Американци финансират и изследват древно селище до храма на Ванга

Американци финансират и изследват древно селище до храма на Ванга | StandartNews.com

Екип от български и американски археолози изследва античния град Хераклея Синтика край храма на пророчицата Ванга. В началото на юни в България пристигнаха и студенти от САЩ, които изучават археология и помагат в разкопките.

Дейността се финансира основно от Американския изследователски институт, който само за тази година отпусна 50 000 щатски долара. Благодарение на тези средства се осигурява работата на терен на археолозите. Директорът на Градския исторически музей в Петрич Сотир Иванов е категоричен, че древното селище е изключителна находка. В момента продължава разкопаването на голямото стълбище в северната част на римския форум, прави се и нов сондаж. Целта на учените е да „хванат" по-ранен етап на развитие на античното находище.

„Да се натъкнем на по-древен пласт отпреди новата ера. Да разкрием съществуване от 3-1 век преди новата ера, от епохата на Елинизма. Сега имаме достатъчно находки от Римската епоха – от 2 до 5 век от новата ера. Вярваме, че ще успеем, защото имаме много добро партньорство с американските колеги", твърдят наши археолози, които участват в разкопките. До 2012 г. специалистите се трудиха през юли и август, но заради големите жеги прекъснаха дейността си на терена. Затова от миналата година се копае само през месец юни. Античният град се намира на 1 километър от църквата на Ванга, в подножието на изгасналия вулкан Кожух. В последните няколко години са открити стотици ценни експонати – движимите вече са изложени в музей в Петрич. Част от обекта е реставриран и консервиран. Намерени са останки от градска инфраструктура. Специалистите попаднали и на гробове от раннохристиянски погребения, на керамични предмети, камъни от катапулт, колони, капители, театрални маски, теракотени фигури. Натъкнали се и на оброчна плоча с лика на богинята на възмездието Немезида, както и на различно въоръжение – стрели, оловни тежести за прашка. Находките са от от 4 век преди Христа до 5 век след Христа. В музея се съхранява и монета с лика на римския император Флавий Маркиан. Надеждите на археолозите са, че тази година ще успеят да открият останки от театър, от форум, от обществени сгради.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай