Намира се до Лъвов, строен е втори век след Христа
София. Римски мост от II век след Христа откриха археолози при ремонта на кръстовището до Лъвов мост. Ценната находка ще се запази в тревните площи до бул. "Сливница".
Това е единственото място в столицата, където все още са останали находки от римско време, обясни археологът д-р Александър Станев от Музея за история на София. Той следи откриването на антики при ремонта. Това е вторият подобен мост, който специалистите откриват у нас. Първият е бил намерен случайно при строежа на брега на река Марица в Пловдив, но не е съхранен. Този обаче ще бъде запазен.
Римският мост вероятно е бил част от по-голям комплекс, обясни д-р Станев. Всички останали места по трасето на строителството са проучени, но други находки сега не са открити. Заради строителството след Освобождението по-старите пластове не са запазени, обясни археологът.
За да не се навреди на находката обаче, строежът на кръговото кръстовище е малко затруднен. За по-бавния ремонт допринасят и редица други обекти като новото метро, самият Лъвов мост, коритото на река Владайска и издигнатите в непосредствена близост сгради. Проблем за строителите се оказаха и проливните дъждове от началото на пролетта.
Намерихме османска лула
Д-р Александър Станев, археолог към Музей за история на София
- Д-р Станев, има ли риск да бъдат унищожени ценни находки при строежа на кръстовището?
- Археолог на обекта има всеки ден. Имаме проучени 6 кръстни структури. Мостът обаче е единствената находка, която е от преди Възрожденския период. Иначе откриваме османски лули, подкови, монети. Намерихме и един сребърен денар от края на III век от управлението на римския император Александър Север. Този археологически обект не е разположен в центъра на града, където би следвало да са богатите жилища. Монетите са конвенционални. Находките ще бъдат изложени след края на работата в специална експозиция в Музея за история на София.
- Очаквате ли да намерите още една основа на моста на отсрещната страна на булеварда?
- Много се надявам там да намеря отсрещният устой. Но не можем да кажем колко е била широка реката в античността. Тя може да е била съвсем малка или обратното - много широка, и да не е в обхвата на сегашното строителство.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com