Техните фантазии са нашите любими филми. Няма по-важна роля в киното от тази на режисьора. Дани де Вито казва, че само добрата режисура може да направи актьора велик. Прав е - Кубрик много рядко е използвал професионалисти в продукциите си, но е създал едни от най-фините неща, които човек може да види на екрана. Режисьорите са най-големите фанатици и педанти на този свят, защото знаят, че всяка малка грешка може да убие магията. Сещате ли се за някой, който да е приключил само с едно заглавие? И ние не.
Акира Куросава например е оценен в редица класации за най-големия майстор на киното, а той твърди, че може да работи всеки ден, защото постоянно си мисли, че следващия път ще направи нещо наистина добро. Орсън Уелс пък е сигурен, че добрият филм не може да се случи, ако камерата не се превърне в окото на поет. Какво повече да кажем след това... Истински чудаци.
Уди Алън няма компютър
Уди Алън има повече награди от Чарли Чаплин, Бъстър Кийтън и Харолд Лойд. Номиниран е 24 пъти за "Оскар", печели 5 от тях, а общо призовете му са 136. Режисьорът обаче не вижда никакъв смисъл в подобни неща, затова въобще не се явява на церемониите. "Просто не вярвам, че тези хора знаят какво правят. Виждал съм кой печели и кой не, и мисля, че отличията най-често са напълно безсмислени". А за обожанието на френската публика Алън казва: "Те ме мислят за интелектуалец, защото нося кръгли очила, и за творец, тъй като филмите ми винаги носят финансови загуби."
В момента Уди е на 80, а в цялата си кариера има само две години без нова продукция. Да, работохолик е, но има и друго. Когато не работи, хипохондрикът в него полудява. По случай последния си рожден ден той казва "Е, изглежда съм бил прав. Човек наистина остарява".
Повече от 37 години американецът редовно посещава психоаналитик три пъти седмично. Спира да го прави едва когато среща настоящата си жена.
Уди никога не е получавал или изпращал имейл. Той просто няма компютър. Дори през 2016 продължава да пише на пишещата машина, която е купил като тийнейджър за 40 долара.
Тогава тя му вършела работа за кратките вицове, които измислял за местните вестници. Днес обаче човекът твори цели сценарии на подобна антика. Няма триене, копиране и пействане за него. Когато нещо не му харесва, просто къса онази част от листа, която не му допада. По-късно може да си я залепи с лепило някъде другаде. А как изпраща сценариите на актьорите, които по някаква причина е набелязал за следващите си филми? По куриер, в пощенски плик, с встъпителна уводна част, описваща кой е той. Макар да има модерен смарт телефон, режисьорът го използва само за да говори с дъщерите си и за слушане на любимата му джаз музика. Никога не записва нищо на него. Когато го осени някоя приятна идея, бързо я защрихова на листче от тетрадка, касова бележка, хартия от храна и пр. После я пуска в кутия. Когато е
приключил работата си по даден филм, сяда да си почине за около 24 часа. След това веднага
вади кутията за нещо ново.
Спилбърг пускал кучето си във всички филми
Представете си - искате да станете велик режисьор, но баща ви е заел фамилията със създаването на първите бизнес компютри, първия електронен касов апарат и първата електронна система за библиотека. На всичкото отгоре, най-големият критик на Стивън Спилбърг е татко му Арнолд. Нищо чудно, че всички бащи във филмите му имат негативна роля.
Сигурно сте забелязали, че Мартин Скорсезе винаги използва Робърт де Ниро и Леонардо ди Каприо във филмите си. Дейвид Финчър е луд по Брад Пит. Кристофър Нолан също взима едни
и същи хора за различни роли. Знаете ли обаче кой е любимият сътрудник на Спилбърг? Том Ханкс? Ричард Драйфус? Не. Това е кучето му, Елмър! Елмър е участвал в "Шугърланд Експрес", "1941", "Близки срещи от третия вид", "Челюсти" и в още много други продукции от тези години.
Любопитно е впрочем, че за един от най-значимите си филми "Списъкът на Шиндлер", режисьорът не е взел нито цент. Лентата представя историята на немския бизнесмен Оскар Шиндлер, който спасява 1100 полски евреи от Холокоста на Хитлер. През 1994-а филмът печели 7 "Оскара" от общо 12. Спилбърг обаче бил категоричен, че за подобни неща не трябва да получава пари. Затова дарил всичко на Фондация "Шоа", която събира свидетелства на очевидци от Геноцида.
