Филми на отличници в седмото изкуство ще се завъртят в конкурсната програма на третото издание на "Златната липа" - международния фестивал на ново европейско кино в Стара Загора. Неговият създател и художествен директор, известният режисьор Магдалена Ралчева, днес по обед ще представи пред парламентарната комисия за култура и медии програмата и целите на елитния форум. Най-важната от тях, естествено, е излизането на България върху световната карта на най-елитните кино форуми и трупането на рейтинг за творците ни. Депутатите ще видят и документална лента за "Златната липа", която БНТ Свят ще излъчи на 28 май.
Фестивалът започва на 30 май и ще продължи до 3 юни, когато на гала в Операта ще бъдат оповестени победителите. Стартът е с великолепната лирика на прочутата Нана Джорджадзе "Русалке моя, моя Лорелай".
Интернационалното жури с шеф Станимир Трифонов ще трябва да избира между дузина заглавия.
България ще се бори за гран при с "Урок" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов с Маргита Гошева и Иван Бърнев. Драмата е посветена на Надежда, гимназиална учителка по английски език в градче до София. Стъписана от това, че неин ученик е извършил кражба, тя е решена да открие престъпника и да го накаже. Но в личния й живот настава срив. Тя е уведомена, че банката ще отнеме къщата й, за да я пусне на търг заради просрочени плащания по ипотеката. Решена да "изплува" и да запази дома си, Надежда е готова на всичко, за да намери нужните пари, преди да е станало прекалено късно.
В "Героят" от Косово на Луан Криезиу на фокус е една от многото войни на Балканите. Тя току-що е приключила, а Шкемб се завръща като победител, за да празнува спасяването на местното население. Той обаче е уволнен от училището, в което работи. Несклонен да приема подаръци, със семейството живеят в палатка. Шкемб е ужасно разочарован - прави всичко възможно, за да остане верен на идеалите си, но скоро разбира, че обществото вече не се нуждае от негоЕ
В "Джак Стронг" на известния полски кинаджия Владислав Пасиковски блестят актьори от няколко страни. Това е истинската история на полковник Ришард Куклински - човека, който се изправя сам срещу съветската империя, дълбоко внедрен в нейните структури. Той започва да работи с ЦРУ, въпреки че животът - неговият и на семейството му - постоянно са в опасност. Филмите на Пасиковски категорично са в историята на полското кино - от дебюта му "Крол" до през "Кучета II".
От Русия идва "Как се казвам" на Нигина Сайфуллаева с Константин Лавроненко, Александра Бортич, Марина Василиева, Кирилл Каганович и Анна Котова. Две седемнадесетгодишни момичета от Москва - Оля и Саша - отиват в Крим, за да се срещнат с бащата на Оля. Тя обаче изпада в паника и моли приятелката си "да си разменят местата". В началото девойките се забавляват, но невинната шега се превръща в драма. Австрийско-германската продукция "Мрачната долина" е на Андреас Прохаска - история на човек, който пристига в малък град в Алпите, търсейки място за снимки. Той плаща солидна сума на самозваните пазители на местното общество - Бренер и шестимата му синове. Скоро мистериозният новодошъл се превръща в обект на жестоки противоречия. Драмата е отличена с осем немски филмови награди, а Прохаска има "Еми" за "Чудото на Каринтия".
Сърбия и Хърватска влизат в състезанието с "Ничие дете" на Вук Ршумович. През 1988 г. диво младо момче, живеещо сред вълци, е намерено в босненските планини. Кръщават го Харис и го изпращат в сиропиталище в Белград. Той се привърза към малкия Жика и постепенно проговаря. През 1992 г., в разгара на войната, местните власти го карат да се върне обратно в Босна, дават му пушка и го изпращат на фронта.
Белгия се представя с "Розенн" на Иван Ле Моан с Рупърт Еверет, Станислас Мерхар, Фирмин Ришар, Беатрис Дал, Стефано Касети. През 1909 г., на остров Бурбон в Индийския океан, известният английски писател Люис Лафоли, четиридесетгодишен и с вече залязващо обаяние, среща Розен Ауроч, млада и сияйна жена. Това е класическата история за духовит, забавен и проницателен ласкател, който обаче се оказва забележителен некадърник, когато става дума за отношенията му с жените. Моан си завоюва високо място в киното, след като продуцира и режисира "Непорочност" като епизод от филма, вдъхновен от "Седемте смъртни гряха" с Робърт Мичъм.
"Сивас" е турско-германската продукция на Каан Муждеджъ, в която главните герои са 11-годишният Аслан и закаленото му бойно куче.
Холандия се включва в надпреварата със "След сигнала" на Диня Синке, която има 20 заглавия в игралното и документално кино. Какво ще стане, ако близък на сърцето ви внезапно изчезне без следа? Ще можете ли да продължите живота си, очаквайки неговото завръщане? Прослушваме гласовите съобщения, оставени на мобилния телефон на Оно. Виждаме снимки от различни места - от бизнес центрове до Палм бийч край Тихия океан. Но постепенно става ясно, че никой не знае къде и защо е Оно. Всъщност кой беше Оно изобщо?
"Три лъжи" на испанката Ана Муругаррен е за Виолета - модерна татуистка бунтарка, смела жена, търсеща истината. С помощта на полицай Анхел тя се опитва да разкрие какво се е случило в апартамент в Билбао през последните години от режима на Франко, когато бременни жени са били затваряни там в опит да се прикрие, че са самотни майки. Мистериозна организация, която изчезва безследно, е отнемала бебетата и е търгувала с тях.
Филмът на Латвия се казва "Урокът". Режисьор е Андрис Гауя. Изпълнената с най-добри намерения и посветена на професията си учителка по чужд език Зане опитва да се сприятели с доста непокорния клас, за който отговаря. За да мотивира незаинтересования си клас, тя преминава отвъд всекидневните и професионалните си задължения. Когато един от нейните ученици се влюбва в нея, Зане се озовава в заплетена паяжина от лични конфликти и трябва да се изправи пред неотложен и труден избор. "Тютюн с аромат на череша" е на естонците Андрес Маймик и Катрин Маймик - драма за младежките отношения и първата любов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com