Една мащабна културна изява на българите в Германия озари духовния хоризонт на Хамбург. Емблематичната сграда Хамбург Наус посрещна представители на Българската диаспора, които представиха 6-ия преглед на българското културно творчество под надслов “Българско слово, музика, багри и танц“. Организатор и водещ на събитието бе Емилия Юкер, председател на Културното дружество при клуба на българските жени и семейства в двумилионния мегаполис.
Отец Явор Щурм, представител на БПЦ в града приветства и благослови присъстващите.
На сцената в малката зала, фолклорна група“Здравец“ с ръководител Вероника Антонова показа осем оригинални хореографски и творчески вдъхновения. Фолклорното начало бе допълнено и от изпълненията на кавалджията Пламен Павлов, който представи импровизации по музика на J.S. Bach с жанрове от българския фолклор.
Виртуозно и професионално прозвучаха “Мечтание“ на Р.Шуман и “Любовни мечти“ на Ф. Лист в изпълнение на пианистката Марина Савова. Духовна наслада за присъстващите бе и “Интермецо“ от операта “Селска чест“ на П.Маскани, “Лебед“на Камий Сен Санс и “Канон“ на Й.Пахелбел в изпълнение на челистката Анна Гешлер.
Картините на художниците от “Арт“ групата при Културното дружество Бранимир Георгиев, Емилия Юкер, Калина Иванова и Дарина Генадиева изпълниха пространството с багри, светлина и послания за един по-хубав свят.
Бяха обявени резултатите от ежегодния литературен конкурс за авторско художествено майсторство с обществено значение на българите в Хамбург, учреден на 3 март 2006 година.
Голямата награда в раздел “поезия“ се присъжда на Марина Бартоломеус от Берлин. Първа награда в този раздел се дава на доцент д-р Добрин Паскалев от Варна. Втора награда – д-р Пламен Парнарев, трета – Йорданка Радева от Разград
Голямата награда в раздел “Проза“ се дава на Диана Христова (Олива) от Пазарджик. Първа награда в същия раздел се присъжда на проф. д-р Златимир Коларов, втора награда – отново Йорданка Радева от Разград, трета – д-р Христина Божинова от Варна.
Специална награда за цялостно творчество и многогодишна журналистическа дейност в Хамбург, представени в медиите на България се дава на поетесата и писател Христина Въчева.
Наградата за млад автор печели Жанета Георгиева от България.
Специални награди за публицистика с висока гражднска позиция и значимо обществено значение се присъждат на д-р Георги Чалъков от Варна и проф. д-р Златимир Коларов от София за сценария на филма “Огненият генерал и пожарът на Ерма“
Специална награда на името на Иван Михайлов в раздел “проза – пътеписи“ се дава на Таня Иванова от София, която живее в Испания.
Културното събитие бе уважено от почетния консул на Република България в Хамбург Михаел Томас Фрюлих.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com