Шест драми, две комедии и политически трилър влизат в битка за приза най-добър филм на международния кинофестивал "Златната липа" 2016
Общо 9 е окончателният брой на филмите, които организаторите на фестивала за ново европейско кино „Златната липа"'2016 са включили в конкурсната програма на IV-тото му издание. Очакавният с нескрит интерес от старозагорци и гостите на града кинофорум се открива утре. Куп наши кинолегенди и гости, под аплодисментитеа на старозагорските киномани, ще преминат по червения килим пред залата на Старозагорската опера в съботната привечер преди официалния старт на феста.
И 9-те конкурсни ленти са произведени през миналата година. Прецизната селекция е отсяла амбициозни творби на млади и вече утвърдени режисьори от Дания, Унгария, Русия, Естония, Косово, Сърбия, Полша, Австрия и България. Един от филмите представя заплетен политически трилър. Останалите заглавия, през сълзи и смях, разказват вълнуващи човешки истории. Трилърът с многозначителното заглавие „Идеалистът" идва от Дания и е режисиран от Кристина Розендал. Това е разказ за журналист, който попада на следи от инцидент с американски бомбардировач с ядрени бойни глави, катастрофирал 18 години по-рано в ледовете на Гренландия. Родното кино ще се представи в конкурсната програма с нашумялата лента на Ивайло Христов „Каръци". Филмът разнищва сложен възел от любов, разочарования и надежди, в който са оплетени група съученици от горните класове в малък провинциален град. Руското предложение е режисирано от известния майстор на драмата Александър Котт и се казва „Инсайт"/"Сляпа любов"/. Любовта тук се оказва сляпа и в прекия смисъл на думата, тъй като главният герой е изгубил зрението си, но се запознава с необикновена жена, която има способността да вижда повече от другите.
Слепотата белязва и полската драма „Карт Бланш" на режисьора Яцек Люсински. Филмът е по действителен случай за уважаван гимназиален учител, който крие постепенното си ослепяване от всички около него с надежда да помогне на учениците си до края на училищните изпити. Прототипът на главния герой - Мачей Биалек, все още преподава в Люблин и е високо уважаван и обичан от своите ученици. „Грубер си отива" е история от Австрия на режисьора Мари Кройцер, която разказва за егоцентрик, живеещ на пълни обороти, без да го е грижа за разходите. Новината, че е болен от рак обръща живота му на 360 градуса. Унгарският филм „Утринна треска" представя историята на една любов, родена при странните обстоятелства на Холокоста. Сюжетът е базиран на истинската история на родителите на режисьора на филма – Петер Гардош. „Хром", копродукция на Албания, Косово, Германия и Гърция, режисиран от Бужар Алимани, е филм за съзряването и разказва за глухоняма майка, която трябва да се грижи за двамата си сина. Военната драма „1944" е за последната година от Втората световна война на естонска земя. Филмът на Елмо Нюганен се превръща в най-успешния естонски филм в местната бокс-офис история. Сръбският „Анклав" на режисьора Горан Радованович ни пренася в Косово през 2004 г. – 5 години след края на войната. В малък сръбски анклав, живее 10-годишният Ненад заедно с баща си Воислав и болния си дядо Миладин. Неговото най-голямо желание, да играе с други деца, изглежда непостижимо.
Журито, с председател - българския режисьор Костадин Бонев, ще обяви наградените филми на 1 юни, а отличията ще бъдат връчени същата вечер на церемонията по закриването на фестивала. След нея ще бъде показан още веднъж филмът, спечелил голямата награда „Златната липа".
И тази години благодарение на община Стара Загора и меценатите на кинофестивала входът за всички прожекции и събития е безплатен.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com