Бранд Видин! Фестивалният център на Балканите

Градът на над 2 000 години е врата между Изтока и Запада

Бранд Видин! Фестивалният център на Балканите | StandartNews.com

Десетките уникални събития го правят магнит на наши и чужди туристи
 

Видин е двухилядолетен град с огромно културно-историческо наследство. Той е една от старите български столици и крие редица уникални забележителности, съчетани с красива природа и геостратегическо местоположение на брега на река Дунав. Това богатство е предпоставка за опазване на традициите и културната идентичност на Видинския край, но дава и много добри възможности за популяризирането му както в рамките на България, така и далеч зад граница.     

В управленската програма на община Видин е заложено приоритетното развитие на туризма и превръщането на региона в атрактивна туристическа дестинация за посетители от цял свят. В тази насока общинското ръководство си е поставило за цел утвърждаването на Видин като фестивален център на Балканите, както и в цяла Европа. Провеждането на значими международни събития от такава величина са своеобразна реклама на всичко ценно, което тази област на страната притежава. 

  • Градът на трите крепости

В средата на май край средновековния замък Баба Вида се п ровежда Фестивалът "Видин - градът на трите крепости" на Регионалния исторически музей (РИМ). В сградите "Конака" и "Кръстатата казарма", принадлежащи на културната институция, се показват експонати, находки и артефакти, открити в региона от Бронзовата епоха до наши дни. Интерес предизвикват и снаряжението, битовите предмети, украшенията, българската шевица и други, а представянето им се прави чрез интерактивни презентации, лекции и беседи.

  • Дунавските ритми

В навечерието на Цветница (Връбница, "Вход Господен в Йерусалим") едноименното Народно читалище "Цвят 1870", което е с над 150 годишна история, организира две събития: Събор за автентичен фолклор "Дунавски ритми" и Международен фолклорен фестивал "Танци край Дунава". Те се провеждат на открита сцена пред Художествената галерия "Никола Петров" във Видин и привличат стотици зрители.  

  • SUMMER VIBES FESTIVAL

В самото начало на месец юни, пространство около крепостта Баба Вида се превръща в сцена на Младежкия фестивал SUMMER VIBES FESTIVAL, организиран от община Видин и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН). Фокусът на проявата е към подрастващите, но в отделните й елементи могат да се включат всички желаещи. 

  • Щуроландия

Съпътстващо събитие по случай Деня на детето 1 юни е Детският празник "Щуроландия", който се провежда със съдействието на  Фондация "Подкрепа за реализация", развиваща дейността си и в посока - хората с увреждания.   

  • Балонена фиеста

В Крайдунавския парк на Видин, който предлага изключително красива гледка към Дунав мост 2 "Нова Европа" и най-широкото място по цялото поречие голямата европейска река и плавателен път, се провежда и Фестивалът ART FESTIVAL - THE RIVER. Той е доста по-авангарден и залага на магичната сила на модерните форми на изкуството. Особено зрелищно е грандиозното Светлинно шоу със звукови ефекти и 3D Mapping, проектирано директно върху крепостта Баба Вида, което събира рекорден брой посетители. Като част от програмата се предлага прожекция на филми на открито - т.нар. "кино под звездите", Балонена фиеста по изгрев слънце, арт базари, уъркшопове и др.

 

  • Празник на изкуствата

Фестивалът на изкуствата "Дунавски вълни" община Видин провежда едновременно на няколко места: в Парк "Владикина бахча", в Културен център "Жул Паскин" и на изнесени сцени в по-малките населени места. В него освен музика и театър, са застъпени и народни традиции и обичаи, характерни за българите в този край. В проявата активно са ангажирани и възпитаниците на детските градини заедно със своите преподаватели. 

  • Рицарските битки

Препратка към славното ни минало и героична история е Средновековният фестивал "БъдинЪ" през август. Крепостта Баба Вида и пространството около нея буквално "оживяват" от групите за исторически възстановки от страната и чужбина, който пресъздават знакови събития, използвайки автентично оборудване за съответната епоха. Рицари и средновековни войни от цяла Европа и Близкия Изток влизат в битки и сражения, превземат замъци, развяват знамена и триумфално празнуват победата си. Паралелно тези атракции за посетителите на фестивала се предлагат множество дейности от бита на хората в миналото, като приготвяне на ястия, шиене на облекло, стрелба със старинни оръжия и т. н, както и огнено шоу и акробатика.  

  • Дефиле на народни носии

Кулминация на събитията от културния календар на община Видин през годината се явява Международния фолклорен фестивал (МФФ) "Синия Дунав". Той се провежда в продължение на три дни около Деня на Съединението на Източна Румения и Княжество България - 6 септември, като е и своеобразно допълнение към празника. Мащабното събитие в Крайдунавски парк на Видин събира над 2000 самодейци, десетки състави и индивидуални изпълнители от държавите Австрия, Румъния, Сърбия, Полша, Унгария и България. Освен неспирните песни и танци на сцената, зрителите могат да наблюдават дефиле и експозиция на автентични народни носии, представени от всички етнографски области на страната. Фестивалът включва още хоротеки, кулинарни изложения, работилници, куклени представления и други. Традиционното събитие изпълнява мисията да съхранява и развива българския фолклор, традиции и родно производство. 

  • Всичко за здравето

В края на септември се организира Фестивалът "Здравей, Здраве!". За място на провеждането му е избрана реставрираната видинска синагога, сега Културен център "Жул Паскин", сграда на годината 2022 в класацията на министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Фестивалът популяризира здравословния начин на живот и духовното израстване на човека. Посредством елементите от своята програма той заостря вниманието върху значението на баланса между материалното и духовното в човешкото битие и подчертава факта, че емоционалното състояние оказва съществено влияние на телесното здраве. 
Община Видин се състои от общо 33 населени места, включително областния център - град Видин. Фестивали се провеждат и в някои от селата, където "движеща сила" са самодейците от местните читалища, които ревностно пазят всички обичаи и традиции, предават ги на следващите поколения и без преувеличение могат да бъдат наречени "съвременни будители" с голяма заслуга за съхраняването на народната памет. 

  • Три държави празнуват Гергьовден

На 6 май, Ден на храбростта и Българската армия, Народно читалище "Развитие 1926" в село Антимово провежда Международен фолклорен фестивал "Гергьовден". Трансграничният характер на фестивала и колоритът на гостуващите танцови и певчески състави от България, Сърбия и Румъния създават неповторима атмосфера за жителите и гостите на населеното място. 

  • От раклата на баба

Също през месец май, в село Кутово се провежда Фестивалът на народната носия "От раклата на баба", който акцентира на красотата и самобитността на автентичното облекло от този край, а село Капитановци е домакин на Фолклорен фестивал "Дунав и Тимок ни свързват", който показва сходствата в обичаите на населението от двете страни на българо-сръбската граница. 

  • Магията на танца

С подобна насоченост е и Фолклорния фестивал "Магията на танца" в село Дружба, с участието на Народно читалище "Постоянство 1927". 
В началото на есента, през месеците септември и октомври, се провеждат още два тематични фестивала, посветени на изконния поминък в региона от векове насам, каквито са рибарството, лозарството и винопроизводството. 

  • Риба и вино

В село Кошава кметството и местното Народно читалище "Съзнание 1928" организират Фестивал на рибата и виното, а в село Гомотарци Народно читалище "Просвета 1928" провежда Фестивал на виното и хорото.  

Макар и не със строго фестивален характер, към гореизложеното могат да се причислят и следните атрактивни събития - част от Културния и спортен календар на Община Видин: 

Обичани и ценени от почитателите на класическата музика са Летни музикални празници, съвместна продукция на Симфониета Видин и Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София. Концертите се изнасят на открита сцена пред емблематичната Стамбол капия, а репертоарът е разнообразен и включва известни опери, балетни спектакли и музикални произведения на световни и български композитори. 

  • Ретропарад на автомобили

Особено зрелищен е ежегодният Ретро парад на автомобили VINTAGE VEHICLES VIDIN. Над 150 класически превозни средства от клубове в страната и чужбина си дават среща във Видин, като се състезават за награди в различни класове и категории, и оправят обиколка по улиците на града.

  • Мотосъбор Видин

Любителите на мотоциклети са добре дошли на Национален мотосъбор Видин, който се организира в рамките на два дни и включва надпревара по майсторско управление, забавни игри и рок-концерти. 

  • 130 години панаир

С над вековна история е традиционният Видински панаир, който се провежда вече повече от 130 години. Възникнал някога на основата на скотовъден пазар, той преминава през индустриално и търговско изложение и запазва своя характер и до днес, когато предлага богата концертна програма, лунапарк и забавления за децата, хранителни заведения, увеселителни кътове и атракциони и много други. 

  • Най-дългият гребен поход в света

Ежегодно Видин посреща участниците в Международната туристическа регата ТИД - най-дългия гребен поход в света от над 2500 километра, който преминава през всички държави по поречието на Дунав от изворите в планината Шварцвалд в Германия до делтата на реката, с която се влива в Черно море на територията на Румъния.  

  • Велосипеден преход

През града преминава и Туристическият велосипеден преход "Дунав Ултра", чийто маршрут също следва Дунавския бряг от българска страна и спомага за популяризирането на над 100 обекта и селища, през които преминава. Броят на участниците в двете спортни събития варира, но винаги е трицифрено число. 

Пъстрата палитра от събития във Видин се допълва от организирането и провеждането на изложби, театрални постановки, научни конференции, археологически форуми, ученически конкурси и състезания, винарски изложения, базари на художествените занаяти, общоградски празненства. 
Видин, както и България, а и Балканите като цяло, са кръстопът. Пресечна точка на култури и цивилизации, на континенти и транспортни коридори, на религии и етноси. Те са "врата" между Изтока и Запада. Всичко това неминуемо е оставило своя отпечатък върху региона, създавайки богатото му културно-историческо наследство, което се е запазило до нашето съвремие. Но то е и част от световната културна съкровищница, а провеждането на разнородните фестивали дава възможност на жителите и гостите на град Видин да го опознаят и непосредствено да се докоснат до него. Налице са предпоставките, има го засиленият интерес, съществуват и възможности. Затова и амбициите на общинското ръководство са по света да се заговори за бранда "ВИДИН - ФЕСТИВАЛЕН ЦЕНТЪР".    

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай