Артистичният ми псевдоним Матео идва от един сън на майка ми, Бог да я прости, казва в специално интервю за вестник СТАНДАРТ авторът Митко Петров
Кога за последно погледнахте нагоре към небето, видяхте звездите и помечтахте? Ако сте запазили детето в себе си и вярвате в чудеса, непременно трябва да гледате мюзикъла "Батко Коледа", чиято премиера в София е на 15 декември в Сити Марк Арт център от 18.00 ч. Спектакълът ще ви отведе на едно вълшебно пътешествие до новооткрита планета, която е съществувала незабелязано хиляди години, та чак досега.
На Планета Коледа Идея е родена със способността да сбъдне всяко желание и с въображението на Хрум-Хрум създават необикновените братя Клаус и Крампус, и сестра им Марта, с които безкрайната Коледа и детство се превръщат в реалност.
Автор и режисьор на първия по рода си спектакъл е Митко Петров - Матео. Кой е той ли? Млад артист и създател на музикалното студио "Muzik Place", който ще представи своите ученици в уникални роли. Номиниран е за БГ дебют 2018 от "БГ радио", има три награди за музика от БНР. Гласът му е избран измежду над 5 000 кандидати от цял свят да озвучи герой от "Семейство Адамс".
- Защо сте Матео, Митко?
- Това е моят артистичен псевдоним отпреди 4 години. Дойде от един сън на моята майка, Бог да я прости! През 2019-та тя ми сподели, че ме е сънувала. Гледала новините по телевизията, видяла образа и усмивката ми и си казала: да, това е моето момче, обаче с друго име. На екрана пишело Матео. Тя знаеше, че търся най-подходящото за мен словосъчетание за изкуството, за да се чувствам по-комфортно.
Освен това Митко и Матео имат три общи букви. И най-любопитното: майка ми проверила и разбрала, че Свети Матей се чества на 16 ноември - моята рождена дата. Тя дори не е знаела, че ми е дала живот на този свят празник.
- Имате музикално студио и детска трупа. Как Ви хрумна идеята?
- Студиото се появи изненадващо за мен. През 2020 г., по време на Ковид, преподавах на деца в частна музикална школа. Обучението се провеждаше онлайн и предизвикателството бе още по-голямо. Един-два месеца преди това имах възможността да се запозная с част от учениците. Усетихме се като темперамент. След първата карантина започнахме да се виждаме по-често и аз стартирах тази си дейност не нашега. Защото осъзнавах, че учителската професия е изключително голяма отговорност. Питах се дали на 26 години съм достатъчно опитен и зрял, за да мога да застана пред едно дете и да му кажа какво да е поведението му на сцената.
Преди това бях музикален директор на частно училище в София и организирах неговите културни събития.Така нещата се случваха едно след друго. Може би защото близки мои хора ми казват често, че съм запазил детето в себе си.
- Собствени деца имате ли?
- Не, но се шегувам, че имам около 30.
- Предстои премиерата на мюзикъла "Батко Коледа". Автор сте на музиката, на либретото и на какво още?
- И на текстовете на песните. "Батко Коледа" е може би най-вълнуващото приключение, в което аз самият съм се впускал. Знам, че когато се случи на сцената, детето в мен ще празнува и отсега се чувствам изключително вдъхновен и мотивиран. Историята е изцяло авторска, имах концепция и идея, която обаче без връзката ми с децата нямаше да се случи. Те дадоха страхотни идеи, аз успях да ги комбинирам, да ги превърна в общ спектакъл. Той би бил интересен както на едно малко дете, така също и на тинейджър, на по-възрастен човек, на баба и дядо.
В спектакъла има много скрити послания и дълбочина. Децата постепенно осъзнават това.
- Защо главният герой е Батко, а не Дядо Коледа?
- Преди две години трябваше да излезе авторската ми песен "За най-щастливото дете". Подготвях видеото към нея когато Борис, едно от момчетата, дойде в междучасието при мен и ми сподели следното:" Господине, Вие сте толкова специален и силен като образ, но не Ви отива да сте Дядо Коледа. Вие сте нещо повече". Попитах как би ме кръстил той. Детето ме погледна и каза: "Батко Коледа". Песента излезе с това име и тогава си казах, че това е само началото на един сериозен проект. Знаех, че ще има още. Просто изчаквах да дойде правилният момент и да го усетя. По никакъв начин не съм се насилвал да седна пред компютъра и да си кажа: сега ще напиша мюзикъл. Не, имах малка идея, която с времето създаде историята на мюзикъла.
- Да разбирам, че Вие сте и Батко Коледа, нали така?
- Да. Е, издадох се.
- И също сте режисьор?
- Да. Стискайте палци да се справя с всичко.
Силно вярвам в децата и те знаят това. Държа се с тях като с големи хора. Опитвам се да насоча енергията им в творческа посока.
За да осъзнаят, че мюзикълът ни е огромно забавление, но и отговорност.
- За по-малко от два дни продадохте 70 процента от местата за премиератая в залата в Сити Марк Арт Център.
- Така е, наистина. Ще отведем всички зрители на Планета Коледа. Ще имаме обаче и неочакван обрат и ще се върнем на Планета Земя. При това не къде да е, а в София. Ще бъде интересно защо и как това се случва.
- И каква може да е поуката от сцената с 3D мапинг, на който в началото ще сте сам на сцената, а от двете Ви страни ще се явят портретите на покойните Ви родители?
- За всеки ще е различна. За себе си мога да кажа следното: ако знаеш кой си, вярваш в себе си, обичаш се и можеш, абсолютно всичко на този свят е постижимо!
- В София липсва детски частен куклен театър и определено има необходимост от такъв проект. Мислил ли сте по въпроса?
- Уааау, много интересно. Може би срещата ни не е случайна. Засега ще представим първия български коледен мюзикъл, изигран от деца. При това истински изигран!
- Е, да школата на големия актьор, режисьор и педагог Константин Сергеевич Станиславски, роден в далечната 1863 година, до днес работи в цял свят под мотото "Вяра и наивност в предложените обстоятелства". Така, както могат само децата.
Успех Ви желая!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com