Известният фотограф Бил Оуенс представя творбите си в София
Премиерата на самостоятелната експозиция на Бил Оуенс "SUBURBIA, now and then" събра във Vivacom art hall познавачи на обектива. Куратор на изложбата, която ще продължи до 10 януари, е Клаудиа Занфи. Авторът не само успя лично представи фотосите си, но и намери време да изнесе и лекция за тайните на занаята.
След изключителния успех на вернисажите на Хари Бенсън, Бен Ритър, Раян Макгинли, Кели Сена и Майкъл Хюи, платформата "Майстори на фотографията" продължава традицията с 40-те кадъра на Оуенс. В тях той разкрива зараждането на средната класа в САЩ. Бил пренася публиката в едно от големите преселения в американската история, започнало непосредствено след края на Втората световна война. През 1968 г. Бил Оуенс работи в малък калифорнийски вестник. Там той осъзнава, че е свидетел на нещо специално и започва да го фотографира. Запечатва лика на хората - участниците в миграцията, които напълно в духа на Америка купуват не само къщи, но и мечти за по-добър живот.
Серията "Suburbia" (Предградие) е издадена на книга през 1973 г. и мигновено се превръща в класика. Причината за това е, че Оуенс уважава чувството на освобождение, представено от пристигащите там. "Долавям духа на свободата в предградията", цитира той един от героите си.
Неслучайно Оуенс е носител на Guggenheim fellowship - награда, която се присъжда за изключителни творчески способности в областта на изкуството. Той е удостоен и два пъти с престижния приз Nеа Grants. Влиянието му през 70-те е огромно - най-вече в черно-бяла портретна и документална фотография. Негови творби са притежание на колекциите на световни музеи - от МоМА в Ню Йорк през Сан Франциско и Лос Анжелис до Европа.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com