Кабинетът отпусна 4 млн. за Голямата базилика

Кабинетът отпусна 4 млн. за Голямата базилика | StandartNews.com

Министерският съвет одобри допълнителни разходи и трансфери в размер до 12,270 млн. лв., от които 4,185 млн. лв. се предоставят на Министерството на културата по политики в областта на опазване на движимото и недвижимо културно наследство и на създаване и популяризиране на съвременно изкуство в страната и в чужбина и достъп до качествено художествено образование. Средствата са предназначени за консервация и реставрация на Голямата базилика в археологическия резерват „Ранносредновековен град Плиска" и за разплащане на окончателното завършване на ремонта на сградата и залата на Драматичен театър „Н. Масалитинов" в Пловдив.

Правителството одобри и допълнителни разходи по бюджетите на общини в размер на 8,085 млн. лева. Средствата са предназначени основно за ремонт и рехабилитация на общинска пътна инфраструктура и обекти на общините Пловдив, Силистра, Дулово, Тутракан, Кайнарджа, Алфатар и Долна баня.

Предоставените средства по бюджетите на Министерството на културата и на изброените общини са за сметка на преструктуриране на разходи по централния бюджет за 2016 година.

Частичната реставрация на Голямата базилика в Плиска започна през миналата година и се извършва с бял камък от кариера край Мездра, добиваща и изнасяща камък основно за Великобритания, Италия и Гърция. По състав той е напълно идентичен с камъка, от който е изградена в IX век Плиска.Тогава от НИМ съобщиха, че при реставрацията на Голямата базилика в Плиска широко се използва западноевропейският метод на анестилозата, който се прилага за първи път в България. Това означава да се ограждат оцелели строителни материали от оригиналния градеж. Реставрацията се извършва с бял камък от кариера край Мездра, добиваща и изнасяща камък основно за Великобритания, Италия и Гърция. По състав той е напълно идентичен с камъка, от който е изградена в IX век Плиска. Ослепително белият цвят на новите каменни квадри няма обаче да дразни наблюдаващите ги. Киселинните дъждове от трансграничните замърсявания ще ги състарят за 2-3 години, но екипът реставратори ще направи това и то с естествени субстанции, веднага след завършване на реставрацията, уточни тогава проф. Божидар Димитров.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай