Скулптури и акварели на великия художник гледаме четири месеца в София
София. Творби на великия Огюст Роден гостуват в България. Над 80 скулптури и 20 акварела на френския импресионист ще бъдат изложени от 29 май в националната галерия за близо четири месеца. Произведенията за експозицията "Метаморфози" дойдоха директно от музея "Роден" в Париж. Гастролът беше договорен между неговата шефка Катрин Шевийо и предишния министър на културата Вежди Рашидов. Дамата дойде специално до София, за да избере най-подходящото пространство за Роден. Тогава тя остана очарована от интериорите на някогашния дворец и напълно справедливо реши, че те са най-подходящи за работите на феноменалния артист.
Публиката ще види варианти от патиниран гипс на три от най-култовите работи на световния маестро - "Мислителят", "Ева" и "Целувката". Двата любовни шедьовъра са вдъхновени от страстта му към неговата ученичка Камий Клодел. В бившия дворец вече редят статуи, малки пластики от бронз. Безценните първи отливки между тях са правени лично от гениалния артист, като по някои личат следи от пръстите му. Тук е и огромната по обем "Крачещият мъж" (1877) с размери 2,18 на 1,60 метра. Българската публика ще се наслади точно сега на изкуството на Роден, тъй като в музея от година насам тече продължителен ремонт. Така някои от експонатите, които дори не са напускали Франция до този момент, ще имат възможност ще обиколят света.
Музеят е отворен през 1919 г. в хотел "Бирон" и градините към него. Скулпторът е използвал прекрасната сграда за собствена резиденция от 1908 година. По-късно дарява цялата си колекция от скулптури, като уговорката му с властите била "Бирон" да се превърне в негов музей, както и става. Много от работите му са изложени в просторния парк. Една от стаите в някогашния "Бирон" е посветена на работата на Камий Клодел, не по-малко талантлива скулпторка от своя любим. Творби на великия французин има в музея "Орсе" в Париж и в галерията за изящно изкуство във Филаделфия.
Франсоа Огюст Рене Роден е роден в Париж през 1840-а. Смятан е за един от основоположниците на експресионизма в пластичното изкуство. На 14 започва да изучава математика и рисуване. След като Роден получава отказ да изложи първата си работа "Човек със счупен нос" на Парижкия салон през 1864 г. и не го приемат в школата за изящни изкуства, той отива в работилницата на Алберт Кари-Бельоз, където се произвеждали различни елементи за архитектурна украса. Подгонен от безработицата след края на Френско-пруската война, в която участва само няколко месеца, тъй като е освободен заради късогледство, Роден заминава за Брюксел. Там се изхранва с монументално-декоративни поръчки и в същото време се самообразова, изучавайки главно творчеството на Рубенс. През 1875 г. пътуване в Италия и запознанство с творбите на Микеланджело вдъхновява Роден да създаде статуята "Бронзовият век".
Признание за таланта си Роден получава, когато държавата откупува две негови статуи - "Йоан Кръстител" (1878) и "Крачещият мъж" (1877). Следва поръчка за изработката на голям скулптурен портал от френското правителство. На работата си над "Портите към ада" Роден посвещава остатъка от живота си. Черпи вдъхновение от "Божествена комедия" на Данте и "Цветята на злото" на Шарл Бодлер, от готическите катедрали, както и от творчеството на флорентинския скулптор Лоренцо Гиберти. Започва работа върху "Портите" през 1880 г., но така и не успява да ги довърши. Тази работа се оказва повратен момент в творчеството на маестрото. Специалистите смятат, че "Мислителят", "Ева", "Мимолетна любов", "Олимиер", "Целувката" и много други представляват само тренировки по пътя към "Портите към ада".
Едновременно с това Роден създава монументални пластики. През 1884 г. той започва да работи над скулптурната група "Гражданите на Кале", а през 1886 г. - над проект за паметник на Виктор Юго. През 1891 г. получава поръчка от Societe des Gens des Lettres за скулптура на Оноре дьо Балзак и в продължение на няколко години работи над скиците. Когато творбата е представена през 1898 г., тя предизвиква остра реакция и обществен скандал. Публиката не вижда в представения от Роден пластичен етюд визуално сходство с писателя, а драперията, с която е обгърнато тялото, е оприличена на халат за баня. Роден връща парите и прибира статуята в двора си. "Балзак" е последната голяма работа на Роден, но в последвалите години той създава много забележителни скулптурни портрети, поръчани му от известни и влиятелни личности.
Личният живот на скулптора е също толкова скандален. През 1885 г. Роден взема като помощничка в работилницата си 19-годишната Камий Клодел. Девойката се оказала талантлива ученичка, която скоро след това станала и негова вдъхновителка и любима, въпреки значителната разлика във възрастта. При това Роден не прекъсва връзката със своята спътница в живота Роз Бюре, която е била до него през трудните години в Белгия, и отглежда сина им. Клодел е много огорчена, връзката им е бурна и проблемна. Тя му помага при изпълнението на някои поръчки и израства като самостоятелен творец. Двамата се разделят окончателно през 1898 г. Клодел е на ръба на лудостта, но отказва всякаква помощ от него. Роден сключва брак с Роз Бюре малко преди нейната и своята смърт през 1917 година. Той умира на 17 ноември в дома си в Медон, недалеч от Париж, от премръзване, тъй като френското правителство не му отпуска пари за отопление.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com