Германци идват в София заради Вагнер

Германци идват в София заради Вагнер | StandartNews.com

Меломани от пет Вагнерови общества идват в София, за да се насладят на тетралогията на великия композитор "Пръстенът на нибелунга". Спектаклите на Софийската опера и балет ще започнат с "Рейнско злато" на 23 юли от 18 часа. На следващия ден от 18 ще бъде представена "Валкюра". Петнадесетчасовият музикален маратон продължава със "Зигфрид" на 26 юли от 16 часа. Финалът "Залезът на боговете" е насрочен за 29 юли от 18 часа.

За оперния шедьовър работят 52 артисти и над 200 души творчески и изпълнителски състав.

"Така всеки от нас дава своя принос към световното честване на 200-годишнината от рождението на гениалния немски композитор и мислител Рихард Вагнер", каза директорът на Софийската опера и балет Пламен Карталов, който е и режисьор на амбициозния проект.

Всички солисти в новия вариант на тетралогията са българи, някои от които правят успешна кариера в Германия. На сцената излизат Мартин Цонев, Николай Петров, Бисер Георгиев, Йорданка Дерилова... Диригентската палка ще държи Ерих Вехтер, а художник е Николай Панайотов.

В подготовката на родните артисти е привлечен Рихард Тримборн, знаменит Вагнеров експерт, работил с най-прочутите световни диригенти.

За предстоящите представления на "Пръстенът на нибелунга" се очакват почитатели на Рихард Вагнер от Норвегия, Англия, Австрия, Германия и Южна Африка. В света има 137 вагнерови общества. Членовете им са са се посветили на слушането, популяризирането и изследването на произведенията на композитора. Почитателите на Вагнер пътуват из всички театри на различните континенти, където поставят "Пръстенът", любимото на милиони произведение. Сред многото специалисти, които оцениха с отличен постановката на Софийската опера и балет е и председателят на международната асоциация на Вагнеровите общества Томас Краков. Преди два дни в нарочно писмо той благодари на Пламен Карталов за магичното преживяване.

През 1986 година, благодарение на протекцията на баварския крал Лудвиг Втори, в Байройт се открива вагнеров фестивал. Градът става меката на музиката на големия композитор. Заради фестивала и любимия си Рихард монархът даже построява нов театър. В него до днес всеки август се вдига завесата за "Пръстенът". Вагнер е настоявал четирите му части да се играят за седмица. И е висок престиж и чест за онзи театър, който го направи. Софийската опера и балет успя и заслужено влиза в тази най-престижна компания. Затова е обяснимо защо толкова чужденци предпочитат да видят нейната версия пред тази, която ще бъде показана в Байройт.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай