- Ангел Ялъчков и Ивайло Василев са победителите в конкурса "Поети на пианото"
- Виртуозът Венцислав Янков е вдъхновил много таланти да поемат по неговия път
Пред препълнена зала в Централния Военен клуб в София се проведе концертът на финалистите в конкурса за стипендии на млади пианисти "Поети на пианото", който се проведе под патронажа на Министерството на културата, а стипендиите се осигуряват от фондацията на името на големия виртуоз на клавишите Венцислав Янков. Той е вдъхновил много млади таланти да поемат по неговия път. Живял и творил е в Германия и Франция, но никога не е забравил България.
Фондацията е учредена през юли 2022 година.
"Поети на пианото" се реализира в два тура, с по двама участника от две различни категории:
А- за млади пианисти между 13 и 16 и Б - музиканти на възраст между 17 и 20 г.
Първи на сцената излезе 16-годишният Виктор Василев от град Габрово. Момчето, което учи в ПМГ "Академик Иван Гюзелев", започна своя омаен танц по клавишите със Соната ╒4, оп. 164 в Ла минор от Франц Шуберт, а после продължи с Етюд из "3 пиеси на пиано" от Веселин Стоянов.
След него пред рояла седна с една година по-малкият Ивайло Василев. Макар че са с еднаква фамилия, двамата участници не са роднини. Ивайло е роден в град София през 2007 година. На седем влиза в класа на г-жа Емилия Канева в Националното музикално училище /НМУ/ "Л. Пипков" в София. До 14-годишен вече има над 20 награди.
Ивайло изсвири Jean-Philippe Rameau - "Les tendres plaintes", както и Трансцедентен Етюд N.4 "Мазепа" от Ференц Лист.
След това дойде ред на по-големите.
Виктория Петкова е на 20 години от град Пловдив. Свири от 5-годишна, а нейната учителка е Васка Владимирова. От 2016 взима уроци при гръцкия пианист Георгиос Филаделфевс. През 2018 година изнася първия си самостоятелен рецитал.
На конкурса Виктория изсвири Фантазия и фуга в Сол минор от Бах-Лист.
Последният, но не по важност пианист, беше Ангел Ялъчков. Той е възпитаник на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. Ученик е на проф. доктор Александър Василенко. Спечелил е над 35 награди в България и чужбина.
Ангел концерта Импромптю оп. 90 ╒1 от Франц Шуберт, както и 33/8 на Владимир Джамбазов.
Кой е победителят в двете категории трябваше да изберат хората от фондацията "Венцислав Янков". Неин основател е Надежда Тодоровска, племенничка на големия музикант. Членове са Людмил Ангелов, Даниела Иванова-Мари, Велимира Агура, Бойка Василева, Борислава Каллан, Петър Ашиков. Те присъдиха стипендията за категория А в размер на 7 000 лева на Ивайло Василев.
Победител в категория Б стана Ангел Ялъчков. Той получи стипендия от 10 000 лева.
"Музиката ме привлича от малък. Имал съм възможност да свиря на различни инструменти, он не изневерих на пианото", каза пред "Стандарт" Ангел Ялъчков. Според него не е толкова важно колко време на ден свири един музикант, а как го прави. Ако си целенасочен, дори и работа от 40 минути с ум и мисъл може да се равнява на 4-5 часа безразборно свирене.
Младият музикант е родолюбец и иска да остане да живее в България.
Освен двете награди, беше дадена и стипендия на стойност 2000 лева на музикант, определен от публиката. А докато организаторите преброяваха гласовете на зрителите, гостът изпълнител - французинът Франсоа Шамплан, зашемети присъстващите с Първа пиеса в Ми бемол из цикъла Три клавирни пиеси, D(де) 946 от Франц Шуберт.
Вярвам в доброто и музиката
- Племенницата на Венцислав Янков - д-р Надежда Тодоровска, пред "Стандарт"
- Д-р Тодоровска, Вие сте племенница на легендарния виртуоз на класическата музика Венцислав Янков. Импровизирал ли е и в други стилове?
- Не, той свиреше само в този стил музика. Обожаваше класиците и намираше нов прочит на техните произведения.
- Пианото е неговата страст. Но свирел ли е и на други инструменти?
- Той е свирел само на пиано от 3-годишна възраст до дълбоки старини.
- С какво друго ще остане той във Вашата памет, освен с музиката?
- Като един благороден, достоен и много честен човек. Той обичаше природата и правеше всичко възможно да запази хармонията в себе си и околните.
- Бил е последовател на Петър Дънов. Вие вслушвате ли се също като него в учението му?
- Вярвам в доброто и музиката. Тя е един език без превод и прави така, че хората да са заедно.
- Каква е причината Венцислав Янков никога да не забрави България?
- Родината не забравя лесно. Той я обожаваше и винаги казваше, че е българин.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com