.

"Кустурица, балкански хулиган" е на 4 ноември от 20 часа в Дома на киното - като трибют към знаковата многогодишна поредица "Амаркорд" на "Колибри". Зрителите логично ще бъдат посрещнати от шумна и автентична изненада с участието на създателите и на необходимите за всяко балканско събитие купонджии. "Човек е склонен към забрава, а с течение на времето техниката на забравяне става съдбовно умение", така започва своята автобиографична книга "Смъртта е непотвърден слух" големият Емир. В седемнайсет глави, седемнайсет своеобразни автентични, провокативни и преди всичко искрени разказа, режисьорът прелиства семейния албум от най-ранните дни на своето детство, изписва пътя си на фона на размирните години през втората половина на XX и началото на XXI век. "Родителите ми бяха щастливи, че не станах крадец или криминално проявен. Защото всички от моята улица завършиха по този начин", споделя Кустурица пред автора на лентата Георги Тошев.

По повод традиционния празник "Денят на мъртвите" на 8 ноември от 18 и 15 часа пак на "Екзарх Йосиф" 37 публиката ще се потопи във великолепната атмосфера на "Фрида" - с мексикански ритми, ароматна сангрия и неочаквани гости, които ще ни припомнят необуздания артистичен талант на феноменалната художничка. Лентата за великата Кало има 33 номинации и 19 награди. Годината е 1925-а. Зловеща катастрофа оставя Фрида с потрошено тяло и без възможност да роди деца. През дългите месеци на терапия и болезнено възстановяване тя излива чувствата си върху платната. Биографичният роман "Свещена билка. Тайният бележник на Фрида Кало" също е творение от класа. Той представя мексиканската икона, дъщерята на революцията, една от легендите на XX век. И разкрива голямото надлъгване на Фрида с мъжете - Диего Ривера, Лев Троцки, Марсел Дьошан, Хенли Милър, Дали и Пикасо, както и с жените, между които е Джорджия О'Кийфи. Нестандартната биография е преведена на 17 езика и е номинирана за престижния литературен приз "Планета-Каса де Америка".

На 10 ноември познавачите ще се забавляват с абсурдите на времето - също като Лудвик Ян, героя на чешката класика "Шегата", чиято специална прожекция в Зала Г8 от 19,30 часа ще е предхождана от дискусия за близкото минало.
На 11 ноември в Дома на киното ще има уникална интерактивна инсталация, която всеки ще може да докосне преди "Любовта трае три години". Свежата комедия по романа на Фредерик Бегбеде е режисирана от самия него. Главната роля е поверена на Гаспар Пруст - наскоро развел се писател от хайлайфа, обезверен и саркастичен песимист, който се запознава със съпругата на братовчед си на погребението на баба им. Влюбва се лудо в нея, пренебрегва съвета на най-добрия си приятел Жан-Жорж и започва страстен романс. Докато тя не разбира кой всъщност е Марк. "Създавайки филм за вредните ефекти от полемичната работа на един писател върху любовния му живот, Бегбеде съчетава енергичен комедиен ритъм в американски стил с определено френски подход към проблеми като изневярата и любовта", твърди "Варайъти". От романа на Бегбеде отдавна вече се носят крилати сентенции. "Първата година човек казва: "Ако ме напуснеш, ще се убия". Втората година казва: "Ако ме напуснеш, ще страдам, но ще ми мине". Третата година казва: "Ако ме напуснеш, ще изстудя шампанското"... За все още невръстните естети е куклен театър и комедията "Ваканциите на малкия Никола" - на 7 и 8 ноември в Г8 от 11 часа и във Френския институт от 17.

Любителите на европейското седмо изкуство ще се насладят на копродукцията между Испания, Франция и Великобритания "Убийства в Оксфорд" по аржентинеца Гийермо Мартинес, и на "Деликатност" по Давид Фоенкинос, който е и режисьор, и сценарист на лентата. В съответствие с неговия роман филмът му се отличава с елегантен език, хумор и чар, а също и с неустоимата усмивка на дива с вечното име Натали, в чиято кожа влиза Одри Тоту. Тя е жена, влюбена в "Игра на дама" на Кортасар заради сцените, в които героите правят опит да се срещнат на конкретна парижка уличка, обхождайки маршрути, родени от изречението на един клошар.

Сред суперхитовете е и американският "Непосилната лекота на битието" на Филип Кауфман и Жан-Клод Кариер по твърде популярния роман на Милан Кундера. Даниел Дей Луис, Жулиет Бинош, Лена Олин, Дерек де Линт и Стелан Скаргард са снимани от изключителната камера на самия Свен Нюквист. Всичко се случва през 1968-а в Чехословакия. Томаш е хирург с ясни убеждения и бурен сексуален живот. Той и артистичната Сабина са удовлетворени от неангажиращите им отношения, докато Томаш не среща крехката и моногамна Тереза, в която се влюбва за ужас на нагона си. Противно на очакванията, двете жени се сприятеляват, но сложният романс е приклещен от събитията през Пражката пролет. През 1989 г. екранизацията на емблематичния роман на Кундера за първи път е показана в Съветския съюз. Прожекциите са късни, въпреки това салоните са пълни, а зрителите се редят на опашки. Руснаците вече не са "героите", а чехите продължават да бъдат "бунтовници".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай