Напудриха Монро със злато и кристали

Абрамович краси яхтата си с поп арта на Даниеле Донде

Напудриха Монро със злато и кристали | StandartNews.com

Най-известният фалшификатор на картини в света смени жанра. Проф. Даниеле Донде подреди в хотел "Кемпински Зографски" петдесетина свои работи от новата си вълна. Нарича ги модерни скулптури от течението "Страдевари рок". Сръчният рисувач и находчив търговец, който в индустриални количества копираше отрязаното ухо на Ван Гог, загадъчната усмивка на Мона Лиза, шедьоврите на Густав Клим и ги продаваше за около хиляда евро парчето, днес вече претендира да е сериозен творец. Сигурно има основание, след като всичко, което показва, е измислено и направено от него, а купувачите с охота се бъркат, за да го притежават.

Последните творби на Донде са изрисувани върху музикални инструменти. Това е новата вълна. Всичко започва в хотел в Монте Карло, където Донде среща Франк Синатра. От разговора им става ясно, че изпълнителят на вечния хит "Ню Йорк, Ню Йорк" никак не харесва фотографа модернист Анди Уърхоу, намира го за антипатичен и не много талантлив. Той съветва италианеца да изостави копирането и се захване с нещо свое. Да кажем поп арт или някакъв тип модерно изкуство. Първият експеримент е с Мерилин Монро, чийто портрет Донде разкрасява със златни инкрустации и камъни "Сваровски".

Даниеле има щастието да се роди в Кремона, града, който създава прочутите цигулки "Страдивариус". Фалшификаторът по душа, обхванат от местен патриотизъм, решава да съчетае родната слава - цигулките, със своя талант и изкуство. Как обаче да стане това. Решението бързо е намерено. Виждаш ли това виолончело, сочи професорът, един от експонатите на изложбата си. То е на шестдесет години. Звучало е в много прочути театри по света. Собственикът му обаче решава да го смени. Аз го взех, реставрирах го, добавих кристали "Сваровски", злато и сега инструментът, вместо да гние в някой прашен килер, е тук, струва 15 000 евро и ще живее вечно. В една от най-големите яхти в света, собственост на Роман Абрамович, има моя цигулка и виола, доволен е Донде. Да, но в България богаташи като Абрамович няма. А и да има, те си мълчат. Да не си тръгнете от София с празни ръце - подхвърляме загрижено. В отговора на професора няма никакво притеснение. Изложбата още не е открита официално, а той вече е продал седем от творбите си. Галерист искал да купи всичките наведнъж, но италианецът отказал. За три дни ще продам всичко, сигурен е артистът. Ако нещо остане, то е ваше, твърди и се хващаме на бас.

Донде сам произвежда всеки свой шедьовър. С тези две ръце, казва. Пътят на един инструмент от лабораторията на "Срадивариус" през ателието на Донде продължава десетина дни. За това време той се превръща в шедьовър с фрагменти от картини на Тулуз Лотрек, Пикасо или други гении.

Днес, шест години след посвещението си на поп арта, Донде не е загърбил фалшификатите. Те се търсят все така упорито както преди, казва. Първенец сред гениите е Густав Клим, а най-желаното лице продължава да бъде това на Мерилин Монро. Професорът отдавна се е отказал от някогашната си идея да копира българските класици. Продавам по цял свят, а вашите майстори са почитани само от българи, откровен е той. После с охота позира пред най-печелившите си творби от новата вълна: портретите на ослепителната Мерилин, принцесата Грейс Кели, вечната София Лорен и вечната Одри Хепбърн, щедро поръсени със злато и кристали.

София Лорен е първи купувач

Наперен и нафукан плейбой. Това е Даниеле Донде, синчето на богата фамилия от Кремона. След смъртта на баща му семейната колекция скъпи картини остава в неговите ръце. Това са поне няколко милиона долара. Колко много сладък живот. Но мама мия. Оказва се, че всичките платна са фалшиви. Някой успешно е лъгал години наред стария Донде. Разбрал жестоката истина, Даниеле е готов да се хвърли от някой висок мост. После търси фалшификаторите, но не да ги съди, а да ги включи в новия си бизнес. Законно. Дава пример, като сам прерисува любимата си картина "Слънчогледите" на Ван Гог. Предлага я като копие, придружено със специален сертификат за фалшификат. В женевския хотел "Хилтън" се явява първият клиент. София Лорен плаща без миг колебание копия на Дали и Сезан. След нея в списъка клиентите на италианеца се подрежда Арнолд Шварценегер. Синатра купува наведнъж 22 картини: Ван Гог, Модилиани, Реноар. Последват го аржентинският президент Карлос Менем, Хулио Иглесиас, принцеса Даяна и дори покойният папа Йоан Павел Втори. Елизабет Тейлър е крайна: Не бих купила никога фалшификат. Когато вижда копията на Донде обаче, великата актриса веднага разписва чека.

Тайните на занаята

Преди десетина години Даниеле Донде издаде своята автобиография, озаглавена "Изкуството за В.И.П.". На корицата й е написано, че тя е събрала спомените и тайните на най-известния фалшификатор на изкуство в света. В нея специална глава е посветена на "Приятелите от бар "Европа". Точно там обърканият след краха с наследените фалшификати Даниеле се запознава с Антонио Мацей. Той е художник и химик, който го запознава с тайните на рисувачите на копия, които без особен талант печелят добри пари. Мацей вижда в своя нов познайник амбициозния борец, готов на всичко, за да спечели. Донде пък научава най-важното. Добрият търговец трябва да направи клиента си щастлив дори когато му е продал картина без стойност, но с красива рамка и тежкарски сертификат.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай