Най-пъстрият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, е възобновен след близо 10-годишно прекъсване. Слоганът му е „Диалог на цветове и мисли“, а темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие. Основен акцент е преходът от минало към бъдеще и традицията като мост между тях, като необходим фундамент, върху който да се надгражда новото, съвременното, но и да се утвърждава непреходно стойностното. Салонът ще представи няколко впечатляващи изложби, богата детска програма, литературни събития, шоу на светлините, моноспектакъл и специален опознавателен тур, разкриващ част от „скритите съкровища“ на Двореца.
Силна заявка за рестарта бе дадена още през септември с внушителната изложба „Haute couture – haute soudure“ на скулптора Живко Седларски. Сега Салонът започна с въздействащата с посланията си експозиция „Процесия“ на професор Станислав Памукчиев, чието откриване беше на 23 април на третия етаж. Огромната по мащаб и значение изложба може да бъде видяна до 18 юни. Три дни след приключването й, на 21 май, професор Греди Асса ще даде своя реципрочен художествен отговор с "Преди, сега и утре".
Шефът на НДК Андрияна Петкова открива изложбата на професор Станислав Памукчиев
Публиката на Двореца ще бъде провокирана и вдъхновена от множество интригуващи имена, обединени в своеобразен „Литературен салон“, осъществен oт Националния център за книгата към НДК, където на 12 и 13 май са предвидени беседи с Антония Апостолова и Николай Терзийски, а международният фестивал "Столица Литература", организиран от фондация „Елизабет Костова“, гостува през юни с интригуващи събития.
В афиша е и международният Хартиен арт фест (3-23 юни), знаково културно събитие, свързващо съвременните артистични практики с публиката в България и извън нея. В изложбените пространства на фоайе Запад и Мраморното фоайе на НДК ще бъдат показани творби на над 70 автори от 20 държави, демонстриращи оригинални концепции и подходи към хартията като артистичен медиум под мотото „Дух и Материя“.
Фасадата на Двореца ще се превърне за пореден път в художествено пано за светлинни композиции в международен конкурс от фестивала LUNAR (8-11 май). В диалога на цветове и мисли не е пропуснато и монументалното изкуство в НДК. Специален тур „Скритите съкровища на Двореца“ (28 юни) ще разкрие на посетителите част от безценните произведения, разположени в комплекса.
Основен акцент в XXII-рото фестивално издание е общуването между децата и младите с големите творци, които са способни да запалят искра в новото поколение. В „Детски салон“ през юни малчуганите ще летят във въображаеми светове с писателя Марин Трошанов и илюстратора Петър Станимиров, ще слушат джаз и ще съпреживяват приказните истории на куклените театри Бургас и Стара Загора. А всичко това сред оригинална изложба от обложки на детски плочи, част от Международното триенале на сценичния плакат.
А преди броени дни, по случай Световния ден на книгата и авторското право, в литературен клуб „Перото“ в НДК Асоциация „Българска книга“ връчи своите престижни годишни награди „Рицар на книгата“ - на личности и институции с изключителен принос към насърчаването на четенето и развитието на книгоиздаването в България. Водеща беше Мария Силвестър, а наградите „Рицар на книгата“ бяха обявени в четири категории. Със статуетката бяха отличени две знакови фигури в културния живот - посмъртно наградата бе присъдена на Албена Раленкова, дългогодишен редактор в издателство „Фют“, която промени начина, по който възприемаме изграждащите личности детски книги, и Светлозар Желев, на когото наградата поднесе министърът на туризма Мирослав Боршош, двукратен носител на същото отличие.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com