Лондон. Британският режисьор Ричард Атънбъро е починал на възраст от 90 години, съобщи синът му за Би Би Си.
Лорд Атънбъро беше един от британските водещи актьори, преди да стане изключително успешен режисьор.
Филмовата му кариера от двете страни на камерата продължи 60 години. Той спечели награда "Оскар" за най-добър режисьор за филма си "Ганди" от 1982 година. Според мнозина обаче това е само едно от множеството постижения в забележителния му творчески път.
Започва да играе 12-годишен, на 18 прави и професионалния си театрален дебют. Участва още във филмте "Недостижимия мост" (1982), "Голямото бягство" (1963), "Джурасик парк" (1993). Ричърд Атънбъро е трети председател на БАФТА (от 2002 г. досега).
Атънбъро беше сред най-познатите лица на британската сцена, участва в множество холивудски ленти и режисира редица филми. Известен е и като посланик на добра воля на УНИЦЕФ и други хуманитарни каузи.
Роден през 1923 г. в Кеймбридж, той започва да играе на 12 години. Жени се за Шийла през 1945 г. Освен сина си Майкъл, двамата имат и две дъщери – Джейн и Шарлът. Джейн, заедно с дъщеря си и свекърва си, загиват при голямото цунами в Южна Азия през 2004 г.
От години сър Атънбъро и съпругата му – актрисата Шийла Сим, живееха в частна клиника, като през последните шест години той беше прикован на количка заради падане.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com