"Време разделно" изпревари "Козият рог" и "Оркестър без име" във вота на зрителите по БНТ, посветен на век от старта на седмото ни изкуство
Звездна бе галавечерта, на която публиката избра най-обичания наш филм в чест на 100 години от рождението на родното седмо изкуство. Форматът на БНТ "Лачените обувки на българското кино" получи своя бляскав финал в Студио 1. Ваня Цветкова долетя специално от Лас Вегас и се появи на червената пътека под ръка със Захари Бахаров. Синеоката актриса изненадващо призна, че като млада е била влюбена в Руси Чанев и тайно го преследвала с надеждата да й даде роля в култовия "Мера според мера". Освен че влезе в кожата на Кара Танас, Чанев е и съсценарист с режисьора Георги Дюлгеров. София Кузева-Чернева, позната като Дана от "Вчера", се прибра от Германия, за да привлече зрителския вот за емблематичния филм на Иван Андонов.
Малко преди полунощ в неделя срещу понеделник стана ясен и резултатът - "Време разделно" на Людмил Стайков по романа на Антон Дончев събра 44.38 на сто от гласовете чрез sms-и и бе обявен за номер едно. "Козият рог" на Методи Андонов е втори, а "Оркестър без име" на Людмил Кирков е на трета позиция. В топ 10 влизат две ленти на Въло Радев - "Осъдени души" (№ 5) и "Крадецът на праскови" (№ 7) и две с незабравимия Тодор Колев - "Господин за един ден" (№ 9) на Николай Волев и "Опасен чар" (№ 6) на Иван Андонов, който влезе с "Вчера" на четвърто място. "Всичко е любов" на Борислав Шаралиев събра зрители от 5 до 90 години, но въпреки това зае 8-ма позиция. Десети остана "Лачените обувки на незнайния войн" на Рангел Вълчанов, който даде име и на акцията на БНТ, започната преди 6 месеца. Първоначалният списък включваше 425 заглавия, като някои от тях бяха предложени и допълнени от зрителите. Техният вот онлайн определи 100-те филма, които БНТ започна да излъчва от октомври миналата година. Близо 14 милиона зрители са гледали лентите от Топ 100 и Топ 10 във формата на БНТ1. По данни на ГАРБ 300 хиляди зрители са гледали шоуто в неговия пик и то е успяло да задържи относително стабилен рейтинг по време на тричасовия ефир в неделя. Вечерта бе излъчвана и на голям екран пред Народния театър "Иван Вазов".
По време на галата водещата Параскева Джукелова, на която асистираше Стефан Щерев, прочувствено се обърна към своя учител, проф. Стефан Данаилов: "Мастер, обичаме те! Надяваме се да те гледаме скоро в киното!". Учудващо е, че в първата десятка не влезе нито един филм с Ламбо, любимецът на поколения киномани. И още нещо - нито един филм, създаден след 90-та година не присъства в топ 10.
Севда Шишманова, програмен директор на БНТ, обобщи целта и смисъла на формата - да направи българското кино и постиженията му достояние на най-широк кръг зрители и да провокира публиката и особено младите хора да гледат повече българско кино. БНТ учреди две специални награди с името на формата. Първата бе за екипа на победителя. А втората бе присъдена на Милко Лазаров и "Отчуждение". "Във филми като неговия е надеждата за новия век на българското кино", каза генералният директор на БНТ Вяра Анкова. Церемонията бе музикално оцветена от Поли Генова, която със Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" изпълни "Оставаме" от "Оркестър без име". Нети пък изви глас с "Луната спи" от "Емигранти" на Ивайло Христов. Симфоничният оркестър на БНР припомни мегашлагерите от "Козият рог", "Осъдени души" и "Адаптация".
Веднага след финала на събитието последваха и коментарите в социалната мрежа. "Самият факт колко са стари тези филми говори достатъчно красноречиво на какво дередже е филмовата ни индустрия. Аз също бих ги подредил така", пише Костадин Асенов от НБУ. Татяна Ваксберг от "Дойче веле": "Робството е мит, да се отмени тази класация веднага!". Strict: "Време разделно" е поръчков филм по поръчков роман! Добре, че го барнаха малко американците и стана за гледане". RIP BG cinema: "Целият проект на БНТ за избор на най-добрия български филм се оказа всъщност панихида на погребаното българско кино. В последните 25 години не е създадено почти нищо стойностно и запомнящо се. Българите обичат филмите от уж отречените години преди 1989, всичките ни велики кинотворци са от онзи период". Анонимен: "За последните 25 години на "преход" видях само два игрални филма, които ми харесаха: "Писмо до Америка" и "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде". Клио: "Време разделно" никога не е бил любим. На него водеха насила хората от простолюдието за колективно промиване на съзнанието. Безплатно, прожекциите бяха платени от профсъюза, т.е. от бюджета. Ако трябва да сме справедливи, филмът е доста слабичък и като сценарий, и като актьорско присъствие. Има само един велик Йоско Сърчаджиев и оттам нататък - нищо. Слаб режисьор, слаб диалог - рецитация на изкуствени фрази, които никой никога няма да изрече в живота, нито една запомняща се реплика. Никаква историческа достоверност. Слабо озвучаване. Донякъде прилично операторство."
"Изборът на "Време разделно" като любим филм говори за устойчиви стереотипи в мисленето ни, които са ресурс на противопоставянето. Избор, потресаващ като тенденция, защото показва една формула, през която се разказва историята - тези са жертви, тези са злодеи", каза журналистката Еми Барух в "Денят започва с култура" по БНТ.
"И за мен беше изключителна изненада. Почитателите на "Време разделно" не са от хората, които активно ползват sms-и", допълни кинокритичката Геновева Димитрова.
"Продукцията може да е поръчкова, но нима наградите, бокс офисът и успехът на "Време разделно" в Европа и САЩ са поръчкови?", репликира Илиян Джевелеков, режисьорът на "Love.net" и застъпник на сагата на Людмил Стайков. После припомни, че големият победител е българското кино. "Смисълът на този формат изпълни целта си по блестящ начин. В продължение на 6 месеца в националната медия се говореше всеки ден за българско кино и се излъчваха български филми. Това е най-ценното", добави той.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com