Кубрик зарязал филм,
по който работил 30 години
Стенли Кубрик е една от най-големите величини в историята на киното, както и един от най-сложните умове в артистичните среди. Той е комбинация от ренесансов художник, създател на пъзели, сценарист, социолог, сатирик и концептуален футурист. В "2001. Космическа одисея", от 1968 г., той представя на света нещо невиждано, но пророческо - главният герой е в Космоса, но осъществява интернет връзка с дъщеря си на Земята, а разговорът се провежда на стенен таблет, с програма подобна на скайп. И всичко това през 60-те на 20. век! На IBM дори не са им хрумнали подобни мечти!
Неслучайно любителите на конспирации поддържат тезата, че Кубрик е скалъпил видеото от стъпването на първия човек на луната, без това да се е случвало някога.
Но дори и той е имал проекти, за които е пролял сълзи, пот и кръв. Близо 30 години се изтезавал да прави драма за евреите през Втората световна война. "Списъкът на Шиндлер" обаче го изпреварил. Кубрик бил съкрушен и зарязал всичко - след режисурата на Стивън
нямало какво повече да се каже по темата. Въпреки това двамата остават много близки един на друг. Преди смъртта си Стенли завещал всичко на Спилбърг като единствения режисьор, на когото има вяра. Така например "Изкуствен интелект" е започнат от единия и довършен от другия.
Още през 68-ма Кубрик започнал да се занимава с грандиозна драма за живота на Наполеон
Бонапарт. Поръчал пищни, ръчно направени костюми, а румънската армия дори му обещала 30 000 души за сцените. Нещата обаче излезли твърде скъпо и всичко отишло на вятъра... Но само за 45 години. През 2013 Спилбърг подлуди всички с новината, че се е заел да прави
сериал за Бонапарт от проектите на Кубрик. Тази година официално беше потвърдено - епичната продукция ще бъде завършена.
Куентин Тарантино не може да пише
Знаете ли, че бащата на Тарантино е актьор? Тони Тарантино дори има по-готино име от сина
си. Двамата обаче никога не са се виждали. Режисьорът разказва за него: "Никога не съм го познавал. Той искаше да става звезда. Успя, в момента наистина играе, но само защото носи моето име".
Детството му преминава като на изоставено дете - без училищни амбиции. Успява да докара само до 9-ти клас. Затова и не може да пише. Актьори, които са работили с него, разказват, че сценариите му са пълни със странни граматически и правописни грешки. До 26 Куентин работел във видеотека. След това бил нает за асистент на актьора Долф Лундгрен във видео за тренировки. Работата на Тарантино била да чисти след кучето му.
Всъщност известният режисьор, сценарист и актьор много си харесва образа на проблемен младеж. Дори разправял навсякъде, че е лежал три пъти в затвора за тежки измами. Полицията от окръг Лос Анджелис обаче се захванала в четене на всички документи за осъдени през 1980, когато по думите му е излежавал присъдата. Там не открили абсолютно нищо. Само една глоба за шофиране без книжка, която веднага била платена.
Скорсезе едва не станал свещеник
Мартин Скорсезе бил толкова болнаво дете, че родителите му го водели на кино, само за да излезе някъде. Режисьорът за малко щял да се присъедини към свещеничеството. "Отидох в семинарията след началното училище, но ме изхвърлиха след първата година. Нямал съм уважение към молитвите. Мислеха ме за престъпник", разказва той. Католическите мотиви наистина могат да се забележат във филмите му. А освен това е почти "престъпник".
Скорсезе има вина при опита за убийство срещу Роналд Рейгън. Атентаторът Джон Хинкли бил толкова пленен от ролята на Джоди Фостър в "Шофьор на такси", че започнал да я преследва навсякъде. Един ден му хрумнало, че ако стреля по президента, има вероятност тя да го забележи. Може да се каже, че в този ден Джоди Фостър не е единствената, която му е обърнала внимание...
Орсън Уелс излъгал цяла Ирландия
Орсън Уелс направил първата си роля преди да навърши 10. Получавал по 25 долара на ден от милиардера Маршал Фийлд, за да се облича като Заека Питър и да стои на прозореца в магазина му в Чикаго. Истинския пробив се случил когато тръгнал да обикаля Европа на 16.
Докато бил в Дъблин, Орсън нахлул в залата на най-големия театър в града и гордо се представил за голяма звезда от Ню Йорк. Всъщност не бил никаква звезда, но пък бил достатъчно убедителен, за да се хване публиката. Благодарение на тази изфабрикувана слава той се сдобил с главна роля в спектакъл и прекарал целия сезон по най-големите ирландски сцени. На тръгване от Дъблин Орсън вече бил завършен актьор. И със сигурност не е лъжец - гражданинът Кейн е един от най-големите американски звезди в историята на киното.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com