Думата Макбет носи проклятие. Затова тя е табу в театъра освен в случаите, когато артистите репетират точно тази пиеса на Шекспир. Според тях изричането на думата неминуемо привлича лошия късмет и предизвиква бедствия. За да избегнат събуждането на проклятието, когато говорят за трагедията, артистите предпочитат да казват "Пиесата на Барда" или "Шотладнската пиеса", пише сайтът на канал "History". Според народното творчество историята с лошия късмет на пиесата започва от нейното първо поставяне, някъде около 1606 година. Тогава един от актьорите, който трябвало да играе Лейди Макбет, внезапно починал и Шекспир трябвало да търси негов заместник. През XVII в., при постановка в Амстердам, актьорът, играещ крал Дънкан, бил убит от истинска кама на сцената, защото по незнайни причини не било използвано бутафорно оръжие. По подобен начин актьорът Харолд Норман, който не вярвал в прокобата, пострадал, след като бойната сцена в постановката се оказала твърде реалистична и той починал през 1947 година.
Освен това през годините постановките са предизвиквали бунтове в публиката, каквито са случаите през 1721 г. в театър "Линкълнс ин фийлд" и през 1772 г. в "Ковънт гардън". През 1849 г. продължителната вражда между почитателите на британския актьор Уилям Чарлс Макреди и на американеца Едуин Форест ескалира сблъсъци по време на "Макбет" в нюйоркската опера "Астор". В резултат на насилието 22 души са загинали, а над 100 са ранени.
Някои хора вярват, че Шекспир сам е заложил проклятие в собствената си пиеса, защото е използват автентични заклинания в сцената с трите вещици. Според други пиесата, която е поставена преди повече от 400 години, е съвсем нормално да има моменти на лош късмет и технически проблеми. Въпреки това повечето хора на театъра не искат да рискуват. Има и поверие какво да се прави при случайно "изпускане" на забранената думичка. Излизате от театъра, завъртате се три пъти, плюете през рамо и или рецитирате реплика от Шекспир, или пък казвате една дебела псувня.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com