Още плача за Макуин, признава топдизайнерката
Милена Атанасова, която през 90-те години на миналия век беше от най-смелите и разкрепостени художнички и дизайнерки в София, отдавна трупа рейтинг по света. От години живее и работи в Париж - като истински артист на "високата мода", като човек, чиито корени се преплитат с галите още от края на XIX век. В столицата на музите и на техните капризи българката е уважавана - заради моделите, които твори, заради изключителната си артистичност и работохолизъм, заради таланта да обучава и възпитава майстори на шева и кройката. Тези дни Милена почти денонощно се труди в своето училище - защото поредният му випуск трябва да получи дипломите си. А след това момчетата и момичетата ще атакуват най-големите фешън компании в Европа и Щатите. Преподава и като гост професор в "Studio MVL - fashion design" - център за визуални изкуства и дизайн. Самият Карл Лагерфелд й е направил комплимент - за умението да предава знанията, енергията и финеса. Кайзерът харесва българката след тяхно съвместно телевизионно участие в Канал +.
Неотдавна Милена откри страхотна изложба в елитна парижка галерия. Тя показа различни сюжети и хрумки от няколко жанра. Пресата я похвали - заради дарбата й да постига хармонията между поп културата и изтънчената арт философия. "Миксирам мисли и емоции. Но всеки може да приеме своята версия на това, което вижда", признава авторката.
В началото на нейния парижки живот тя се занимава с проектиране и декорация на различни пространства. Сред тях е капелата на Ордена на йезуитите. Получава много комплименти, а интересът й към религиозното учение нараства неимоверно. Не след дълго я приемат във факултета, където изучава теология, философия и средновековна архитектура. Години наред прекарва времето си из библиотеките на Париж - нищо не може да я откъсне от желанието да учи. Професорите й обаче насърчават нейната стара любов към правенето на облекло - и заръчват да сътвори одеждите за литургия и аксесоарите към тях. След като приключва с теологията, продължава с декорацията. За известно време наблюдава отстрани какво се случва в модата - но с абсолютно хладнокръвие. Защото решава да влезе в института за дизайн "Dupere". Сменя жилището си, за да й бъде по-удобно - и се оказва съседка на Жерар Депардийо и тогавашния министър-председател Лионел Жоспен. Един прекрасен ден успява да спаси рокля за 18 000 евро - всъщност това е тестът, за да се включи в екипа на Стела Макартни. Така стартира нейната главна роля в спектаклите на първата класа - при "Живанши", "Ланвен", "Луи Вюитон"... Малко след като се е завърнала от Ню Йорк в Париж, отива в щаба на Аликзандър Макуин във френската столица. Влиза в огромна зала, оглеждайки се за нарочен посрещач. "Бяха ме предупредили, че току-що отново са сменили кода на вратите. Всичко беше строго секретно. Защото индустриалният шпионаж в модата е грандиозен. И тъкмо се оглеждах, когато до мен се приближи някой и запита: "Виждате ли онази рокля на манекена в дъното? Можете ли да направите още нещо за нея?". Обърнах се и видях самия Макуин. След това се загледах в модела, около който се суетяха шест-седем човека. "Трябва да се приближа - иначе не мога да преценя", отговорих аз. "Заповядайте", подкани ме той. И тогава му посочих какво аз бих променила във визията. "Оставате да работите за нас", побърза да финализира дебата той. Беше невероятен. Нищо от това, което се пишеше по вестниците, не беше вярно. Аликзандър беше добро, свестно, почтено момче. Грижеше се за целия екип. Три дни плаках за него. И още рева, когато си спомня колко щастливи бяхме. Участвах в правенето на осем колекции на марката "Макуин", разказва Милена.
От ръцете й излизат рокли за по 500 000 евро. Той оставя на нея да реши два от моделите за Кари Брадшоу в "Сексът и градът".
Милена винаги намира време за своята живопис. Нейни картини са притежание на частни колекционери в Париж, Москва, Италия и Бразилия. На откриването на всяка нейна изложба във френската столица международен елит вдига тостове за талантливата българка.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com