Национален фонд "Култура“ с важни мерки

Те работи активно в рамките на законовите разпоредби

Национален фонд "Култура“ с важни мерки | StandartNews.com

Във връзка с разпространена в публичното пространство публикация с неверни твърдения Министерството на културата уточнява, че при поемането на функциите на изпълняващ длъжността „Изпълнителен директор“ на Национален фонд „Култура“, на 21 февруари 2025 г., д-р Красимир Димитров заварва изключително сложна ситуация, свързана със забавяне на срокове и процедури.

Управителният съвет на Фонда е с непълен състав, като дори не е стартирана процедура за неговото попълване съгласно действащата нормативна уредба. Управителният съвет на Национален фонд „Култура“ е независим орган, включващ представители на шест министерства, културни организации, творчески съюзи, академични институции в областта на културата и Националното сдружение на общините в България. Министърът на културата е негов председател по право, но разполага само със съвещателен глас, както и изпълнителният директор на Фонда.

Национален фонд „Култура“ може да функционира единствено след решения и одобрения от Управителния съвет. Пропуснатите управленски и административни мерки от предишните ръководства доведоха до блокиране на работата на Фонда, включително неизпълнение на законовото изискване за гласуване на Индикативната програма за 2025 г. в срок до 31 юли 2024 г. Допълнително утежняващо обстоятелство е и забавянето на гласуването на бюджета за 2025 г.

Още в първите дни на своя мандат д-р Красимир Димитров предприе незабавни действия за иницииране на процедура по попълване на състава на Управителния съвет, съгласно нормативните изисквания. В момента Национален фонд „Култура“ работи активно в рамките на законовите разпоредби, за да минимизира негативните последици от пропуснатото време и липсата на адекватни управленски решения от предходните ръководства.

Приключването на процедурата по легитимността на Управителния съвет (УС) е критично за възобновяване на нормалната дейност на Фонда. УС е единственият орган, който може да приеме Индикативната програма, разпределяща бюджета по направления. Одобрението на тази програма е ключово за стартирането на мерките по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), финансирани от Европейския съюз. Сред тях са стратегически важните програми „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“ и „Ново поколение местни политики за култура за малки общини“, от които зависи финансирането на проекти, одобрени от общинските фондове „Култура“.

Процедурите по Плана за възстановяване и устойчивост са обвързани с фиксирани срокове за отчитане на проектите до края на 2025 г. Загубеното време за тяхното договаряне, оценка и изпълнение създава сериозен риск някои от мерките да не бъдат реализирани. В резултат на управленските пропуски на предишните директори съществува реална опасност от загуба на средства по ПВУ. Неизпълнението в срок би довело и до допълнителна финансова тежест върху републиканския бюджет.

Конституирането на Управителния съвет ще позволи и стартирането на конкурс за изпълнителен директор.

До провеждането на конкурс д-р Красимир Димитров ще продължи да изпълнява длъжността, като Министерството на културата разчита на професионалните му управленски умения, както и на неговия 25-годишен опит като експерт и университетски преподавател в сферата на опазването и социализацията на културното наследство.

Министерството на културата заявява категорично, че в Национален фонд „Култура“ няма да се толерира финансиране на проекти със съмнителна стойност, както се е случвало в миналото. Също така придвижването на процедурите ще се случи във възможно най-бърз порядък, като ще има по-добро планиране на програмите. Основен приоритет ще бъде прозрачността в управлението на публичните средства и изпълнението на целите, заложени в управленската програма на правителството.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай