150 на сцената с Райна

Голямата певица излиза в сряда вечер за юбилеен концерт в НДК

150 на сцената с Райна | StandartNews.com

Видях моите образи на Моста на влюбените, беше смутена Кабаиванска от специалното внимание

Като се видя по кьошетата, се свивам надолу и не се гледам, казва Райна Кабаиванска. Тези дни оперната прима често се притеснява от срещите със собствения си лик. София е изпълнена с афиши за юбилейния благотворителен концерт за осемдесетия й рожден ден. Освен артисти от майсторските й класове в зала номер едно на НДК излиза и самата Райна - с хора и оркестъра на Софийската опера с диригент Найден Тодоров. 150 души ще делят овациите.

В програмата ще звучи музика от Моцарт, Белини, Росини, Доницети, Верди, Вагнер, Масне, Чилеа, Сен Санс и Пучини. Средствата, събрани от едно от най-големите арт събития на годината, ще бъдат използвани за обучение на бъдещи поколения млади оперни таланти.

Ден преди грандиозното събитие, обявено като "Райна Кабаиванска представя звездите на операта", пъстро общество изпълни централното фоайе на най-големия ни театър за музика. Фотоапарати пресвяткаха, оператори настройваха камерите. Странно нетърпение и вълнение витаеше във въздуха. Журналисти и артисти от класиката бяха в трепетно очакване. Десетината италианци, явно приятели и запалени фенове на примата, предвидливо бяха дошли по-рано, за да заемат първия ред. Появата на Кабаиванска предизвика суматоха и възторг. Последваха мощни аплаузи, което рядко се случва по пресконференции. Видимо смутена от вниманието, една от най-значимите оперни артистки на нашето време, потърси спасение в прегръдките на учениците си, които я очакваха, наредени в шпалир. Скоро тя вече не успяваше да се справи с многобройните букети, които й подаваха от всички страни. Последва шеговита забележка: "Стига, това не е погребение, нито сватба".

Георги Текев, изпълнителен директор на Нов български университет и продуцент на спектакъла, призна, че преди година, когато се заел с организацията на честването на Кабаиванска, не е подозирал какви мащаби може да достигне подобно събитие. Нейното име ражда приятелства и обич, подчерта той.

Прочетено бе решението на кмета на София Йорданка Фандъкова и столичната община за учредяване на ежегодна стипендия за един от участниците от майсторския клас на Райна Кабаиванска. Няма да ви кажа сумата, усмихна се певицата, щом като разгърна папката с договора. Това, което не остана скрито обаче, е, че щастливият избраник ще учи в Модена - града, в който живее великата ни сънародничка.

Поднесени бяха още и два, обявени като лични, подаръка. Вяра Анкова дари от името на БНТ най-ценното от златния архив на "Сан Стефано" за Кабаиванска. В дисковете има интервюта, оперни и концертни изпълнения, репортажи и портрети на великата българка. Тук се крие шестдесетгодишна история, каза Райна, доволна от армагана.

Следващият, също толкова изненадващ и вълнуващ, ако се съди по реакцията на примата, бе от Нов български университет. Той е диск с малко известни изпълнения на Кабаиванска. Тя посочи снимката на обложката, запечатала далечната й младост и се засмя: "Няма разлика нали?" После с навлажнени очи призна, че няма глас от вълнение. Тези записи са правени с най-добрите български оркестри и диригенти. "Някои от тях не са изпълнявани у нас", подчерта Райна. "Трогната съм от това прекалено внимание. Снощи приятели ме отведоха на Моста на влюбените, където са подредени моите образи. Това е прекалено сантиментално. Гордея се с 60-те си ученици, стипендианти на моя фонд към Нов български университет. Днес те са пръснати по целия свят. Тринадесет от тях са тук за галата: София Соловей идва от Украйна, Вероника Симеони, Андрея Каре, Елиза Барберо Матео Дзоле, Чинция Киарини - от Италия, Вержиния Тола - от Аржентина, Виктория Йео - от Южна Корея, а Анаис Мехиас от Порто Рико".

Ана Петричевич пък е от Сърбия. Българската школа на бележитата ни сънародничка ще представят Мария Радоева, Антон Марков, Костадин Мечков. Всички те се качиха на сцената за открита репетиция, подарък на маестрата за нейните гости и почитатели.

Музикалният и академичен свят говори за учениците на Кабаиванска, която повече от петнадесет години преподава на по-младото поколение класически оперен театър. Музикалният институт "Веки-Тунели" В Модена, Академия "Киджана" в Сиена и Нов български университет са основните институции, имащи привилегията да развиват школата на Кабаиванска.
Участниците в майсторските класове в Италия, Испания, Франция, Швеция, България, Русия и Япония са в основата на академии, театри и университети - те остават верни на италианското белканто. Сред прослушване на повече от петдесет кандидати от Европа, Америка, Азия, Южна Корея и Австралия за всеки клас Райна избира до 12 души. "Нащрек съм. Трябва голяма концентрация - за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, къде е артистът. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да отриеш интелигентност под вълнението", споделя Райна.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай