БГ куратор опитомява вълци в Прага

Стефан Стоянов предизвика американския художник Брайън Дейли да включи зверовете в пърформанса си

БГ куратор опитомява вълци в Прага | StandartNews.com

Елитна европейско-американска компания от художници, меценати, колекционери, изкуствоведи и бизнесмени присъства на необикновено събитие в Прага. За откриването на изложбата на Брайън Дейли „Lone wolf“ /„Вълк единак“/ в престижната галерия „Karpuchina“ домакинята Александра Карпушина беше поканила двама расови представители от зоо екипа на световно признатото кино студио „Барандов“, в което са снимани десетки екранни хитове. Четирикраките артисти се държаха перфектно, въпреки че малко след премиерата възмутени граждани от съседните сецесион кооперации извикаха полиция. Униформените господа обаче не успяха да открият никакво нарушение на протокола и вълците останаха в галерията, за да илюстрират още по-убедително посланията, закодирани в представените творби на Брайън Дейли, посветени на заплашената толерантност.

Американският художник Брайън Дейли пробва границите на пространството

„Като артист и гражданин на света, съм дълбоко обезпокоен от актуалното състояние на обществата. Особено когато става дума за съхраняването на индивидуалността и независимостта на собственото мнение. Социалните мрежи засилват поляризацията, а тя сериозно застрашава личността“, категоричен е Брайън Дейли. 

Международният куратор в компанията на скулпторката Габриела фон Хабсбург и фотографката Адриен фон Корф – две от най-уважаваните аристократки в Европа

Всеки от вълците, които се сменяха в първи и втори състав, се разхождаше в клетка с размери четири на десет метра. Между клетката и стената имаше проход, широк точно 45 сантиментра. На зрителите, които наблюдаваха вълка единак, не им беше много по-комфортно от него – точна алегория на ситуацията, с която се сблъскват отрицателите на конформизма. Брайън Дейли създава пърформанса в края на 70-те, но сега, половин век по-късно, идеята за самотата и клетката в технологизирането време звучи още по-брутално. „Вълкът единак е символ на съпротивата срещу ерозията на индивидуалността“, коментира международният куратор Стефан Стоянов, който консултира Брайън Дейли в Европа, САЩ и Близкия изток. „Брайън Дейли е водещо име в съвременното изкуство – работи фотография, кино, инсталации, живопис, анализирайки политически и културни проблеми. Сред неговите теми са контролът над въоръжаването, овладяването на космоса, разузнавателните системи и международната безопасност“, казва още Стефан Стоянов.  

Стефан Стоянов, Весела Ножарова и Тома Хаг в галерията на Александра Карпушина

Сред първите зрители на „Вълк единак“ бяха и две аристократки – Габриела фон Хабсбург, прочута скулпторка и внучка на последния австро-унгарски император Карл I Франц Йозеф, и нейната братовчедка Адриен фон Корф, уважаван фотограф. От Вашингтон пристигнаха лобистите Тони и Трайша Подеста, от Женева – бизнес дамата Дора Праматарова, от София – Весела Ножарова от „Кредо бонум“. От Швейцария долетя и Тома Хаг, дългогодишният директор на арт изложения в Женева и Монако, който наскоро създаде Art fair Gstaad.   

Стефан Стоянов дирижира за интернационалната група специални турове в Прага – в Националната галерия, в Академията за изящни изкуства, в Кунстхале. Тостовете бяха вдигнати край брега на Вълтава – в изключително тузарския ресторант „Кампа парк“ под Карловия мост. 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай