Първият у нас музей на комикса приютява 12 хил. заглавия

Първият у нас музей на комикса приютява 12 хил. заглавия  | StandartNews.com

Русе. Над 12 хил. заглавия ще намерят място в първия у нас Музей на комикса, който по план трябва да бъде открит в Русе през април.

Колекцията е собственост на русенеца Стоян Стоянов, който е известен в града като първия директор на детска градина и активен член на дружество "Традиция". Музеят ще се помещава в Регионална библиотека "Любен Каравелов", която с готовност се е съгласила на партньорството, пише БГНЕС.

Страстта на Стоян Стоянов към комиксите се откроява още в детските му години, когато започва да събира емблематичните за 80-те години списания "Дъга" и "Чуден свят", заедно с чуждестранните "Пиф" и "Рахан". В рамките на 30 години той издирва редки издания, с които да обогати колекцията си. Най-старият хартиен екземпляр е от 1925 г. – "Детски вестник", който всъщност е първото българско издание, събрало разкази в картини.

"Тук са първите комикси за Хитър Петър, рисувани от наши художници, сред които Вадим Лазаркевич. За съжаление този вестник просъществува само 2 години, но то дава началото на т.нар. златен век на българския комикс, когато в края на 30-те и началото на 40-те години на миналия век започват да излизат паралелно от 4 до 6 комиксови вестника с цветен печат", разказва Стоянов.

В комиксите са тематизирани много български сюжети, предимно за Първата и Втората българска държава. Специално издание пък е посветено на Капитан Петко войвода по повестта на Николай Хайтов. Интересното е, че този комикс излиза на 28 страници в списание "Родолюбие" - издание за българите в чужбина през 1985-1986 г.

В колекцията има още нещо уникално – един проект за заглавие на списание, нарисуван върху т.нар. синушки. Това са картинките на комиксите с работен син цвят, част от технологията за отпечатването им.

"Художниците рисуват комикса в чернобял вариант, дава се в печатницата, отпечатва се в синьобял вариант, тази синушка се дава на художниците за нанасяне на цветовете и вече се правят филмите за самото наслагване на цветовете, като черният цвят се печата последен", обяснява технологията колекционерът.

Стоян Стоянов обогатява сбирката си чрез издирване на редки броеве в интернет, а не малко част е дошла от мазета и тавани, където старите комикси са забравени. Русенецът се занимава и чисто научно с изследвания на комиксите, като се надява новият музей да даде повече отговори за историята на този вид изкуство в България.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай